Juuksed jälle rasvased? Kas tõmmata müts silmini või asuda probleemiga võitlema?

Helen Perk, Andra Nõlvak, 16. detsember 2020

Kiired ajad on käes ja tegusaimad päevad ukse ees. Ehk märkasid, et juuksed kipuvad selles tempos kiiremini rasuseks minema? Ära tõmba kiharate peitmiseks mütsi silmini, vaid asu probleemiga võitlusesse. Nõu annab juuksur Annika Sepp.

Pese juukseid harvem

Liigne juuksepesu ja aina kiiremini rasuseks muutuvad juuksed on lausa nõiaring. Mida sagedamini üritad oma juukseid puhtaks saada, seda enam pesed nendelt maha loomulikku rasu, mis karva toidab ja kaitseb. Nii aga hakkavad näärmed omakorda enam rasu tootma, et tehtut taastada. Ideaalne on jätta peapesude vahele vähemalt päev, parem kaks.

Sügavpuhasta peanahka

Vaid puhta veega pead pestes jäävad alles nii mustus kui ka surnud naharakud, seega vajad pesuainet. Šampoon vali alati peanaha, mitte juuste vajadustest lähtuvalt. Paar korda kuus sügavpuhastava šampooni kasutamine aitab veelgi enam rasu peanahalt kätte saada. Palsamit kanna aga ainult juukseotstele, sest viimane võib olla õrnale peanahale liiga raske.

Õige temperatuuriga vesi

Kuumast dušist midagi lõõgastavamat on raske välja mõelda. Kuid naudi seda pigem vannimütsiga pead kaitstes. Kuum vesi avab juust kaitsva soomuskihi, mistõttu väheneb loomulik niiskustase ja karv muutub nõrgemaks ning kahusemaks. Kiharate pesemiseks säti vesi leigeks ja kui oled eriti julge, lõpeta pesu üsna külma veega loputades. See sulgeb taas karva soomuskihi.

Harjamisest võiksid nii mõndagi teada

Millal sa viimati oma juukseharja puhastasid? Harjased koguvad usinalt juuksehooldustoodete jääke, mustust ja surnud karvakesi, samuti ei ole nende eluiga igavene. Puhasta harja regulaarselt, katkine ja pragudega viska aga kohe minema. Kiharaid harja pigem harvem, et rasu tootmist vähem stimuleerida.

Hooldustooted jätavad jääke

Juuksehooldusvahendid võivad karvanääpse ummistada. Eriti need, mis ei sobi peanaha või juuksetüübiga. Kui oled sõltuv kuumakaitsest, juukselakist või kuivšampoonist, pead arvestama, et toodete jäägid ladestuvad juustesse ning siin ei aita muu kui sügavpuhastav šampoon. Uusi hooldustooteid valides eelista aga neid, mille koostisosade nimekiri pole meeletult pikk ja mis on võimalikult naha- ning juuksesõbralikud.

Ära silita juukseid

Ja lõpetuseks! Sõrmed puudutavad kõike, kandes edasi nii rasu kui ka mustust. Seda ka meie nahale ja juustele, mida me päeva jooksul lugematu arv kordi katsume. Pole siis ime, et juuksed juba päeva lõpuks mustad tunduvad, kas pole?

Kiirabi hädalisele!

Kuivšampoon võib kiiretel päevadel osutuda tõeliseks elupäästjaks. Aga kas teadsid, et klassikalise aerosooli kõrvale on ilmunud põnevamaid tooteid? Proovisime omal nahal järele, kuidas need toimivad.

Lushi kuivšampoon No Drought õli imavate pulbritega
Hinne 6/10

Hind Lushi kaupluses 16.50 (115 g) (Erki Parnaku)

Reeglina on kuivšampoonile ainult üks ootus – et see päästaks meid halvast olukorrast kiiresti ja märkamatult. Kätega maisitärklise pähe raputamine on keeruline. Natuke läheb maha, midagi riiete peale ja veidi juustesse. Nutikas on teha seda dušinurgas ja pesuväel, siis ei pea hiljem pikalt koristama. Väga rasvaste juuste puhul ei tööta, vaid muudab pea veel mustemaks. Kerge õlipea päästab ära. Töötab hästi näiteks siis, kui vaid tukk rasuseks läinud. Meeldiv lõhn. Juustes halli pulbrit märgata ei jää, küll aga vajab hari pärast kammimist korralikku pesu. Ööseks rasu ja tärklise segu pähe ei taha jätta.
Kokkuvõtteks saab öelda, et kodus võib varuks olla, aga töösahtlis ei hoiaks. Kasutamine on natuke liiga ebamugav, et seda märkamatult teha.

Briogeo kuivšampoon
Hinne 9/10

Hind veebipoes Loverte.com 20.95 (50 ml) (Martin Ahven)

Kui oled pikaajaline kuivšampoonide fänn, võib see toode üllatada. Juuksed jäävad pärast kasutamist kohevad ja näevad puhtad välja. Puudub ebamugavustunne, et peas on midagi vastikut, mille tahaks kohe välja pesta. Ka sõrmedega läbi juuste libistades ei märka, et oleks mõnda abistavat vahendit kasutanud.
Oluline tähelepanek! Kuna toode on nagu valge talk, tuleb selle kasutamisel olla pigem kokkuhoidlik. Muidu võid isegi pärast mitmeminutilist massaaži ja juuste harjamist välja näha nii, nagu oleksid öö jooksul peast halliks läinud. Kuna toodet tasub kasutada pigem vähem kui rohkem, jätkub pudelist üsna pikaks ajaks.

Styledry lõhnavabad kuivšampoonipuudriga juuksepaberid Blot & Go
Hinne 4/10

Hind veebipoes Ebeauty.ee 9.90 (11 tk) (Martin Ahven)

Sõna «juuksepaberid» kõlab huvitavalt ja suisa kutsub proovima. Kas tõesti on võimalik, et üks pisike paber päästab päeva, kui kiire elutempo tõttu on peapesu tagaplaanile jäänud?
Paberid on mugavalt pakendatud, väikeses karbis on 11 ühekordset pakikest, mida hõlbus pista nii rahakoti vahele, spordi- kui ka käekotti.
Tulemus on aga pigem nigel. Tõsi, midagi toode teeb, ent muljet puhastest juustest siiski ei loo. Aitab hädast välja näiteks siis, kui mõnel koosviibimisel avastad äkki, et pealagi veidi läigib. Toimib vaid väikeses piirkonnas ja vähest aega.

Styledry kuivšampoonipuuder Orange Blossom
Hinne 6/10

Hind veebipoes Ebeauty.ee 14.90 (Martin Ahven)

Kuivšampoonipuuder – milline põnev leiutis. Miks keegi seda varem teinud pole? Palju mugavam on kotti pista pisike puudrike kui aerosoolpudel. Ent kas see täidab ka oma eesmärki? Põhimõtteliselt küll. Puuder on puuder ja «kuivatab» rasu juuksejuurelt isegi üsna hästi. Küll aga tuleb hoolikalt veenduda, et puuder ei jääks välja paistma, vaid sulanduks juustega üheks. Seega lihtsam on puudri tooni arvestades kasutada seda blondidel juustel. Tõsi, juus jääb pärast puudri kasutamist kuiv ja krudisev, ent ilu nõuabki vahel ohvreid, kas pole?

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?