EFTA võitjad vastavad: mis on sinu kõigi aegade lemmiksaade?

Helle Rudi, 10. aprill 2019

1. aprillil tunnustati kolmandat korda Eesti tele- ja filmimaastiku parimaid. Uurisime telekategooria võitjatelt, millised saated või sarjad on neid aegade jooksul diivanile naelutanud.

«Radar» (Erlend Staub)

Parim ajakirjanduslik lugu: «Laste delikaatsed dokumendid internetis», Eeva Esse («Radar»)

Olen natuke vanamoeline. (Naerdes.) Alati vaatan «Pealtnägijat» ja «Aktuaalset kaamerat».

«Prillitoos» (Erlend Staub)

Parim naissaatejuht: Reet Linna («Prillitoos»)

Meelelahutajana ootasin ikka laupäevaõhtusi meelelahutussaateid. Pärjatute hulgast mulle väga meeldis «Su nädal kõlab tuttavalt» ja «Litsid». Olin tohutu «Litside» fänn. Viimasel ajal jääb pilk pidama poliitikasaadetel, nagu näiteks «Esimene stuudio». Ja spordivaataja olen ka!

«Eesti otsib superstaari» (Erlend Staub)

Parim meessaatejuht: Karl-Erik Taukar («Eesti otsib superstaari»)

Pole kunagi ühtegi teleprogrammi nii väga oodanud kui multikat «Mootorratturhiired Marsilt». Hirm algus maha magada oli nii suur, et vaatasin ära isegi sellele eelnenud saate, mis mind üldse ei huvitanud.

«Esimene stuudio» (Erlend Staub)

Parim uus saade: «Esimene stuudio»

Johannes Tralla: Vaatasin lapsena väga palju telerit, aga ühel hetkel kaotas helendav ekraan minu jaoks oma võlu. Arvatavasti millalgi jõuan selleni, et vaatan vanu asju üle. Nagu näiteks telelegendide Urmas Oti ja Aarne Rannamäe saateid, sest neis on mingi väärtus, mis vajab uuesti avastamist. Lapsena aga «Knight Rider», «A-rühm» ja «MacGyver», sest mu ema tõlkis neid.

Andres Kuusk: Mulle väga meeldivad head reisisaated nagu «Uhhuduur», mille uut hooaega ei jõua ära oodata. Kahjuks tehakse häid reisisaateid Eestis vähe.

«Osoon» (Erlend Staub)

Parim tõsielusaade (factual): «Osoon»

Sander Loite: Teismelisena oli kaks saadet – üks oligi «Osoon» ja teine oli «Kahvel», mida tegid Kiur Aarma ja Hannes Võrno. Neid ma tõesti ootasin iga nädal.

Kristo Elias: Olin väga suur telerivaataja. Vaatasin kõike – alates seebikatest kuni uudisteni välja. Kusjuures teen seda siiani. Lapsepõlve tõeline hitt oli muidugi «Tahmanägu», mida viiendas klassis absoluutselt kõik vaatasid.

«Litsid» (Erlend Staub)

Parim teleseriaal: «Litsid»

Mart Sander: Olen Tallinna perest ja Soome televisioon kasvatas mind. Sealt on tulnud kõik, mida kinost või telest tean. Juba lapsena sain aru, et mulle meeldivad vanaaegsed filmid. Sarjadest oli üks esimesi Agatha Christie «Partners in Crime». Huvitav on see, et olen sellises eas, kus meeldib nostalgitseda ja tahan neid seriaale uuesti vaadata.

«Alo» (Erlend Staub)

Parim meesnäitleja televisioonis: Priit Võigemast («Alo»)

Kõige viimane seriaal, mis mulle päriselt väga sügava mulje jättis, oli Ricky Gervaisi «Afterlife» Netflixist. Kõige esimene sari, mida hommikust kuni hiliste õhtutundideni sai vaadatud, oli «Halvale teele» («Breaking Bad»). Ja kui nüüd päris aus olla, siis üldse kõige esimene oli «Võrgustik» («The Wire»). Ega ma soovita uneaja arvel sarju vaadata, aga sellega on nagu raamatu lugemisega. Kui lugu on ikka nii põnev, siis käest seda panna ei raatsi.

«Miks mitte?» (Erlend Staub)

Parim stsenarist: Martin Algus («Miks mitte?!»)

Selle vastu ei saa mitte midagi: «Kõige suurem sõber». Kuigi kustumatu mälestus on nii Leopoldist kui ka Onu Raivost, siis kõige rohkem ootasin «Tomi ja Jerry» multikat, mida saates sekundhaaval näidati. Sellele erutusele on raske midagi vastu panna. Nõukogude lapse jaoks oli see väga magus komm Ameerikast.

«Roaldi nädal» (Erlend Staub)

Parim toimetaja: Anne-Mari Müller («Roaldi nädal»)

Kunstisaateid ootasin väga. Need on need saated, mida 1980ndatel ja 90ndatel toimetas Mariina Mälk. Elasin maal ja kunstisaated kehastasid seda ägedat elu, mida ise tahtsin kunagi elada. Iroonia on muidugi see, et ma pole ühtegi kunstisaadet oma telekarjääri jooksul teinud. Ent ega ma väga kurb ka sellepärast ole.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?