LIHTNE JA VAJALIK HEATEGU! „Rinnapiimadoonor on äge olla.“

Liis Ilves, 10. juuni 2020
Nelja lapse ema Kristiina Randla on tuline rinnapiimadoonorluse toetaja. Miks?

Kristiina (25) sai emaks 2015. aastal, mil nägid ilmavalgust kaksikud Jaan Aleksander ja Aleksandra Elisabeth. «Ootasin neid kokku seitse kuud, millest kolm ja pool kuud elasin põhimõtteliselt haiglas,» meenutab naine keerulist rasedust.
Kaksikute sünniga läks erakordselt kiireks, kuna Kristiinal lõi välja äge preeklampsia ehk raseduskramp. Tema vererõhk oli koguni üle 200. Seega tehti erakorraline keisrilõige ja kaksikud sündisid 33. rasedusnädalal. Seejärel tuli uutel ilmakodanikel veel kuu aega haiglas kosuda, enne kui nad koju lubati. Et pisikeste sünnikaal oli väga väike, tuli neil esiti kasvada kuvöösis ja nad vajasid toitmisel sondiga abi. Kuna Kristiinal endal kohe piima ei olnud, aitas kaksikutel kosuda emapiimapangast saadud doonorpiim.
«Kui mulle endale piim tekkis, siis seda oli nii suur kogus, et kaksikud said söönuks ja jäi veel meeletult ülegi. Rinnapiimapangast pakutigi siis välja, et kas sa ei tahaks doonoriks hakata,» meenutab naine. Ta oli sellega kohe nõus ja nõnda pumpaski ta haiglas elades kaksikutest üle jäänud rinnapiima välja ning viis emapiimapanka. Midagi rohkemat tal toona teha ei tulnudki – üks lihtne ja äärmiselt vajalik heategu sai tehtud justkui möödaminnes.

Preeklampsia oht järgmistel rasedustel
Kui Kristiina mõni aasta hiljem taas lapseootele jäi, hoiatati teda, et preeklampsia võib taas välja lüüa. Seetõttu oli rasedus tavapärasest hoolsama jälgimise all. Õnneks halb stsenaarium ei kordunud ja kolmas laps õnnestus Kristiinal ilma komplikatsioonideta rahulikult 39. nädalani ära kanda. Plaanilise keisrilõikuse abil nägi 2018. aastal ilmavalgust pere kolmas laps Amanda Victoria.
Paraku ei läinud nii õnnelikult neljanda rasedusega. Äge preeklampsia lõi taas välja.
Selle aasta 14. aprilli hommikul helistas ämmaemand Kristiinale ja palus igaks juhuks minna analüüse andma. Kell 12 saidki analüüsid antud. Juba kell üks helistas ämmaemand uuesti, soovitas igaks juhuks haiglakoti pakkida ja sõita lisaanalüüse andma.
Kell neli oligi naine taas haiglas ja andis uued analüüsid. Paari tunniga olid analüüsitulemused märkimisväärselt halvenenud ja talle öeldi, et ilma beebita ta haiglast ei lahku. Juba sama päeva õhtul kell 11 tehtigi Kristiinale erakorraline keisrilõige ja 35. rasedusnädalal nägi ilmavalgust pisike Jete Amii.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?