SUUR ÜLEVAADE | Ka sel suvel saab teatrit! Kes, kus ja millal?

Helina Piip, 10. juuni 2020

Pärast pikka kevadist pausi on teatrid õnneks taas rivis. Mida näidatakse?

(Siim Vahur)


Tallinna Linnateater veebis
Kui naine helistab mehele
13., 15. ja 16. juuni
Jean Cocteau «Inimese hääl» on Linnateatri uuslavastus, kuhu saab pileteid soetada stressivabalt – etendus toimub videoülekandena. Lavaaugus näeb monotükis Evelin Võigemasti. «Kui sa oled kunagi kedagi armastanud, tõeliselt armastanud, siis on selles materjalis väga palju tuttavat. Lihtsat, argist, ilusat ja inetut. Kõike,» on öelnud näitlejanna oma rolli kohta. Lavastajadebüüdi teeb seni teatrikunstnikuna tuntud Kristjan Suits.

(Gabriela Liivamagi)


Vanemuine Kammitehases
Setu lugu
3.–12. juuli
Ott Kiluski setukeelset «Kirvetüüd» mängitakse ka sel suvel. Ain Mäeotsa lavastus jutustab väikesest setu kogukonnast pärast Eesti taasiseseisvumist. Sovhoos on lagunenud, elustuvad minevikuhõngulised elupildid, ei puudu lopsakas ega kohati valus huumor. Osades: Andres Mähar, Mait Malmsten, Ott Sepp, Veiko Porkanen, Liina Tennosaar, Ain Mäeots, Margus Jaanovits, Ragne Pekarev, Kaia Skoblov, Merle Jääger jt.

(Mats Oun)


Endla suvehooaeg
Värske algupärand
Alates 3. juulist
Endla alustab 110. hooaega suure saali etendustega. 1. augustil kostitatakse teatrisõpru uuslavastusega – Ott Kilusk kirjutas eriolukorra ajal näidendi «Nagu süldikeeduvesi», lavastab Kaili Viidas. Lugu oma väikesest kogukonnast, kuhu saab maailma eest varjuda. Laval on Peeter Tammearu, Sten Karpov, Tambet Seling, Nils Mattias Steinberg, Ott Raidmets, Sander Rebane, Kleer Maibaum, Karin Tammaru, Fatme Helge Leevald, Ireen Kennik.


Vana Baskini Teater
Kõrtsi ja metsa
Alates 1. juulist
Juuli algul ja augusti lõpul mängitakse Jäneda Pulliteatris Gerda Kordemetsa kirjutatud-lavastatud «Elevandi kõrtsi». Peategelane Ants tahab päranduseks saadud kõrtsi taaselustada ja rändab tänu kõrtsi päevaraamatule ajas tagasi. Tõnu Oja, Terje Pennie, Katariina Ratasepp ja Märt Koik kehastavad rohkem kui kahtkümmet erinevat tegelast.

7. juulist 15. augustini võib Eestimaa eri paigus näha taas Eero Spriidi lavastust «Metsas ei kuule su karjumist keegi». Osades: Helgi Sallo, Anne Veesaar ja Katrin Karisma.


Sundown Entertainment
Suur rõõm näitlejatest
1.–29. juuli
Saku vallas Rehe küünis saab taas nautida eesti näitlejannade kahurväge – ühel laval näeb koos Ene Järvist, Kersti Kreismanni, Mari Lille, Elle Kulli, Ines Aru jt. Sandi Toksvigi «Lootuskiir pimeduses» räägib loo viiest vanadaamist, kes ootavad puhketoas päästjaid, sest tormi ja üleujutuse tõttu ei pääse nad minema. Tasapisi avanevad prouade elude keerdkäigud. Palju vaimukaid, teraseid repliike. Lavastanud Vilja Nyholm-Palm.

undefined (VIIRELAID)


Emajõe Suveteater
Hingeminev elamus
14.–25. juuli
Kas sul jäi eelmisel suvel nägemata Andres Dvinjaninovi lavastatud «Kadri»? Kasuta nüüd juhust! Silvia Rannamaa armastatud raamatu põhjal on näitemängu kirjutanud Aidi Vallik. Liigutav lavalugu sobib vaatamiseks koos lastega, kuid ka neile, kel teosega oma nostalgilised mälestused. Lapsnäitlejad teevad imetoredad rollid. Kauni muusika on kirjutanud Toomas Lunge. Osades: Leila Säälik, Marika Barabanštšikova, Külliki Saldre, Riho Kütsar, Ella Cecilia Claesson jt. Ka mängupaik Staadioni tänaval on omaette elamus.


Ajateater Ohtu mõisas
Kaaslase otsimise elutants
15. juuli – 1. august
Kauni Ohtu mõisa tallihoones viib lavastus «Tema taevaliku Õnneküla potitehas» vaatajad 1930ndatesse. Peet Vallaku novell «Epp Pillarpardi Punjaba potitehas» inspireeris Läti lavastajat Lauris Gundarsit sedavõrd, et ta kirjutas sellest oma versiooni. Vanaperemees on lahkunud ja lesknaisega sama katuse all asjatavad meister Mihkel ning õpipoiss Jass. Õhk on suvest ja tunnetest paks. Lavastanud Peep Maasik, mängivad Katrin Valkna, Pääru Oja ja Tarvo Sõmer.


Teater Nuutrum Vainupeal
Südantsoojendav lugu
18. juuli – 9. august
Lavastaja Jaanus Nuutre projektiteater Nuutrum kutsub Vainupea rannakülla, kus sealses kabelis näeb ilmavalgust Miina Piiri näidend «Jutt jumala õige». Peaosas Harry Kõrvits, kes ühel juulihommikul ärkab oma sünnipäeval. Keda külla kutsuda, kui peaaegu kõik su ümbert on lahkunud? Ei jää muud üle, kui veeta päev jumala seltsis – selleks ei pea ju ise usklik olema? Südantsoojendav lugu kõige isiklikumatest tunnetest, headusest ja kurjusest, üksindusest ning sõprusest.

undefined (Siim Vahur)


Eesti Draamateater Viinistul
Kolm lavastust, üks esietendus
Alates 22. juulist
22. juulist 19. augustini näeb Viinistu kabelis Anat Govi näidendit «Oh jumal» – Mehis Pihla lavastatud vaimuka dialoogiga psühholoogiaseanssi stressis vanajumalale. Osades: Ain Lutsepp, Harriet Toompere, Franz Malmsten.
26. juulist 19. augustini lendavad Viinistu katlamajja juba paar aastat menukad olnud «Isamaa pääsukesed»
1. augustil esietendub Viinistu kunagise konservitsehhi või seenekasvatuse siseõues Mari-Liis Lille ja Andra Teede dokumentaalnäidend «Esimene armastus», mille aluseks on erinevas vanuses eesti inimeste lood oma esimestest armumistest.


Kuressaare teater Vikil
Aegumatu armastuse lugu
24. juuli – 2. august
Madis Kalmet lavastab August Mälgu «Õitsva mere» Saaremaal Mihkli talumuuseumis.
Kirjanik jutustab lihtsa rannarahva eluolu kaudu suurte tunnete õitsemisest. Saab näha kirglikku ja liigutavat lugu armastusest, elukarastusest ning eneseleidmisest. Osades: Loviise Kapper, Grete Jürgenson, Jaune Kimmel, Elar Vahter, Piret Rauk, Andres Raag, Arvi Mägi jt.


Teater Teatribuss
Pettsoni muhedad lood
20.–28. juuli ja 3.–15. august
Sel suvel võib Pettsoni-taadi ja tema tegusa kassi Findusega kohtuda suisa kahes lavastuses. Juulis mängitakse Marko Mäesaare lavastatud «Pettsoni ja Finduse rebasejahti». Kuidas taadi-kassi tandem oma kanu päästab, kae Lammasmäe puhkekeskuses või Tartus Teatri kodus. Osades: Margus Grosnõi, Meelis Sarv, Katrin Kalma, Marko Mäesaar.
Augustis kehastub Pettsoniks Karol Kuntsel ja läheb telkima. Etendust «Pettson ja Findus telkimas» mängitakse Tartus Teatri Kodu sisehoovis. Lavastustes kõlab elav muusika bändilt Kanadekodu.


Teater Raam
Kaks kireõhtut
27.–31. juuli ja 2.–11. august
Tallinnas Püha Katariina kirikus mängitakse Tammsaare piiblilegendist lähtuvat näidendit «Juudit», mille on lavastanud baškiir Airat Abusakhmanov. Osades: Riina Maidre, Üllar Saaremäe, Elina Reinold, Kristo Viiding, Markus Truup, Raimo Pass.

Augustis oodatakse vaatajaid Tõstamaa mõisa, kus rullub lahti kirglik mäng «Praegu pole aeg armastamiseks». Mida teha, kui ettekuulutaja, kes pole kunagi eksinud, on teatanud, et su naise juurde tuleb täna öösel mees? Sina aga pead sõtta minema! Lavastanud udmurt Damir Salimsjanov, mängivad Kristo Viiding, Mari-Liis Lill või Ingrid Margus, Martin Kõiv, Ott Kartau, Harriet Toompere, Tõnn Lamp.


Nukuteatri suvetuur
Lustakas röövlijaht
31. juuli – 21. august
NUKU teatrist saab sel suvel rändteater ja lavastus «Röövel Hotzenplotzi uued seiklused» jõuab paljudele siinsetele vabaõhulavadele. Mirko Rajase lavastuses pääseb pritsimajas luku taga istunud Hotzenplotz vabadusse ja pistab Kasperli vanaema majas nahka kõik praevorstid ning hapukapsad. Alatu vorstivarga kinni nabimiseks algab röövlijaht, kus vahetatakse maske ja rolle. Osades: Anti Kobin, Sander Roosimägi, Doris Tislar, Getter Meresmaa jt.


Vene teater Viimsis
Juba klassikaks saanud
1.–9. august
Viimsi vabaõhumuuseumis näeb Vene Teatri versiooni Andrus Kivirähki «Eesti matusest». Üllar Saaremäe lavastus, mida eelmisel hooajal teatrimajas mängiti, tuuakse värskesse õhku. Huvitav, milliseid lisanüansse saab see lustakas, eestlaslike töö ja kohustuste kinnismõtetega tembitud maaidüll Vene Teatri näitlejate mängus? Sünkroontõlge eesti keelde.


Ugala teater
«Katkuhaud» jõuab lavale
7.–29. august
Ugala sajanda hooaja lõppakordina jõuab publiku ette Ene Mihkelsoni ajaloolisel romaanil põhinev «Katkuhaud». Teose on dramatiseerinud ja lavastanud Priit Pedajas. Lugu, mida on võrreldud ka Sofi Oksaneni «Puhastusega», räägib ühe perekonna loo, aga ka terve eesti rahva loo läinud sajandi teise poole algusest. Üle pika aja kohtuvad kaks naist, kelle põimunud elusaatustes peitub saladus. Osades: Luule Komissarov, Kadri Lepp, Aarne Soro, Vilma Luik, Marika Palm, Tarvo Vridolin, Garmen Tabor, Merle Liinsoo.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?