Ekspert vastab: millega kõige paremini kohvi valmistada ja kas ka pätikohv võib maitsev olla?

Triin Raestik, 10. aprill 2019

Kohviautomaadiga on lihtne: vajuta nuppu ja kosutav jook voolab kruusi. Kuidas valmistada aga head kohvi moka- või presskannuga? Kas ka pätikohv võib maitsev olla? Otsime küsimustele vastuseid.

Villu Viikholm King Coffee Service OÜst tunneb kohvimaailma nüansse läbi ja lõhki. Alustuseks ütleb ta, et maitse on alati subjektiivne. Seetõttu puuduvad kohvi valmistamiseks universaalsed, kõigile ühtmoodi sobivad vahendid või soovitused. Mõni rusikareegel siiski on. «Ükskõik, mil moel sa kohvi keedad, alati tasub välja kraamida mõõdukann ja köögikaal,» toob Villu näiteks. Üldjuhul tuleb hea kohv, austades kindlat reeglit: ühe liitri vee kohta kulub 60 g kohvipuru. Kui see rehkendus maitsemeeltega ei sobi, katseta oma retsepti saamiseks muid koguseid. Ent siingi kuluvad kaal ja liitrimõõt marjaks ära. «Kui katsetuste käigus juhtub, et valmistad ideaalse kohvi, aga sul pole õrna aimugi vee ja kohvipuru vahekorrast, ei oska sa järgmisel korral sama suurepärast maitset saavutada,» põhjendab ta soovitust hoolas olla. Ühtlasi on kohvipulbrid erineva tihedusega. See tähendab, et kolm lusikatäit kohvi võib olla nii 20 g kui ka 30 g. Seega lusikareegel pole rusikareegel.

Chemex: Uudne, kuid võrdlemisi taskukohane kann. Villu kinnitusel valmib selle kannu abil puhas ja nüansirikkalt lõhnav kohv. (Martin Ahven)

Loeb kvaliteetne tooraine

«Kui soovid head kohvi, ära vali odavaimat puru. Võimalusel eelista üldse ube ja vali pigem hele röst,» soovitab Villu. Üldjuhul on heleda röstiga oad kvaliteetsemast toorainest. Tumeda röstiga saab peita ubade ebaühtlast küpsusastet ja maitset. Et oad ei kaotaks aroomi ega lõhna, jahvata need vahetult enne kohvi valmistamist.

Muidugi võib juhtuda sedagi, et ostad küll kalli oa ja kasutad värskelt, aga see ikkagi ei maitse sulle. Maitsed ongi erinevad. Iga maa kohvil on oma nüansid ja selle «oma» leiadki eri sorte katsetades.

Villu sõnul on vale eeldada, et head uba kasutades valmib kohe hea kohv. Kuna 99% kohvist moodustab vesi, on oluline kasutada võimalikult puhast ja värsket vett. Tema soovitus on filterkannust läbi käinud vesi või pudelivesi. «Kraanivesi on enamasti kare. Seegi annab maitsele nüansi,» jagab asjatundja teadmisi.

Ära unusta lisasid!

Nagu heal autol on lisafunktsioonid, nõuab ka suurepärase kohvi valmistamine paari lisavidinat. Esmalt on vajalik kohviveski. Lisaks tasub koju tuua spetsiaalne pika tilaga kann, millest saab vee ühtlase joana peale kallata. See, kui ühtlaselt sa vee kohvipurule kallad, mõjutab maitset. Näiteks veekeedukannust on peaaegu võimatu vett ühtlase joana välja meelitada. Ja veel, kas teadsid, et pulbrile ei tohi valada keeva vett? Õige on kasutada u 91–95 kraadini jahtunud vett. Keev vesi kõrvetab pulbrit ja tekitab kõrvalmaitse.

Hüva nõu!

Kui valik on keeruline, soeta koju press- ja mokakann. Sel moel saad hõlpsasti valmistada nii tavapärast kohvi kui ka espressolaadset jooki.

Filterkohvimasin

Hind 30.00–250.00

Järgi kvaliteetse tooraine reeglit. Kui kohv on ära tilkunud, ei tohi seda alusele liisuma jätta. Võimalusel eelista masinat, millel on mitu tila ja mis tilkumise kestel tiirlevad. See annab parema maitse.

undefined (Martin Ahven)

Chemex

Hind 40.00–60.00

Aseta kannule spetsiaalne tihedast paberist filter. Kalla sellest läbi kuum vesi, lase nõrguda ja vala vesi ära. Märja filtri sisse pane peenikeselt jahvatatud kohvipuru. Seejärel vala vett spetsiaalsest pika tilaga kannust. Saad puhta ja nüansirikkalt lõhnava kohvi.

undefined (Martin Ahven)

V60

Hind 5.00–25.00

V60 töötab samal põhimõttel nagu Chemex. Valmistada saad ühe tassi jooki korraga.

undefined (Martin Ahven)

Pätikohv ehk puruvana

Hea õnne korral võib pätikohv ideaalne olla. Kasuta pigem jämedalt ja värskelt jahvatatud puru ning järgi retsepti: 60 g kohvi 1 l vee kohta. 250 ml tassi peaksid panema u 30 g kohvipuru.

undefined (Martin Ahven)

Presskann

Hind 10.00–130.00

Kasuta jämedamat jahvatust ja järgi taas retsepti 60 : 1. Lase u 4 minutit tõmmata, seejärel suru kohvipuru alla. Liiga pikk tõmbamisaeg muudab maitse kuivaks ja kibedaks. Kui soovid eriti tubli olla, vala valminud kohv eraldi anumasse joomist ootama.

Mokakann

Hind 20.00–50.00

Mokakann soeta siis, kui eelistad n-ö õlist ja tummist espressolaadset kohvijooki. Kasuta kannus espressouba või tumedamalt röstitud uba. Pane kohvipuru filtrisse kannu kahe osa vahel. Kalla vesi peale ja aseta kann tulele. Kuumus paneb vee alumisest poolest ülemisse mulksuma ja nii valmib tummine espressolaadne jook.

undefined (Martin Ahven)

Aeropress

Hind 25.00–30.00

Viimase aja tõusev täht on aeropress. Masin ühendab filtri- ja presskannukohvi head omadused. Spetsialistide hinnangul saab sellega väga kvaliteetse kohvi. Aeropressiga valmib vaid tassitäis korraga. Doseeri kohvipuru (võimalusel värskelt jahvatatud), kalla vesi peale ja pressi kohv läbi filtri. Ruumisäästlik reisikaaslane.

Ibrik

Hind 10.00–25.00

Mõeldud Türgi kohvi valmistamiseks. Nõusse pannakse külm vesi, ekstrapeen kohvipuru ja maitse järgi suhkrut. Segu keedetakse madalal kuumusel, et tekiks õhuline kohvivaht. Jook valatakse kohvitassidesse koos vahuga. Enne joomist oodatakse pisut, et kohvipaks tassipõhja vajuks.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?