SAMM-SAMMULT | Kuidas teha ise kodus California maki

Ragne Värk, 10. juuni 2020

Hea suši valmistamises pole midagi keerulist, tuleb vaid teada õigeid nõkse. Seekord meisterdame valmis California maki’d, milles riis asub väljaspool.

Vajad:

  • 2 dl Jaapani suširiisi
  • 3 dl vett
  • 2 sl riisiäädikat
  • 1 tl soola
  • norilehti
  • seesamiseemneid

Täidiseks võid kasutada, mida soovid: toorjuustu, kurki, paprikat, avokaadot, tšillit, lõhe, tuunikala, krevette vms.

Tee nii!

white rice white rice (Heinz Leitner)


1. Hea suši meisterdamisel on olulisim õigesti valmistatud riis. Kasuta kindlasti suširiisi – see on spetsiaalne riisisort, mis sisaldab kleepainet. Suširiis peab olema õige tekstuuriga ja parajalt maitsestatud. Valmis riisi ei tohi hoida külmkapis, sest külmas muutub selle tekstuur.

Maki Sushi step by step (Profimedia.CZ a.s. / Alamy)

2. Valmistamiseks loputa riis korralikult vee all. Seejärel jäta rohkesse puhtasse vette umbes tunniks (või rohkem) ligunema. Vala riis sõelale ja nõruta. Kalla riis keedunõusse. Lisa keev vesi ja kuumuta kõrgel temperatuuril minutijagu, ise pidevalt põhjast segades. Ära liiga kaua kuumuta, pigem tuleb riisi kuumaga vaid hetkeks ehmatada. Nüüd vähenda kuumus miinimumini ja hauta riisi kaane all umbes 15 minutit. Kui riis on kogu vee endasse tõmmanud, tõsta keedunõu pliidilt. Lase kaane all veidi jahtuda.

3. Lisa äädikas ja sool ning sega korralikult läbi. Seejärel lase riisil täielikult jahtuda, kuid väldi kindlasti riisi kuivamist. Valmis riis pane kaussi, kata see niiske rätikuga ja jäta jahedamasse kohta ootele.

Sushi mat (Snorri Gunnarsson / Alamy)

4. Suši rullimiseks kasutata bambusmatti. Kui paned bambusmati ümber ka toidukile, ei kleepu täidis bambusmati külge.

undefined (unknown)

5. Suši valmistamiseks on vaja norilehti: need on merevetikatest kokkupressitud ja kuivatatud lehekesed. Norilehtedele asetatakse riis alati krobelisele pinnale! Lehed on tervelt kasutamiseks liiga suured. Selleks, et saada meelepäraseid ampse, lõika leht pooleks.

undefined (unknown)

6. Tõsta riis norile. Poolele lehele arvesta umbes 80−90 g riisi. Ära tõsta riisi norile liiga palju, sest suure riisikoguse juures jääb täidise maitse tagaplaanile. Pane riisi pigem «säbruliselt» ja isegi lohakalt. Ära seda kindlasti kinni patsuta. Nori ülemine serv jäta umbes näpujagu riisist vabaks.

undefined (unknown)

7. Vali meelepärased täidised ja haki või lõika need sobivateks tükkideks. Keera norileht ümber ja aseta pikuti altpoolt 1/3 peale umbes 1 sl toorjuustu. Toorjuustule pane täidis. Jälgi, et täidist ei saaks liiga vähe, aga ka mitte liiga palju. Viimasel juhul võib suširull mitte haakuda ja laguneda.

undefined (unknown)

8. Nihuta norileht bambusmati äärele ja keera suši selle abil rulli. Enne rullimist võid käed kergelt õliseks teha, nii ei kleepu riis käte külge. Rullides hoia pöialdega bambusmatti ja ülejäänud sõrmedega suru täidisele. Tõsta nori alumine äär üle täidise, et tekiks kena rull.

Covering salmon sushi roll with sesame seeds (Ivoro Estrategias, SL / Alamy)

9. Rösti seesamiseemned ja püherda saadud rulli nendes. Lõika rull viiludeks. Serveeri sojakastme, wasabi ja marineeritud ingveriga.


Pane tähele!
Ideaalseim aeg suši söömiseks on kahe tunni jooksul pärast valmistamist.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?