Millised on tuntud eestlaste lemmikpaigad? Loe ja saa teada!

Liina Metsküla, 10. juuni 2020

Naisteleht päris tuntud eestlastelt, millised on nende lemmikpaigad kodumaal ja kuhu nad sel suvel kindlasti plaanivad minna.

Kristel Aaslaid: kodus on alati kõige parem olla

«Kui eelmised suved on kulgenud pigem töömärgi all, siis praegu tundub, et tänavu on sundpuhkus. Tegelikult ma täitsa ootan seda sundpuhkust,» räägib näitleja ja laulja Kristel Aaslaid.

Saarlasena on Kristeli lemmikpaik loomulikult Saaremaa. «Ükskõik mis koht Saaremaal väärib külastamist. Peaksin olema püstihull, kui ma ei soovitaks kõigil sinna sõita, eriti praegu. Kes ei ole seda külastanud, võiks reisi ette võtta. Sõrve sääre tipus lihtsalt peab korra elus ära käima!» ütleb naine ja lisab, et kindlasti väärivad külastamist ka teised saared, näiteks Vormsi ja Hiiumaa. «Hiiumaal on näiteks üks äge surfikülake, kus käisime paar aastat tagasi videot filmimas,» lisab ta.

Kui tänavu mais lubati inimesi taas Saaremaale, sõitis Kristel sinna kohe. «Olime koos Matuga (elukaaslane Mattias Naan – L. M.) minu vanemate kodus rohkem kui nädala, nii mõnus oli. Tegime vaikselt sauna eesruumis remonti, sai nokitseda ja hoopis teisi asju mõelda. Üle pika aja oli kodust raske ära tulla,» jutustab lauljanna.

Ta püüab olla suviti Saaremaal võimalikult palju, kuid paraku on see pigem keeruline. «Eelmised suved on kujunenud nii, et kui ei ole kontserti, siis tuleb juba võtteaeg peale või on vaja olla stuudios. Suudan alati nii halvasti planeerida, et vabu päevi tuleb järjest vaid üks-kaks. Saaremaale minek on aga pikem retk ja ei taha ju nii, et jõuad seal vaid jope seljast võtta ja siis juba tagasi,» mõtiskleb Kristel.

Möödunud suvel käisid Kristel ja Mattias matkamas Noarootsi kandis. Kuna see piirkond jättis mõlemale sügava mulje, on mõttes sinna tänavu naasta. «Plaanisime eelmisel aastal veidi pikemaks ajaks matkama minna, aga kuna me kumbki ei ole väga suured matkajad, jäi pikkuseks kaks päeva. Võtsime natuke liiga suure ampsu, samas sai algus tehtud,» naerab naine. Matkates kasutasid nad RMK äppi, mis viis kurssi, kuhu minna ja kus telkida.

Kristel tunnistab, et on saabuvale suvele mõeldes elevil. «Meil on nii palju metsa ja maad ja nii palju on teha – suvel läheb kõik elama. Ka inimesed on rõõmsad. Kodus on alati kõige parem olla!» õhkab ta.

Marju Karin: Eesti suvi lõhnab eriliselt

Marju Karin (Rauno Vahtre)

Eesti ilusüstide kuningannaks tituleeritud Marju Karin nendib, et tänu kiirele kohanemisvõimele ei morjenda teda ka sellesuvised limiteeritud puhkusevõimalused. «Paar reisi ja konverentsi jäid ära, aga ma pole väga kurtja ning kohanen ruttu. Teen midagi muud toredat ... näiteks võtan kaalust alla.»

Marju tunnistab, et tema jaoks tähendab suvine aeg pigem töörügamist. «Kliendid saavad puhkuse ajal oma suuremad värskendused teha. See suvi on kindlasti põhiliselt ainult töö, sest järjekord on juba kahe kuu pikkune,» selgitab ta.

Lühemad või pikemad puhkused on Marjul enamasti spontaansed – ta teeb, mis parasjagu pähe tuleb, ja läheb, kui kuhugi põnevasse kohta kutsutakse. Siiski on suveks tehtud ka üks tähtsam plaan, milleks on jaanipäeva tähistamine. «Me rentisime järveäärse koha oma lähema seltskonnaga, nii et lapsed-koerad-kassid kaasa ja lihtsalt oleme. Teeme head napsu ja naerame nii, et pool aastat veel lõuad valusad,» seletab ta.

Marju õhkab, et Eestis on nii palju toredat – kõik need linnad, saared, külakõrtsid ja laadad. Kuid leidub üks eriti vahva koht. «Saaremaale püüan ikka minna, kui saan. Mul on seal sõbranna vanaema Amanda, selline särtsakas preili, kes kõik mu naljad ära kuulab ja vahepeal natuke ahhetab. See aasta on plaan juba paigas, 7.−9. august. Aga teen seal natuke naistega ka tööd. Ma seon üsna palju tööd oma puhkustesse,» pajatab Marju.

«Suvi lõhnab eriliselt,» kinnitab naine. «Kui lähed õue ja õhk ninna jõuab, siis sa lihtsalt tead, et Eesti suvi on käes.»

Lauri Räpp: kodumaa võlu tajumiseks peaks siit vahel ära käima

Lauri Räpp (Erakogu)

«Sageli juhtub nii, et istun autosse ja sõidan sihitult mööda Eestimaad ringi. Ma armastan sihitult lonkimist. Kohe väga. Ainult sel moel jõuan sinna, kuhu ma muidu iial ei satuks. Ja kes teab, millised imed mind seal ees ootavad,» tunnistab kirjanik ja maailmarändur Lauri Räpp.

Maailmarändurile kohaselt viivad tema reisid tavaliselt kaugetele maadele. Suvisel ajal eelistab ta aga teha Eestis pika nädalalõpu tüüpi puhkusesutsakaid. «Meil on väike, aga imeilus maa täis lõputult kihvte paiku ja ägedaid võimalusi. Hulk omanäolisi saari. Lisaks rabad, turismitalud, looduspargid, üle 1200 kilomeetri rannajoont. Seda kõike jätkub Narvast kuni Saaremaa tagumise servani, Nootamaale välja,» kiidab ta.

Lauri esimene suvine plaan on paika pandud juuni algusesse, kui minnakse sõpruskonnaga väikesele rattamatkale Alatskivi ümbrusesse ja Sibulateele. «Aga mu rändurihing ei lase suuri reisiplaane pikalt ette teha. Pigem otsustan spontaanselt ja olen üsna kergesti nõus igasugu seiklustes kaasa lööma. Mõtteis mõlgub Laulasmaa ja Pärdi keskus. Mööda Põhjarannikut sooviks veidi kolada. Ühed armsad sõbrad ootavad seal kandis juba mõnda aega,» nendib mees.

Üks tema vaieldamatuid lemmikkohti on aga Viljandi. «UNESCO maailmapärandi vääriline vanalinn. Kõik need kõveravõitu ja kitsad munakivisillutisega tänavad ning krutskitega vanad majad nende ääres. Mööda mäenõlvu järve äärde looklevad rajad, lossimäed, pärimuskultuuri hõng, Rohelise maja kohvik, Fellin. Toredad inimesed. Kõik see kokku teeb Viljandist justkui mõne Lõuna-Prantsusmaa väikelinna, mis filmidest nähtud või raamatutest loetud. Ja ka Viljandi ümbruses on imetlusväärset küllaga. Viljandi inspireerib mind väga ja olen sellest siin-seal ka kirjutanud,» pajatab Lauri. Igasuviseks traditsiooniks on kujunenud ka Viljandi folgi külastamine.

Lemmikpiirkonnad on veel Setumaa ja Tartu. «Tartu patrioodina pean ütlema, et heade mõtete linnas on viimaste aastate suvedel olnud väga mõnus õhkkond. Emajõe kaldad on linnas lõpuks ometi ellu ärganud. Inimesed ja rattad aina tiirlevad ning sumisevad. Meil on siin Emajõe Amsterdam ja Veneetsia ja Ateena ja mis kõik veel,» teab ta.

Lauri leiab, et kodumaa võlu tajumiseks peaks siit vahepeal ära käima. «See on ikka nii, et asjad, mis lähedal, muutuvad vahel tüütuks ning kaugeks. Ja kaugel olnud asjad muutuvad uuesti lähedaseks. Kui nüüd huumoriga võtta, siis Eestis on suvel paganama hea, sest seda on meil nii vähe. Ja mida on vähe, seda hindame me rohkem. Aga tõesti. Eesti suvi on imeilus ja selles juhtub uskumatul hulgal ägedaid asju. Vaadake üle, kui ei usu,» on ta arvamusel.

Synne Valtri: puhata on saanud palju, aeg on tööle naasta

Synne Valtri (Martin Ahven)

«Suviti on meelelahutajatel kiire tööaeg ja puhata reeglina väga ei õnnestu. Mööda Eestit tuuritada saab aga palju ja tänu oma tööle olen avastanud rohkelt imelisi kohti. Kuna olen Eestis väga palju ringi sõitnud, siis puhkama lähen ma tavaliselt välismaale,» lausub laulja Synne Valtri.

Naine nendib, et eriolukorra ajal on ta saanud aja piisavalt maha võtta ja seega puuduvad ka puhkuseplaanid. «Kuna minu bänd, Synne Valtri Band, on alles algusfaasis, siis tunnen, et erilist puhkust ma ei vaja. Nüüd, eriolukorras, olen puhata saanud ehk liigagi palju. Aeg on tööle naasta,» leiab ta.

Kuigi Synne suved mööduvad enamasti töömärgi all, arvab lauljatar, et suvine Eesti on mõnus. «Soe suvi on meie kliimavööndis oodatud nähtus ning iga soe ja päikeseline päev on kui kingitus − neid tuleb nautida,» on ta veendunud. Naise erilisteks suvisteks lemmikuteks on kujunenud Lõuna-Eesti ja saared.

Hüpnotisöör Ants: soovitan kõigil leida aega molutamiseks

Ants Rootslane (Jörgen Norkroos)

«Suved veedan üldjuhul Eestis puhates. Meie loodus on niivõrd erinev ja rikastav, et patt oleks seda vähest ilusat aega raisata ja välismaale minna,» leiab hüpnotisöör Ants Rootslane.

Mees tunnistab, et eelistab pigem soodsamaid ja lihtsamaid tegevusi – nii läheb ta spaas vedelemise asemel pigem kalale. «Kindlasti rikastavad suve ka mitmete sõprade kontserdid. Elan spontaanselt ega planeeri väga palju ette, siis jääb ruumi üllatusteks. Aga kindlasti on suvehommikused rabamatkad need, mida pean endale vähemalt korra suve jooksul lubama. Loodan, et jõuan mitu korda,» räägib Ants.

Üks tema lemmikkohti Eestis on Haapsalu külje all, kus juba väikesest saadik käinud. «Kuidagi on juhtunud, et erinevatel pereliikmetel on seal suvilad. Haapsalu suvine idüll on midagi maagilist. Samuti on väga südamelähedane kogu Lõuna-Eesti. Loomulikult tahan igal suvel aja maha võtta ja jõuda ka Hiiumaale. See on nagu meie enda Bali saar, kus aeg käib teistmoodi ja loodus on fantastiline. Terve saar on energeetiliselt üks eriline paik,» jutustab hüpnotisöör.

Ta avaldab, et teeb igal suvel enda peas nii-öelda nimekirja, mida peaks hooaja jooksul ette võtma. «Esiteks mõnusad lõkkeõhtud sõpradega ja öised ujumised tähistaeva all. Loomulikult öised tähevaatlused augustis. Rabamatkad. Lihtsalt põõsa all istumised ja mustikasöömised. Lihtsuses peitub võlu ja kavatsen väga palju veeta aega looduses. Soovitan kõigil leida aega molutamiseks. Molutamine on tänapäeva kiire elutempo juures üks tervendavamaid tegevusi,» seletab Ants.

Noormees on arvamusel, et Eesti heitliku suve üle nurisema ei peaks. «Ma pole kunagi ilmast hoolinud ja seetõttu mingeid tegevusi ära jätnud. Alati saab asju korraldada nii, et ilm ei segaks. Sestap, kui inimese enda sees on kõik paigas, ei keskendu ta välistele asjadele niivõrd palju,» mõtiskleb Ants ja lisab: «Kui meil oleks terve suvi 30 kraadi, siis inimesed väsiks ja muutuks loiuks. Jahe õhk hoiab aga keha ja mõtte aktiivsena ning sellega on palju rohkem peale hakata, kui lihtsalt palavuse käes vegeteerida.»

Silvia Ilves: see on minu esimene suvi üksikemana

Silvia Ilves (Teet Malsroos)

«Minu peres on suvi väga kaootiline aeg. Olles ema neljale lapsele ja enamasti siiski vabakutseline muusik väikese riigitöö kõrvalt, tuleb mul suvel palju töötada. Muidugi on mul seda ilusate soojade ilmadega raske teha. Kuigi rahakott ei ole priske, oskan oma lastega suve nautida ikkagi nõnda, et tunneme väikestest asjadest rõõmu,» räägib tšellist Silvia Ilves.

Naine tõdeb, et see suvi tuleb varasematest veidi erinev. «Mul on esimest korda nõnda, et veedan suve üksikemana. Saab olema põnev!» ütleb Silvia. «Plaanin suvel siiski võtta lastega ette mitmeid rattamatku ja loodan, et ehk leian sõbra, kellega saaks ka Eesti põnevamaid looduspaiku külastada. Unistus on käia ära Taevaskojas ja veeta mõni kuum suveõhtu rannas – mul tuleb soetada telk, millega looduses öid veeta.»

Meeleldi läheb ta suvisel ajal ka isa juurde Raplasse, sest paigal on tema jaoks nostalgiline tähendus. «See on tegelikult lihtsaim ja armsaim viis vabu suvepäevi veeta – aeg pakub igasugu tegevusi, loodan osaleda abijõuna aiatöödes, mida väga naudin,» lisab muusik.

Silvia õhkab, et ta on väga õnnelik, et elab Eestis. «Armastan siin suvesid veeta, sest olemas on peaaegu kõik, et puhkamist nautida. Mulle meeldib enda ümber eesti keelt kuulda. Reisida on tore, aga veel toredam on alati olnud minu jaoks koju tagasi jõudmine,» naerab ta.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?