KÕRVAD KIPUVAD UMMISTUMA? Arst õpetab, mida teha häiriva kõrvavaiguga

Liis Ilves, 3. märts 2021

Miks tekib kõrvavaik? Miks mu kõrvad lukku lähevad? Millega tuleks kõrvu puhastada? Neile ja teistele korduma kippuvatele küsimustele vastab erahaigla Fertilitas kõrva-nina-kurguarst Ester Zelikman.

Kõrvade ummistumise kõige sagedasemaks põhjuseks on vaigutropp. See on vaigu- ja rasunäärmete eritiste ühisprodukt kuulmekäigus, mille ülesanne on kaitsta kõrva tolmu, võõrkehade, nakkuse ja põletike eest. Vaik tekib kõrvakäiku loomulikult, seda ennetada või end selle eest kaitsta ei saagi.

Kõrvavaik on bakteri- ja viirusevastase toimega ning veekindel. Tavaliselt eraldub liigne vaik kõrvast iseenesest. Aga kui vaiku eritub palju või takistavad kuulmekäigu anatoomilised iseärasused vaigu iseeneslikku väljumist, võib see kõrvas kuivada. Siis tekib välimise kuulmekäigu ummistus. Kõrv läheb lukku või hakkab kohisema, tekib sügelustunne või kõrvavalu ja kuulminegi nõrgeneb.

Kuidas siis oma kõrvade eest hoolt kanda? Usu või mitte, aga kõrvaarstid ütlevad, et üldjuhul ei ole vaja kõrvu seestpoolt eraldi puhastada. Piisab, kui aeg-ajalt peapesu käigus kõrvadki veega üle loputad, pestes neid sügavuseni, kuhu ulatub sõrm. Ise millegagi kõrvasügavustes surkida ei tohiks.

Kui kõrvas ei ole sissekuivanud või kivistunud vaiku tekkinud, tuleb liigne pehme vaik tavalise pesemisega ise välja. Kui aga on tunda, et vesi kõrvast välja ei voola, võib olla kõrva tekkinud tropp. Sellest saab koduste vahenditega väga harva vabaneda, kuid proovida muidugi võib.

Abi võid saada kõrvatilkadest

Kõvastunud vaigukorgi pehmendamiseks leiad apteegi käsimüügist spetsiaalsed lahused, millega kõrvu puhastada. Pihusta enne peapesu paar tilka kõrva, lase veidi mõjuda ja mine siis pesema. Kõrvatilgad pehmendavad vaiku ja loputusveega tuleb see kõrvast välja. Tasub tähele panna, et mõnel inimesel võivad kõrvatilgad tekitada vaigupaisu, mille tõttu läheb kõrv lukku. Seepärast on soovitatav võtta ühel pesukorral ette üks kõrv, teisel pesukorral teine. Nii väldid seda, et kõrvad on järsku korraga lukus.

Kui kõrvad kipuvad tihti ummistuma, võid kõrvatilku kasutada profülaktika mõttes soovi korral aeg-ajalt, näiteks korra kuus. Kui vaiku on kõrva vähe kogunenud, on lootust, et õli toob selle välja. Vatitikkude, juuksenõelte, hambatikkude ja teiste taoliste esemete kasutamine kõrvade puhastamiseks tuleks koheselt lõpetada. Ise kõrvas urgitsedes võid vaigu hoopis sügavamale lükata. Pealegi võid oskamatult tegutsedes vigastada ka kuulmekäigu seina või trummikilet.

Konsulteeri arstiga

Kindlasti ei tohiks kõrvu kauaks ummistunuks jätta, sest vaigutropi taga võib tekkida põletik. Kui ikka tunned, et kõrv on päris lukus, näita seda pere- või kõrvaarstile, kes kontrollib, kas tegu on vaiguummistusega või hoopistükkis kõrvapõletikuga. Viimase ravi on juba veidi tülikam. Vaigu väljutamiseks loputatakse arsti juures kuulmekäiku kehasooja veega, kasutatakse vaakumaspiraatorit või spetsiaalset vaigukonksu. Kui vaigukork kipub kuulmekäiku sageli ummistama, võiks spetsialisti juures käia kõrvu puhastamas 1–2 korda aastas.


Kiika apteegiriiulile

  • Apteegi käsimüügiriiulitelt leiab valiku kõrvapihuseid ja -tilku, mis on ohutud õlibaasil lahused kõrvavaigu pehmendamiseks. Kuidas neid õigesti kasutada ja mida tähele panna?
  • Tõmba kõrvalesta ülemist osa ettevaatlikult üles- ja tahapoole. Olenevalt tootest pihusta 2−3 korda või tilguta kõrva paar tilka õli.
  • Lase lahusel mõnda aega mõjuda ja loputa kõrv duši all. Vajadusel hoia lahust kõrvas üle öö.
  • Kui vaigukork ei lahustunud ühe kasutuskorraga, võid korrata lahuse manustamist ja kõrvade loputamist kolmel järjestikusel päeval.
  • Kui apteegitootest abi ei saa, pöördu vaigukorgi eemaldamiseks arsti poole.
  • Ära kasuta kõrvalahuseid, kui kõrv on põletikuline või valulik, kõrvast tuleb eritist, kõrva kuulmekile on vigastatud, mulgustunud või see on läbi torgatud (nt kuulmekile šunteerimine) või kui oled allergiline (ülitundlik) lahuse koostisosade suhtes.
  • Lastel kasuta lahuseid vaid arstiga kokkuleppel.
(Tootjad)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?