Kultuuriuudised

Helina Piip, Andra Nõlvak, 16. detsember 2020

Kinno
Talvemuinasjutt

«Hõbedased uisud» (kaader filmist)

Mihhail Lokšini film «Hõbedased uisud» on tõeliselt suursugune – millised maalilised vaated 1899. aasta Peterburile! Milline muinasjutuline armastuslugu laternasüütaja poja Matvei (Fjodor Fedotov) ja ministri tütre Alissa (Sofia Priss) vahel – täis seiklusi ja põnevust. Lõviosa ajast liueldakse Neevalinna kanalitel. Jääl tegutseb ka turg, kus ametis pikanäpumehed, kellega töö kaotanud Matvei liitub. Alissa kaudu räägitakse veel naistudengite ülikooli väljamurdmisest – taas üks lugu südame kutse järgimisest. Näitlejad läbisid üle kolme kuu kestnud väljaõppe, lihvimaks oskust tritsudel tuisata, paljud trikid tegidki nad ise. Film põhineb ameeriklanna Mary Mapes Dodge’i samanimelisel raamatul, mille tegevus toimus küll Hollandis.

Loe
Mineviku jäljed

«Minu sünge Vanessa» (kirjastus Helios)

Kate Elizabeth Russelli teos «Minu sünge Vanessa» käsitleb olulist teemat – ahistamist. See ei põhine küll tõsielul, ent kindlasti sai ainest päriselust. Siin põimuvad omavahel peategelase Vanessa olevik ja minevik. 15aastasel Vanessal tekib armuafäär oma õpetajaga. Raamatus on toodud paralleele Nabokovi «Lolitaga», ent see on tõetruum, tänapäevasem ja ehk veidi vähem brutaalne.

Romaan käsitleb peent manipulatsiooni, psühholoogilist mõjutamist ja sellega kaasnevaid tulevikutraumasid. Ühtlasi paneb mõtlema, kas kõik elus on olnud ikka nii, nagu seda minevikust mäletame? Ehk muutub nii mõnigi sündmus ja läbielatud kogemus seda hiljem analüüsides ning lahti harutades hoopis millekski muuks? Väärt lugemine iga juhul!

Jõulumeeleolu
Jõulud vabas õhus

Elamusekskursioonid (Eesti Vabaõhumuuseum)

19.–20. detsembril kutsub Eesti Vabaõhumuuseum elamusekskursioonidele. Rännakutel näed, kuidas tähistati jõuluaega keerulistel aegadel: talus ikaldusajal, baltisakslaste juures, millised olid pühad teise maailmasõja põetajal ja 2012. aasta maailmalõpu ootajatel. Nii soovitakse süstida lootust ja kindlust, et ka keerulistel aegadel on leitud ilusaid ning rõõmsaid hetki. Pooleteisttunnised ekskursioonid toimuvad kümneliikmelistes gruppides. Täispilet 12.90, perepilet 24.90.

Lottemaa Leiutajatekülas kaunistasid külaelanikud kodud, aiad ja metsarajad ning etendavad külastajatele enli tundi kestvat talveprogrammi. Sind ootavad jõulujänes Wolfgang, jõulumeeleolu, tants ja trall. Piletid 5.90–15.90.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?