VAU! Lapsepõlvelummus viis Euroopa suurima piibelehekoguni

Silja Paavle, 10. juuni 2020

«Kõik on ilusad, kuid minu lemmik kasvab meie metsades. See looduslik lummavalt lihtne piibeleht oma imelise lõhnaga,» lausub Heli Raidve, vaatamata sellele, et tema aias kasvab vägev piibelehekollektsioon.

Piibelehed on Heli (51) võlunud lapsest saati ja see lummus on saatnud Eesti nimekaimat tööõigusjuristi ning omanimelist tööõigusbürood juhatavat naist läbi elu. «Poeg sündis mul mai lõpus, tema ilmaletuleku ajast mäletan just piibelehtede lõhna. Kaks pojapoega sündisid ka piibelehepoistena,» toob ta näiteks.
Seitsme aasta eest tekkis naisel mõte maikellukesi koguma hakata. «Kogumine tekitab hasardi ja annab võimaluse teiste kollektsionääridega suhelda,» sõnab Heli. Muidugi mõista ei saa kõige selle juures üle ega ümber kevadisest ootusest. Esmalt, millal pungad end mullast välja pistavad. Ja siis, millal avaneb esimene õiekellukas …

MÕTLEB TULEVIKULE: Kuna piibelehekogu ja muu sellega seonduv kraam ei mahu enam linnakoju ära, alustas Heli Piibelehemaa ehitamist – see annaks talle tegevust ka pensionipõlves.

Roosad õied, kollased lehed
Heli sõnul on piibelehel ehk harilikul maikellukesel kolm põhiliiki: Jaapani, Kaukaasia ja Euroopa piibeleht. Kollektsionäärid koguvad Euroopa piibelehe ehk meie metsades kasvava piibelehe sorte. Aktsepteeritud sorte on 40 ja Heli kogus kasvab neist 31. Tänavu on saabumas veel viis sorti. «Kui mõni kollektsionäär just mõnda sorti oma aianurgas ei peida, peaks minu piibelehekollektsioon olema Euroopa suurim,» naeratab naine.
Milliseid erinevaid piibelehti olemas on? Heli räägib, et sorte eristatakse õite ja lehtede järgi.
Õite järgi on tema sõnul tuntumad roosade õitega ‘Rosea’ ja täidisõieline ‘Prolificans’. Mõlemad suhteliselt levinud, kergesti kättesaadavad ja kasvatatavad. Lehtedest on huvitavamad triibulised sordid, näiteks valgete triipudega ‘Albostriata’ ja kollaste triipudega ‘Variegata’. Haruldasemad on kollaste lehtedega sordid, nagu ‘Golden Jubilee’, ‘Aurea’, ‘Fernwood’s’ Golden Slippers’. Mõne sordi lehtedel on kollane, teistel valge äär, mõnel rohelised träpsud jne. Kõige kõrgem piibelehesort kasvab umbes 45 ja kõige madalam umbes 10 cm kõrguseks.

VÄÄRIB IMESTAMIST: Heli hoole all on Euroopa suurim piibelehekollektsioon 31 erineva taimega. Sel suvel lisandub veel viis uut taime.

Ravi silmapõletikku
Heli on lõhnavate iluduste kohta hulgaliselt materjali kogunud. Nii oskab ta rääkida, et õrna kellukaga lille mainitakse juba Piiblis. Ühe legendi kohaselt sündis piibeleht Neitsi Maarja pisaratest, kui ta nuttis risti löödud Jeesus Kristuse risti juures. «Piibeleht sümboliseerib puhtust ja õnne ning õnne juurde tagasipöördumist.»
Samuti on teada, et vana ja väeka ravimtaimena oli piibeleht Euroopas pikka aega meditsiini sümbol enne, kui madu peekri ümber keriti. «Üle Euroopa kasutati õitest tehtud tinktuuri südameravimina ja lehti silmapõletiku ravimiseks. Olen mõlemat enda peal kasutanud. Toimib.»
Silmapõletiku ravimiseks soovitab ta võtta peotäie lehti, neid sooja veega loputada ja suurem vesi maha raputada. Siis tuleks pikali heita ja lehed kinnistele silmadele vajutada. Seda protseduuri võiks kümne minuti kaupa paari tunni tagant korrata. «See rahustab ka väsinud ja kipitavaid silmi.»

KINGAKOLLEKTSIOON: Taimede kõrval hakkas Heli koguma ka teisi maikellukestega seotud esemeid, piibelehtedega kingi on tema kodus näiteks poolsada paari.

Kuninglikud kimbud

Imekauni lille on oma talismaniks valinud mitmed kuulsused ja selle ilu inspiratsiooni andnud erineva ajastu moekunstnikele. Tuntuim neist on Christian Dior, kes istutas lapsepõlves koos emaga piibelehti, mis tänaseni tema majamuuseumis kasvavad,» räägib Heli ja lisab, et Diori jaoks oli piibeleht õnnesümbol. Mees kinnitas selle iga oma uue kostüümi ja kleidi külge. Kui see proovimise ajal maha kukkus, Dior sellega enam edasi ei tegelenud. Armastuse selle lille vastu pani ta ka enda loodud parfüümi Diori Diorissimo. «See on maailma üks kõige puhtama piibelehelõhnaga parfüüm,» sõnab naine.
Heli teab ka, et vanade legendide tõttu on piibeleht olnud sajandeid kuninglike pruutide pruudikimbu osa alates kuninganna Elizabethist ja Grace Kellyst ning lõpetades printsess Diana ja Kate Middletoniga. Piibelehekimbuga on abiellu astunud ka suur hulk selle maailma staare. «Elisabeth Taylor armastas neid lilli nii väga, et abiellus piibelehekimbuga suisa kolm korda,» muigab kollektsionäär.

LUMMAVAD LILLED: Just praegu on kätte jõudnud aeg, kui piibelehed on taas õievahus.

Piibelehekingade kogu
Tänapäeval on piibeleht Inglismaal lausa kohustuslik pruudikimbu osa – ka kõige vaesema pruudi kimbus peab olema vähemalt üks õievars. «Puhta piibelehekimbuga abiellumist saavad endale lubada üksnes väga rikkad, sest hooajaväliselt maksab üks õievars roosist rohkem,» märgib ta.
Heli kirg kauni lille vastu laienes viie aasta eest ka piibeleheteemaliste asjade kogumisele ja tema kodust leiab kõike alates tapeetidest ja voodipesust ning lõpetades nõude ja kosmeetikaga. Et kaunist taime oli lihtne jõuludeks ajatada ja see oli ristimise, leeritamise ja ülestõusmispühade lill, on naisel ka päris suur piibelehtedega postkaartide kogu. Piibelehe-teemaliste asjade kõige eripärasema osa moodustavad aga ilmselgelt piibelehekingad, mida tal on umbes poolsada paari.
Et kõik taimed ja muu sellega seonduv kraam ei taha hästi ühte keskmisesse linnaelamisse ära mahtuda, hakkas Heli paari aasta eest koos perega ehitama Piibelehemaad. Harjumaal asuval hektarisuurusel kinnistul loodab ta mõne aasta pärast peale maikellukeste ja temaatiliste asjade uudistamiseks välja panna ka vesirooside kollektsiooni – ja temast saab Piibelehemaa perenaine.

Valmistub pensionipõlveks
Heli on nimelt kindlalt otsustanud pensionipõlve, kuigi sinna on veel aega, veeta ilusas ja hinge kosutavas keskkonnas. «Vananemine on üks elu loomulik osa ja selleks valmistumine annab turvatunde,» selgitab ta. Kogu Piibelehemaa kinnistu ja ehitised planeeritakse nii, et need on vajadusel läbitavad ratastooliga ning avarad ruumid sobivad ka erineva puude korral. «Sokidki saab seal ise jalga ka siis, kui selg enam hästi ei paindu, sest ma väärtustan väärikat vananemist ja ise endaga hakkama saamist.»
Lisaks on kollektsioneerimine investeering, sest sordid on päris kallid – ühe piibelehe õiepunga eest tuleb välja käia 4–40 eurot. Heli muigab, et praegu ta külvab ja lõikamiseks lähebki pensionipõlves. Kui kõik sujub, tuleb Piibelehemaale peale taimekollektsioonide ka võimalus koolitusi läbi viia. Mõne aasta eest valiti naine ju Äripäeva ja Pärnu konverentside parimaks koolitajaks ning on selleski valdkonnas Eestis kõrgelt hinnatud.
Energilise loomusega Heli kinnitab, et mõtteid teostamiseks on tal igatahes mitmekümne aasta jagu. Kõige selle kõrval püüab ta hinnata ja nautida imelise elu iga hetke ning inimest. Piibelehed lisavad igasse päeva lisaks killukese hingerahu, loodusega ühes olemise tunnet ja ilu.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?