Idülliline puhkus igaühele – sinule, minule, meile

Liina Metsküla, 10. juuni 2020

Eestimaal on tohutult palju ilusaid ja erilisi kohti. Kuhu võiks aga minna sõpradega, kus on ka pere pisematel vahva ja millistes paikades on ideaalne teha romantikat? Siit leiad vastuse!

PEREDELE

Looduspuhkus: Saaremaa

Kuressaare (Alar Truu)

Saaremaa on üks puhkajate lemmikkohti, sest soojadel päevadel on see lausa paradiis! Saaremaal on vaadata nii mõndagi, alustades Kuressaare piiskopilinnusest ja lõpetades rohkete tuletornidega, kust imetleda merd ning metsi. Loomulikult saavad lapsed lustida merevees ja ehitada rannas liivalosse, vanemad samal ajal päikest nautida.

Ilmselt pole Saaremaa külastamine kunagi olnud nii soodne kui praegu – paljud hotellid, restoranid ja meelelahutusasutused korraldavad sooduskampaaniaid. Kuna peredel kulub alati puhkusteks rohkem raha, tasub see võimalus ära kasutada.

Linnapuhkus: Viljandi

Viljandi (Visit Estonia)

Romantiline Viljandi lummab oma õdususega ja linn on piisavalt väike, et seal lihtsalt jalutada. Põnnidega tasuks kindlasti ära käia vahvas Viljandi lastepargis, kus on nii liivakastid, ronimispuud, kiiged kui ka lastepärased skulptuurid. Kui suveilm läheb eriti palavaks ja tahaks end jahutada, saab võtta suuna läheduses asuvale Võrtsjärvele. Sealne kõige populaarsem liivarand on Vaibla, kus saab ka laenutada vesirattaid ja paate, grillida, võrkpalli mängida ning kiikuda.

Avastamata pärl: Pesapuu

Pesapuu vaatetorn (Visit Estonia)

Tallinnast umbes neljatunnise autosõidu kaugusel asuv Rõuge vald on Eesti ilusamate hulgas. Seal asub ka kodumaa üheks kõige omapärasemaks nimetatud vaatetorn Pesapuu. Kuna torn asub Ööbikuorus, sobib ööbikupesa ja linnumunade motiiv sinna hästi. Silmailu pakkuva torni tipust avaneb ahhetama panev vaade Rõuge järvistule ja muistset linnamäge piiravale 15 meetri sügavusele Ööbikuorule.

PAARIDELE

Looduspuhkus: Võrumaa

Võrumaa (Visit Estonia)

Võrumaa on romantika. Alustades sellest, et Võrumaa igapäev on märksa rahulikum, lõpetades arhailisema ellusuhtumise ja ürgse loodusega. Võrumaa võlub oma metsaderohkuse ja künklikkusega, mistõttu kujuneb sõit mööda pisikesi teid tõeliseks elamuseks. Kindlasti tasub ära käia Baltimaade kõrgeimas tipus Suurel Munamäel, kust näeb selge ilmaga lausa 50 kilomeetri kaugusele!

Linnapuhkus: Haapsalu

Haapsalu (Visit Estonia)

Põhjamaade Veneetsiaks nimetatud Haapsalu on tõepoolest justkui pärit teisest ajastust. Haapsallu jõudes peatub aeg – saate koos armsaga avastada vanalinna erilist arhitektuuri, lummavat rannapromenaadi koos sooja mereveega, meelitavaid kohvikuid ning piiskopilinnust üheskoos Eesti kuulsaima kummituse, Valge Daamiga.

Avastamata pärl: Meenikunno raba

Meenikunno raba (Aldo Luud)

Kui Viru raba Tallinna lähistel sai viimasel ajal eriti populaarseks, siis Põlvamaal paiknevas Meenikunno rabas saab mõnusat omaette olemist nautida – ka kõige soojemal suvepäeval on seal vaid vähesed külastajad. Ja see teebki Meenikunno raba eriliseks. Eriline romantika oleks jääda Meenikunno rabasse telkima, sest varahommikune rabamaastik on karge ja võluv.

SEENIORIDELE

Looduspuhkus: Peipsi järve piirkond

Peipsi (Visit Estonia)

Vene ortodokssest kirikust eraldunud vanausulised saabusid Eestisse 17. sajandil ja elavad praegugi Peipsi järve kaldal. Ette tasub võtta tore jalutuskäik läbi kilomeetritepikkuse Raja, Kükita, Tiheda ja Kasepää tänavküla, kus on tihedalt koos majad, peenrad ja kasvuhooned ning kust väikesed põiktänavad looklevad järve äärde. Põnev on uudistada ka muuseume nii Mustvees kui ka Kolkjas, kus saab ülevaate vanausuliste kultuurist minevikus ja tänapäeval. Kes randa päikest nautima kibeleb, siis üks Peipsi järve ilusamaid randu paikneb Kauksis.

Linnapuhkus: Narva

Narva (Visit Estonia)

Narva on viimastel aastatel õide puhkenud – kesklinnas ja Narva linnuse ümbruse rannapromenaadil jalutamine on tõeliselt nauditav. Eriliseks pärliks on aga suurepärased vaated Ivangorodi kindlusele. Selle uudsuse ja turistisõbralikkuse kõrval pakub Narva aga nõukogude aega hästi mäletavatele seenioridele toredat nostalgiaretke!

Avastamata pärl: Viivikonna

Viivikonna (Erki Pärnaku)

Kas tõesti on Eestimaal kummituslinnu, mille tänavaid mööda jalutades võib näha räämas elumaju ja mahajäetud asutusi? Üks selliseid on Ida-Virumaal asuv Viivikonna, mis oli aastakümneid tagasi arvestatava suurusega alev. Viivikonna õitses kunagi tänu põlevkivikaevandusele, pärast selle tegevuse lõppemist on ka inimeste hulk drastiliselt vähenenud. Kui kunagi elas Viivikonnas ligi üheksa tuhat inimest, siis 2011. aasta rahvaloenduse andmetel oli elanikke kõigest 99.

SÕPRUSKONDADELE

Looduspuhkus: Hiiumaa

Hiiumaa (Visit Estonia)

Hiiumaa on justkui meie oma paradiisisaar! Uudistage üheskoos sõpradega erinevaid tuletorne (seal paiknev Kõpu tuletorn on Eesti vanim), jalutage Kärdlas, sulistage merevees ning loomulikult külastage Kassari poolsaart. Kindlasti tasub arvestada Kassari külastamiseks terve päeva või vähemalt pool päeva – seal on mõnusad matkarajad, kus nautida kaunist loodust, mis muide ülejäänud Hiiumaast erineb.

Linnapuhkus: Pärnu

Pärnu (Visit Estonia)

Suvepealinn Pärnu on ideaalne puhkusekoht sõpruskondadele. Laske end kuumal suvepäikesel paitada, katsetage surfi (Pärnut peetakse Skandinaavia üheks paremaks kohaks, kus surfiga algust teha), võtke ette pikki jalutuskäike, nautige kokteile või lustige Eesti suurimas kõrtsis Kuursaalis, imetlege vaatamisväärsusi ja lubage end spaas hellitada – kõik on võimalik.

Avastamata pärl: Äntu järved

Äntu järved (Visit Estonia)

Lääne-Virumaa romantiliste metsade keskel paikneb seitse selgeveelist järve, millest kaks (Vahejärv ja Sinijärv) paistavad silma unikaalse sinakasrohelise värvuse ja vee läbipaistvuse poolest. Siiski tasub järvede külastamiseks valida päikeseline ilm, sest just siis paistab hästi välja veekogude värvierinevus. Piirkonnaga on vahva tutvuda Äntu järvede matkaradu läbides. Tea sedagi, et Valgejärv on suviti populaarne supluskoht.

ÜKSI RÄNDAJATELE

Looduspuhkus: Pakri poolsaar

Pakri poolsaar (Martin Ahven)

Pakri poolsaar ja Paldiski olid nõukogude ajal tuntud mereväe tuumaallveelaevade õppekeskusena ning muust maailmast okastraadiga eraldatud. Kuna inimesed ei pääsenud sellele kandile kuni 1994. aastani ligi, on sealne loodus üsna puutumatu. Piki rannikut saab poolsaarel vantsida lausa mitukümmend kilomeetrit järjest, ilma et mingid tõkked või eramaa ette tuleks. Loomulikult on poolsaare pärl Pakri tuletorn, kust selge ilmaga avaneb kaunis vaade sillerdavale sinisele merele, metsadele ja läheduses paiknevale 46hektarilisele tuulepargile.

Linnapuhkus: Tartu

Tartu (Aldo Luud)

Juba laulusõnad ütlevad, et kauneim linn on Eestis Tartu! Tõsi küll, paljud tudengid voolavad suviseks ajaks ülikoolilinnast minema, kuid sõbralikul ja avatud üksikrändajal ei tohiks olla väga keeruline seltsi leida. Tartu on hingelt noor ja vaimsuselt suur. Puhkaja saab jalutada Toomemäel, kulgeda Supilinnas, koguda maitseelamusi kesklinna kohvikutes, sulistada Eesti uusimas spaas või minna hoopistükkis ERMi kultuuri nautima.

Avastamata pärl: Kiipsaare tuletorn

Kiipsaare tuletorn (Visit Estonia)

Salapäraselt ja üksinda meres kõrguv Kiipsaare tuletorn sobib ideaalselt üksinda reisijatele. Algselt ehitati Kiipsaare tuletorn saja meetri kaugusele merest, kuid rannajoone muutumise tõttu asub see nüüd vees. Kuna tormituulte ja lainete mõjul vajus tuletorn aastaid tagasi viltu, ristiti see Saaremaa Pisa torniks. Kiipsaare tuletorn asub Vilsandi rahvuspargi territooriumil ning sinna jõudmiseks tuleb viis kilomeetrit kõndida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?