Orienteeru lihtsamini lõputus prilliraamide valikus ehk 5 kuuma trendi algavaks kevadsuveks

Helen Perk, 10. aprill 2019

Kortsud jäävad tulemata ja pilk püsib terav nagu kotkal, kui eredat kevadpäikest taltsutab vahelduseks mitu paari moodsaid päikeseprille.

Norman-Optika tegevjuht Hele Vatku ja optometrist Sandra Lillemets aitavad lõputus prilliraamide valikus lihtsamini orienteeruda, kuid on abiks ka otsustamisel, milliseid klaase uutele raamidele sobitada.

5 kuuma prillitrendi algavaks kevadsuveks

Riidemoes domineerivad loomamustrid ja kirjud tekstiilid, ent prillimaailm on tagasihoidlikum. Pigem keskendutakse konkreetsetele kujudele ja värvidele. Prilliraamid on kas väga suured või silmatorkavalt väikesed. Peale kaitsva funktsiooni on päikeseprillid viimastel hooaegadel saavutanud olulise ja eraldiseisva aksessuaari rolli.

Hind River Islandis 16.95
Hind H&Mis 7.99
Hind Norman-Optikas 256.00

Vormilt ümar või kandiline

Klassikalised vormid on taas moes ehk piloodiprillid, kassisilmad, ümarad, kandilised. Trenditeadlik valib uueks lemmikuks konkreetselt ümara või kandilise raami.

Hind Ivo Nikkolos 99.90
Hind H&Mis 9.99
Hind River Islandis 16.95

Silmatorkavalt suur või rõhutatult väike kassisilm

Kassisilm keeldub moepildilt lahkumast. Õnneks! Mitu hooaega laineharjal püsinud kiisuprill vali nüüd mõõdult suurem või vastupidi, väga kitsas. Keskteed ei ole.

Hind Pro Optikas 288.00
Hind Pro Optikas 222.00
Hind Zaras 17.95

Maskilaadne futuprill

Futuristlikud-sportlikumad maskilaadsed prillid tulid hooaeg tagasi selleks, et jääda. Varem popp tugev peegelklaas asendub nüüd heledamate ja helgemate toonidega.

Hind Norman-Optikas 170.00
Hind River Islandis 21.95
Hind veebipoes www.hansapost.ee 119.00

Tähelepanu klaasidele

Eelmisest hooajast tulevad kindlasti kaasa ka julgemate värvitoonidega klaasid. Seejuures on klaasitoon pigem heledam või pastelne, et klaasi tagant oleks silmi aimata.

Hind veebipoes www.denimdream.com 129.00
Hind veebipoes www.denimdream.com 99.00
Hind Norman-Optikas 170.00

Metall ja plast sõbrunevad

Lemmiku staatust nautinud metallraam peab nüüd poodiumit jagama, sest esile tõuseb metalli ja plasti kooslus. Valikust leiab ka ainult plastist prilliraame.

Kuidas päikeseprille valida?

  • Oluline pole üksnes disain – prillid peavad olema mugavad. Paljud ei teagi, et päikeseprillide raamidel saab ninapatju sättida ja sangu painutada kandja näo järgi. Pöördu lähimasse prillipoodi ja palu abi.
  • Klaase on väga paljudes toonides. Erinevatele kandjatele ja mitmesugusteks tegevusteks sobivad eri tooni ja tumedusastmega prillid. Kõige realistlikumad jäävad värvid, vaadates läbi halli tooni. Loomulikud on ka rohelised või pruunid klaasid. Igapäevaseks kasutamiseks on kõige praktilisemad kolmanda tumeduskategooria päikeseprillid. Nendega saab Eesti tingimustes hakkama nii autoroolis kui ka keskpäevase päikese käes.
  • Tugevaid näojooni pehmendavad visuaalselt paksude sangadega prillid. Õrnade joontega näokujule ei saa valida tugeva joonega raame, sest need jäävad liialt domineerima.
  • Prille valides arvesta juuste- ja nahatooniga. Heledate juuste ja näonaha puhul võivad liiga heledad raamid luua kahvatu üldmulje. Ära karda värve!
  • Tugeva kulmujoone korral ära vali rõhutatud ülaosaga raami – tekkida võib topeltkulmude efekt.

Näokuju loeb väga palju

Round shape Face shapes. Round shape. (Maxim Savva)

Ümarale näole tekitavad üsna hästi nurki kandilisema vormiga päikeseprillid. Hea valik on ka piklikumad ja kitsamate raamidega prillid, mis ei oleks näost laiemad. Raamide ülaserv jälgigu kulmukaart. Väldi teravaid nurki, mis võivad ilme veidi kurjaks muuta.

Oval shape Face shapes. Oval shape. (Maxim Savva)

Ovaalsete näojoonte puhul on põsed kitsamad kui otsmik, põsesarnad asuvad kõrgel. Kuigi enamik prille sobib selle näokujuga hästi, väldi tugevalt kaarduvaid sangu ja raame, mis on liiga paksud või liiga õhukesed. Ära vali näost laiemaid prille.

Heart shape Face shapes. Heart shape. (Maxim Savva)

Lai laup ja lõua suunas kitsenev nägu on südamekujule omane. Kui lisad laiust põsesarnadele, tundub ka laup kohe kitsam. Kõige paremini sobivad liblika- või aviaatoristiilis prillid, samuti ääristuseta klaasid. Proovi ka kassisilmakujulisi või ümaraid.

Square shape Face shapes. Square shape. (Maxim Savva)

Lai lõug ja laup ning nurgelised põsed passivad hästi sirgjooneliste mudelite, kumerate nurkade ja värviliste sangadega. Näo kandilisust rõhutab liiga konkreetsete joontega raam, samas kui ümaram pehmendab. Väldi ristkülikukujulisi teravate nurkadega prille.

Rectangle shape Face shapes. Rectangle shape. (Maxim Savva)

Pikliku näotüübi korral on laup, põsed ja lõug ühelaiused. Näojooned tunduvad lühemad ja laiemad, kui proovid ümaraid, tumedaid või nelinurksed raame. Silmatorkav disainraam, retro- ja spordiprillid võivad osutuda parimaks valikuks.

Diamond shape Face shapes. Diamond shape. (Maxim Savva)

Väike laup, laiad põsesarnad ja kitsas lõug on teemandile omased. Vali pehmelt kaarjad raamid, mis poleks põsesarnadest laiemad. Hästi sobivad ka ovaalsed, ääristuseta või tugeva ülaosaga raamid. Väldi kaunistustega sangu, mis juhivad tähelepanu põsesarnadele.

Mis on mis?

Polariseeritud prilliklaasid

Tavaliselt kolmanda tumeduskategooriaga. Kõrvaldavad ebameeldiva hajusvalguse ja peegeldused. Aitavad valguskiired ühte koondada ja lubavad läbi klaasi ainult kahjutud horisontaalsed valguskiired, tõrjudes samal ajal vertikaalseid. Hädavajalikud merel ja autoroolis.

Optilised ja tavalised

Tavalisi päikeseprille on eri klaasitoonide ja tumedusastmetega. Kõige levinum tumedusaste on kolmas kategooria. See on piisav kaitsmaks silmi ka päikeselisemal päeval. Kui oled prillikandja, on päikeselise ilmaga hädavajalikud optilised ehk prillitugevusega päikeseprillid.

Fotokroomsed

Fotokroom kohandab klaaside tumedust vastavalt välisvalgusele. Ereda päikese korral klaasid tumenevad, pakkudes silmale tugevamat kaitset. Pilvise ilmaga helenduvad klaasid nõrgema välisvalguse mõjul, andes silmadele piisavalt kaitset.

Peegelklaasid

Sobivad väga hästi oludesse, kus pinnaselt peegelduva valguse hulk on suur, näiteks merel, rannas ja kõrgmäestikus. Vähendavad klaasist läbi mineva valguse hulka lisaks klaasitumedusele ja nii on pimestamisoht väiksem. Peegelkattega peab hoolsamini ümber käima, sest kriimud tekivad üsna kergelt.

Hoolda prille korrapäraselt!

  • Kui klaasidel on näha mustust või tolmu, loputa neid käesooja voolava vee all. Seejärel tupsuta klaase õrnalt pehme majapidamispaberiga. Lõpuks kuivata-puhasta klaasid puhta mikrofiiberlapiga.
  • Prillipoodides müüakse spetsiaalseid puhastuskomplekte. Kanna seda käekotis kaasas, et ei tekiks tahtmist prilliklaase salliga hõõruda.
  • Kui sangad hakkavad liiga kergesti kokku-lahti käima, pinguta kindlasti kruvid üle.
  • Metallpäikeseprillide puhul kontrolli ka ninapatjade kruvisid.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?