Raadiojaam, mis vaid ühe naise juhtida – Maian-Anna Kärmas just seda teeb!

Verni Leivak, 16. detsember 2020

Eestis on raadiojaam, mis koosneb vaid ühest töötajast. Varsti juba 15 aastat nõudlikumale maitsele suunatud kvaliteetmuusikat edastava Raadio Tallinna käekäigu eest hoolitseb Maian-Anna Kärmas.

Maianit (42) teavad eestlased suurepäraselt. Just tema sulest pärineb Eestile Eurovisioni võiduloo «Everybody» ja Evelin Samueli eurolaulu «Diamond of Night» tekst. Kolm sooloplaati üllitanud Maian, toreda väikese poja ema tegutseb siiani nii laulja, laulukirjutaja kui ka laulusõnade kirjutajana ning tema sulest pärineb muu hulgas tantsupeo «Mina jään» originaalmuusika. Viimase eest pälvis ta kultuurkapitali aastapreemiagi. Ent igapäevase leiva toob Maiani lauale ikkagi raadiotöö rahvusringhäälingu Vikerraadio alla kuuluvas Raadio Tallinnas, mis jõuab eetrisse sagedusel 103,5 MHz.

«Ajame oma asju justkui vanajumala selja taga,» muigab naine. «Meie jaama ümber on väga harva lokku löödud. Teisalt on tore tõdeda, et ühe inimese jõudlusega on meil üsna palju kuulajaid. Keskeltläbi 30 000 kuus. Jazzkaarel Raadio Tallinnale mõeldud auhinda vastu võttes ütlesin, et käpad püsti, kes meid kuulavad, ja käed tõstsid pooled kohal viibinud.»

Lobisemisvaba muusikajada

Raadio Tallinna nimi eeldaks justkui, et kuuleme sealt pealinna uudiseid. Nii pole see aga kunagi olnud.

Kui jaam Tallinna päeval ehk 15. mail 2006 alustas, oli selle peamiseks tõukejõuks olla raadiojaam siinsele võõrkeelsele kogukonnale. Täistundidel kõlasid ingliskeelsed kohalikud, kuid ka BBC, Radio France Internationali ja Deutche Welle uudised. Kuna kuulajaskond muutus marginaalseks, vajati muutusi. Nõnda otsustatigi see muuta muusikajaamaks ja tuldi Maiani jutule. Nüüdseks on kuulajate sihtgrupp põhjalikult muutunud. Ta on keskealine mees või naine, kõrgharidusega, nii eesti- kui ka venekeelne, püüab saatejuht oma kuulajat portreteerida.

Raadio kodulehel mainitakse «segamatut muusikavalikut». See tähendab, et muusikat ei sega sõnasaated. Kui just täistunni uudised välja arvata. See, et laulude vahel ei kuule reklaame ega saatejuhi juttu, kuulajatele meeldibki. «Minu eesmärk on luua selline muusikajada, mis paneb ühtpidi kõrva teritama, aga teisalt ei sega keskendumist millelegi muule,» selgitab Maian.

Maiani laule eetrist ei kosta

«Tegeleme täiskasvanule suunatud popproki, maheda alternatiivmuusika, džässi ja maailmamuusika ning svingiklassikaga. Kuid see ei tähenda, et mul poleks Eesti Laulu kandidaadid üle kuulatud või et mind ei huvitaks üldse, mis popmuusikas toimub. Tahan näitlikustada, et ühelegi stiilile pole põhjust vaadata viltu,» sõnab Maian ja kinnitab, et isegi kodus raadiot kuulates ei vaheta ta jaama. Mis tähendab, et muusika, mida kostab Raadio Tallinnast, kattub suuresti vastutava toimetaja maitsega. «See kattuvus on päris suur,» täpsustab ta. «Kuulan meeleldi hästi kirjutatud, läbimõeldud ja -tunnetatud ning hästi produtseeritud popmuusikat. Või siis elektroonilist muusikat. Käremuusikat ma ei kuula.»Üllatusena teatab Maian, et tema enda loodud palu Raadio Tallinn ei edasta.

«See on põhimõtteline seisukoht, sellest joonest ma üle ei astu,» sedastab ta. «Välja arvatud juhtumid, kui kellegi lool on minu tekst. Ma ei hakka ju artisti selle eest karistama, et ta juhtumisi minu teksti esitab.» Tal on teisigi põhimõtteid.

«Eesti on väike ja muusikute ringkond veelgi väiksem, kõik teavad kõiki. Nõnda tuleb leida tasakaalukeel, mis hetkel olla tuttavale muusikule kolleeg ja millal muusikatoimetaja, kes paneb paika jaama kvaliteedi ning stiilipiirid. Tahan arvata, et olen olnud piisavalt karm, et «omasid» mitte eelistada,» räägib Maian. «Aga kui «oma» on teinud midagi väga head, siis ega ma vaka all ka hoia, et mulle väga meeldib. Moepärast ma kellelegi armastust avaldamata ei jäta.»

Huvitaval kombel pole naine kogenud meie väikeselt muusikute perelt ühtki etteheidet oma muusikavaliku suhtes.

«Vastupidi, meil on üliladus koostöö,» kinnitab ta. «Kui just kaks pikemat kirjavahetust välja arvata, kui muusik on lihtsalt palunud selgitada repertuaari valikut. Sellist asja aga, et näe, istub seal pukis ja teeb, mis tahab, pole olnud.»
Kuulajate kirjade lugemisele ja nendele vastamisele kulutab Maian meeleldi aega. Vahel laskub ta mõne kuulajaga suisa pikemasse kirjavahetusse, hakates teda küsitlema. «Mul pole ju muud löögirühma kui ma ise. Küsin, mis meeldib ja mis ei meeldi,» põhjendab ta. Ja lisab, ennetades ise üht tihti esinevat küsimust, et Raadio Tallinn jääb ka tulevikus vaid pealinna ja selle lähiümbruses kuulatavaks jaamaks.

Imetleb Eesti muusikuid

Kuigi raadiojaamal läheb kenasti, loorberite puhkama jääda ei tohi. «Pean pidevalt otsima, kust veel leian midagi uut ja huvitavat, millistesse stiilisuundadesse ning kuidas ma teda veel nügin. Mis on see maht, kuhu tohin liikuda, et ma praegust kuulajat ära ei ehmataks, kuid püsiksin samas värskena,» loetleb ta ülesandeid.

Vahel koosneb jaama muusikavalik (Tallinna päev, vabariigi aastapäev, emakeelepäev jne) ka ainult Eesti või Eestiga seotud artistide teostest ning siis löövad emotsioonid üle pea.

«Mu armastus Eesti muusika vastu on väga suur ja siis kõlab see 16 tundi jutti. Imetlen, kui võimekad on meie muusikud, kui vinget asja nad suudavad teha, vaatamata sellele, et peavad võitlema oma hariduse, selle rahastamise eest, käima maailma nuusutamas, siis tagasi tulema ja läbi lööma. Võtame või Tobias Tammearu Trio. Euroopa muusikaskeenel jõuavad sinnamaani, et teen nii, nagu tahan, alles vanad mehed. Sellistel hetkedel olen uhkust täis, kuulan, poetan pisaraid ja olen väga rõõmus,» tunnistab Maian.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?