Kas teadsid? Putukahotell hoiab aia tervist

Silja Paavle, 10. juuni 2020

Et aed oleks terve ja liigirikas, mõtle seda hooldades ka putukatele. Üks viis, kuidas neid sinna meelitada, on rajada putukahotell, räägib poe Loovlood omanik Elo Hermann.

Veel mõnda aega tagasi leidsid siinsed putukad pesitsemiseks ja talvitumiseks piisavalt pragusid-õnarusi, kuhu pugeda ja muneda. Tänapäevane elu on aga üha enam steriilne ja aina vähem leidub neile sobivaid looduslikke elupaiku. Aedu rajades lähtutakse ennekõike silmailust ehk koristatakse ära kõik mädanevad pakud ja üleliigsed oksad, niidetakse muru siledaks – see vähendab putukate elupaikadeks sobivaid kohti.

Rõdule väiksem

Elu edenemiseks aias ei tohi seda putukatest kindlasti tühjaks teha – neist sõltub aia tervis ja liigirikkus ehk ökoloogiline tasakaal. Putukad on kõige odavamad aiakahjurite hävitajad ja taimede tolmeldajad. Lisaks toovad nad aeda linde.

Kui looduslikule niidule ruumi pole ja pehkinud pakud ning õnarused häirivad, meelita tolmeldajaid ja kahjurite hävitajaid aeda putukahotelli abil.
Putukahotelle on väga erinevaid ja valikut tehes arvesta ennekõike sellega, kui palju ruumi on. Linnaaeda või rõdule sobivad väiksemad, maale võib ehitada midagi hiiglaslikku.

Täitematerjaliks kasutatakse materjale alates põhust ja heinast ning lõpetades käbide, oksade, pilliroo, sambla ja tellisetükikestega. Näiteks kõrvaharkidele meeldib rohkem hein või põhk, mesilastele-herilastele igasugused augud (pilliroog, puuokstesse puuritud augud jm), kuhu munema pugeda. Lisaks meelitavad hotellid aeda lepatriinusid, liblikaid, kiletiivalisi jt.

PÜÜAB PILKE: Tartu botaanikaaeda seatud uus ja uhke putukahotell paneb seisatama ka loodushuvilised täiskasvanud. (Silja Paavle)

Maast kõrgemale

Kui kasutad ühes hotellis mitut materjali, meelitab see ligi väga erinevaid putukaid.

Parim aeg hotelli ülesriputamiseks on muidugi varakevad, sest nii tulevad putukad sinna munema. Kui kevadel seda teha ei jõua, võid selle vabalt üles riputada ka suve lõpus või sügisel – nii saavad putukad talvituma ronida.
Hotell võiks asuda maast kõrgemal, et see alt mädanema ei hakkaks. Samuti ei satu sinna siis sipelgad, kes armastavad putukavastsetega maiustada.
Samas peaks hotell asuma vihma eest varjatud kohas, et vesi ei pääseks elupaika ülevalt kahjustama.

Säti hotell poolvarjulisemasse aianurka, ümbruse võid võimalusel niitmata ja pisut metsikuks jätta. Vahva on, kui selle ümbruses kasvaksid eri aegadel õitsevad taimed: paju, teekummel, mesiputk, pune, lumikelluke, karulauk, ristik, rukkilill, lavendel, kanarbik jne. Ka rõdul võiksid putukahotelli läheduses olla lilled.

Õpetlikud pealekauba

Eriti tore on see, et putukamaja on täiesti hooldusvaba – see võib rahus aastaid seista ja järjest uusi põnevaid liike võõrustada.

Lisaks ei tee sellised hotellid rõõmu pelgalt putukatele, vaid ka meile. Neid jälgides saavad nii lapsed kui ka täiskasvanud loodust tundma õppida. Koolides ja lasteaedadeski on need suurepärane praktiline õppevahend. Eriti kevaditi, kui putukavastsed pesadest välja ronivad.

Elo isegi naudib koduaias alati aega, kui lapsed kevaditi putukavastsete väljapugemist uurivad ja määramisõpikust näpuga järge ajavad.

Mesilane võilillel (Unsplash)

Jäta muru niitmata

«Putukahotell on tore, kuid putukad tulevad aeda, kui neil seal süüa on,» lausub maastikuarhitekt Karin Bachmann.

Tegelikult piisab paljudes aedades ühest niitmata nurgakesest. «Kõikides aedades leidub kohti, mida ise ei kasutata,» soovitab Karin putukatele mõeldes oma valdusi hoolega hinnata.

Niitmata muru suurendab liigirikkust laiemalt, meelitab aeda ka linde ja lubab ehk mõnel ootamatul taimelgi tärgata. «Seni polnud jaksu, sest see niideti kogu aeg ära,» täpsustab Karin. Tema enda aeda tassis erakmesilane sel kevadel kõrsi ja ehitas vana teokarbi peale onni ehk see on ilmekas näide, et elu toimub igal pool. Oska vaid märgata.

Putukatele meelepärased taimed on puukoolides sageli eraldi märgistatud. Näiteks päevakübar meeldib väga liblikatele. Karini enda lemmikud on putked, metsporgand, kuutõverohi, piparmünt, päevakübarad, harilik moorputk, soolikarohi ja takjas. Ehk putukatele meeldivad pikalt õitsevad taimeliigid.
Tegelikult ei maksa ka umbrohuga üleliia võidelda, sest naat, võilill, ohakas jpt tülikaks peetud liigid on tolmeldajatele ja teistele tähtsatele putukatele väga olulised.

Valmista ise putukahotell

  • Joonista visand ja pane kirja, millist täitematerjali sul on. Täitematerjaliks sobivad põhk, hein, käbid, oksad, pilliroog, tellisetükikesed, sammal jne. Samuti jämedamad oksad, mille ühte otsa on puuritud akutrelliga suurem auk.

  • Klopsi kokku karkass ja jaga vajalikuks arvuks lahtriteks.

  • Kinnita karkassi ühele poole väikeste naeltega vineer või peenekoeline aiavõrk ning teiselt poolt pane täitematerjal hotelli.

  • Kui täitematerjal on lahtrites, kinnita kupatus naelte abil peenekoelise aiavõrguga.

  • Soovi korral löö katusele plekk ja võõpa üle loodussäästliku kaitsekihiga.

Valik putukahotelle

Hind veebipoes Bauhaus.ee 14.95 (Bauhaus.ee)
Hind veebipoes Bauhaus.ee 9.95 (Bauhaus.ee)
Hind veebipoes Loovlood.com 18.00 (Loovlood.com)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?