Viis aastat Vene filminäitleja Natalja Kratškovskaja surmast: suur kuulsus, aga ei ainsatki pearolli

Tõlkinud Allan Espenberg, 3. märts 2021

Täna viis aastat tagasi suri Vene filminäitleja Natalja Kratškovskaja. Kuigi näitlejanna ei mänginud ainsatki pearolli või kandvat osa, tõi talle suure kuulsuse just episoodiliste tegelaste kehastamine.

Natalja kasvas üles teatris, sest näitlejannast ema vedas tütre alatasa proovidele, etendustele ja ka filmivõtetele kaasa.

Keskkooli lõpetamise järel tegi tulevane karakternäitleja korraga sisseastumiseksamid kahte ülikooli: Moskva ajaloo-arhiivinduse instituuti ja üleliidulisse riiklikusse kinematograafia instituuti (VGIK). Viimasesse pääsemiseks tuli muu hulgas esitada peast üks tekst omal valikul ja konkurss oli tihe – 256 soovijat ühele kohale.

Natalja valis Ivanuška monoloogi muinasjutust «Küürselg-sälg». Kui kursusejuhendajaks määratud teatri- ja filminäitleja Vladimir Belokurov neiut kuulis, teatas ta kohe: «See tobuke tuleb vastu võtta.»

Kahjuks sai Natalja ihaldatud kõrgkoolis õppida vähest aega, sest jäi auto alla. Avarii tagajärjed olid väga tõsised ja neiu jäi praktiliselt pimedaks. Arstid keelasid rangelt ära lugemise ja isegi eredasse valgusesse vaatamise.

Pärast haiglas veedetud pikki kuid ja pikaajalist ravi taastus nägemine küll järk-järgult, kuid võimalus VGIKis õpinguid jätkata haihtus. Nii vahetas Natalja olude sunnil ametit ja hakkas laborandina tööle metallurgiainstituudis. Vaatamata lapsepõlveunistuse kokkuvarisemisele ei jätnud soov kõigest hoolimata näitlejaks saada noort naist maha. Nii marssis ta ühel päeval filmistuudio Mosfilm kontorisse ja palus end kasutada kasvõi massistseenides.

«12 TOOLI»: Madam Gritsatsujeva roll Leonid Gaidai kultusfilmis tegi Natalja 1971. aastal üleöö kuulsaks. Vasakul on Ostap Benderi rollis Artšil Gomiašvili ja Ippolit «Kiisu» Matvejevitš Vorobjaninovi osas astus üles Sergei Filippov. (RIA Novosti)

Hommikusöök voodis

Kui Natalja sai 24, kohtus ta filmivõtetel juhuslikult helioperaatori Vladimir Kratškovskiga. Mees oli naisest 15 aastat vanem ja väga romantiline. Hiljem rääkis Natalja, et Volodja kostitas teda pidevalt saiakestega: «Ta vallutas mu südame, sest tõi hommikusöögi voodisse. Kui ta oleks mulle lilli toonud, poleks see mingit muljet avaldanud.» Pulmad peeti üsna pea pärast tutvumist ja Natalja võttis endale abikaasa perekonnanime. Paar elas 26 aastat täielikus üksmeeles, kuni mehe surmani 1988. aastal. Pärast abikaasa surma naine rohkem ei abiellunud ja jäi lesestaatusesse, kuigi hiljem levinud libakuulduste põhjal olevat Natalja suisa neli korda altari ette astunud.

«Kaksteist tooli»

Abikaasa Vladimiri abiga pääseski Natalja filmi «Kaksteist tooli» ja senini episoodiliste rollidega hiilanud näitlejannast sai ühtäkki staar. Filmi lavastaja Leonid Gaidai proovis leskproua Gritsatsujeva rolli paljusid naisnäitlejaid, kuid ei jäänud rahule ühegagi neist. Siis meenus legendaarsele Gaidaile helimees Kratškovski abikaasa ja Natalja kutsuti proovivõtetele. Niipea, kui matsakas brünett ukse vahelt pea sisse pistis, hüüatas Gaidai: «Siin see ongi – poeedi unistus!»

Natalja kinnitati madam Gritsatsujeva rolli, kusjuures pidi kõik trikid filmis ise tegema – talle ei suudetud leida sobivat ehk vastavate kehavormidega dublanti. Üks selline katsumus oli näiteks Ostap Benderi metsik tagaajamine mööda treppe ja eskalaatoreid. Enne võtteid tegi Natalja kõvasti trenni: jooksis viiekorruselises hoones kaks nädalat mööda käänulist treppi alla ja üles, sõitis kaubakonveieriga, jõnksutas lihavaid jalgu.

Sellest kultusfilmist «Kaksteist tooli» pärineb ka Ostap Benderi kuulus väljend «Lõõmav naine – poeedi unistus», mis hakkas elama iseseisvat elu ning seostas Kratškovskajat temperamentse ja pontsaka naisega, kes igatseb suurt ja siirast armastust. Madam Gritsatsujeva rolli nimetas Kratškovskaja surmani oma lemmikrolliks.

EI MINGEID KOMPLEKSE: «Kui mul 90-60-90 proportsioone saavutada ei õnnestu, siis 130-80-130 käib kah.» Korpulentne daam ei häbenenud oma figuuri ja olevat veel kuuekümnenda eluaastani spagaate visanud. «Olen nii mõnegi mehe jaoks sada kilo unistust.»

Söödeti paksuks tagasi

Rolli pärast filmis «Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset» pidi niigi kogukas Natalja spetsiaalselt veelgi kaalus juurde võtma.

Juhtus nii, et just filmivõtete ajal haigestus näitlejanna raskelt ja kaotas kehakaalust tervelt 20 kilo. Pärast võtteplatsile naasmist jäi režissöör naist vaadates viivuks mõttesse ja kupatas siis naise kaloririkka dieedi peale. «Kui oled kosunud, tule tagasi,» andis ta korralduse.

Senise lopsakuse taastamiseks kulus Nataljal vaid nädal, sest võluretsept oli väga lihtne: mannapuder vahukoorega hommikuks, makaronid juustuga lõunaks ja pannkoogid meega õhtusöögiks.

Ka Ivan Vassiljevitši filmis tuli Kratškovskajal teha kõik trikid ise. Ühel korral oleks naine filmivõtete ajal rõdult peaaegu alla kukkunud, kui pidi stsenaariumi kohaselt mööda rõdupiiret roomama. Viimasel hetkel sai operaator näitlejannal siiski särgist kinni haarata ja naise tagasi tõmmata.

Natalja suure kehakaalu üle visati sageli nalja. Kord sai Kratškovskaja kirja, milles ta kutsuti peaosaliseks ühte filmi. Üllataval kombel olevat tema roll juba heaks kiidetud, ilma proovivõteteta. Esitati ainult üks tingimus: näitlejanna peab kolme nädalaga alla võtma 35 kilo! Nagu hiljem selgus, oli see kolleegide narritemp.

Suurim kiitus on nördimus

Eluajal sai Kratškovskaja endale hüüdnimeks «koomilise episoodi kuninganna». Peaaegu kõik tema osatäitmised olid kõrvalrollid, kuid see-eest väga eredad ja meeldejäävad. Seejuures kopeeris näitlejanna kõiki tegelasi elust endast, mistõttu tunnistas mitu korda, et pidas parimaks kiituseks umbes taolist kommentaari: «Millist närakat te küll mängisite!» See tähendas, et tema tegelaskuju osutus eluliseks ja tõeliseks.

Natalja elas 77aastaseks. Viimastel eluaastatel kutsuti teda filmidesse vähe, kuid särav daam külastas oma loominguliste õhtutega paljusid paiku Venemaal.

Üle 50 aasta kestnud näitlejakarjääri jooksul mängis ta rohkem kui sajas filmis, kusjuures peaaegu kõik rollid kujunesid uskumatult edukateks ja äärmiselt iseloomulikeks. Mõnikord olid naise osatäitmised filmides niivõrd pisikesed sutsakad, et Kratškovskaja nime ei peetud vajalikuks isegi tiitritesse lisada.

Natalja unistas kogu aeg ka mõnest tõsisest draamarollist, kuid seda mängida ei õnnestunudki, sest lavastajad nägid temas üksnes karakternäitlejat.

Ja kelleks ta kõigi nende aastate jooksul ei kehastunud? Tõelise talendina jõudis ta olla keevitaja, lüpsja, sekretär, medõde, teenijatüdruk, poemüüja, paljulapseline ema, laulja, juuksur, diktor, vagunisaatja, ämm, vanaema, lapsehoidja, massöör, õpetaja, administraator, naabrinaine, detektiiv, direktor, reisija ühistranspordis, õukonnadaam, aga ka näiteks prostituut ja Cipollino ema.

KRUTSKEID TÄIS: Natalja lastele mõeldud komöödiafilmis «Yeralash». «Väikese tüdrukuna olid mu sõpradeks peamiselt poisid ja nende hulgas leidus palju huligaane-pätte. Kuulekas patsikandja ma küll ei olnud,» on näitlejanna meenutanud. (I. Gnevashev)

«Olen suurte vormide näitlejanna!»

Paljud Natalja lausutud tabavad ja kujukad väljendid-laused läksid massidesse ning neist said lööklaused. Üks populaarsemaid on Kratškovskaja kangelanna fraas filmist «Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset»: «Ja sind ravitakse terveks ... ja sind ravitakse samuti terveks ... ja mind ravitakse terveks.»

Vähetuntud fakt on see, et Kratškovkaja kirjutas ka raamatu. Naine tundis pikemat aega huvi ja sügavat austust kulinaaria vastu ning lõpuks soovis omi retsepte lugejatega jagada. Nii jõudiski 2013. aastal poelettidele raamat «Kapsasupp, kartul ja okroška», kuhu näitlejanna kogus kokku oma parimad retseptid.

Natalja on öelnud: «Kui keegi arvab, et tal on depressioon, tuleb anda talle vastu tagumikku – ja küll see üle läheb!» Samuti on naine pidanud vajalikuks rõhutada: «Vabandage avameelsuse eest, aga ma ei maga mitte nendega, kellega on vaja, vaid nendega, kes mulle meeldivad. Ma olen väga iseseisev ja tugev naine ning teen kõike ise. Isegi filmides mängin kaskadöörideta!» Ja veel: «Tahan tunda end hapra kasepuuna, aga vaadates peeglisse – tamm mis tamm.»

Keerulised suhted meheõega

Volodjaga abielludes sai Natalja endale hulgaliselt uusi sugulasi. Nende seas oli ka abikaasa õde Nina Kratškovskaja – samuti näitleja. Nina oli Nataljast kaheksa aastat vanem ja erinevalt vennanaisest väga sale. Naiste omavahelised suhted pingestusid algusest saati, pealegi ei võetud Nataljat abikaasa peres kuigi südamlikult vastu.

Kaks Kratškovkajat oli liiga palju ka filmimaailma jaoks ja neid hakati segi ajama. Nina on kurtnud: «Kord toodi mulle stsenaarium. Hakkan lugema, aga kümnendal leheküljel seisab: «Odessas, poe juures istub paks naine ja puhastab kala.» Panin käsikirja kinni ja andsin tagasi.»

Kulisside taga sosistatakse, et Nina karjääri hukutas Natalja ja seetõttu nad omavahel kisklesidki. Näiteks Nina parim sõbranna, näitleja Tatjana Konjuhhova on öelnud: «Kui Vova tõi Natalja peresse, siis Nina oli juba näitleja, aga Nataša alles proovis end tõestada. Ta jõlkus pidevalt võtteplatsidel ja üritas režissööridele meele järele olla, kuid massistseenidest kaugemale ei jõudnud.

Nii abiellus ta Kratškovskiga ja võttis tema perekonnanime. Nina jaoks oli see šokk, sest kahel ühesuguse perekonnanimega näitlejannal on kinotööstuses raske. Sõda Natašaga kestis peaaegu 40 aastat.»

Samas on Nina ise ühes intervjuus tunnistanud, et toetas Nataljat väga, sest mõistis tema andekust komöödianäitlejana.

3. märts maailma ajaloos
1067 – asutati Minski linn
1613 – Venemaa tsaariks valiti 16aastane Mihhail Romanov
1845 – Floridast sai Ameerika Ühendriikide 27. osariik
1861 – Vene keiser Aleksander II kaotas talupoegade pärisorjuse Venemaal
1875 – Pariisis esietendus Georges Bizet’ ooper «Carmen»
1923 – New Yorgis ilmus USA uudisteajakirja Time esmanumber
1991 – lisaks Eestile peeti iseseisvusreferendum ka Lätis

3. märtsil on sündinud
1455 – Portugali kuningas João II
1829 – Saksa tööstur Carl von Siemens
1847 – Šoti leiutaja Alexander Graham Bell
1872 – Läti maalikunstnik ja Riia Kunstiakadeemia asutaja Vilhelms Purvītis
1930 – Rumeenia poliitik ja president Ion Iliescu
1962 – USA kergejõustiklane Jackie Joyner-Kersee
1977 – Iiri laulja Ronan Keating

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?