Ehtne tarantel ja suhkrust kuuseehted ehk 15 fakti, mida sa ei teadnud filmi „Üksinda kodus“ kohta

Tõlkinud Allan Espenberg, 18. detsember 2019

Nutika Kevini ilmumine teleekraanidele avab igal aastal ametlikult jõuluhooaja. Filmiklassikasse kuuluvat «Üksinda kodus» kahte esimest osa teatakse küll peast, kuid need 15 fakti võivad üllatusena tulla.

1. Filmi idee kargas produtsendile ja stsenaristile John Hughesile pähe pärast seda, kui ta juhtus nägema lapsnäitlejat Macaulay Culkinit filmis «Onu Buck» («Uncle Buck»). Eriti sügava mulje jättis produtsendile stseen, kus poiss suhtles potentsiaalse lapsehoidjaga ukseava kaudu. Stsenaarium valmis üheksa päevaga.

2. Stsenaarium kirjutati spetsiaalselt Macaulay Culkinile, kuid lavastaja Chris Columbus vaatas igaks juhuks siiski veel üle väikeste poiste armee. Seejärel veenduti – Macaulayst paremat pole.

3. Nooruse tõttu võis Macaulay töötada õhtuti vaid kella kümneni. See valmistas tõsiseid probleeme võttemeeskonnale, sest paljude stseenide tegevus toimus õhtusel ajal.

4. Kevini perekonna maja pole dekoratsioon. See asub Illinoisi osariigis Winnetka jõukas külakeses aadressil Lincoln Avenue 671. Filmis asus maja Lincoln Boulevardi tänaval.
1920. aastal ehitatud kolmekorruseline eramu müüdi maha 2012. aastal 1,6 miljoni dollari eest. Hoone on siiani turistide hulgas väga populaarne. Villa tagahoovis olnud puuonnike ehitati spetsiaalselt filmi tarvis ja lammutati pärast võtteid.

5. Filmi lavastajale oli «Üksinda kodus» suur õppetund. Võtetel mõistis Chris Columbus, et ei pea töötama üksnes lapsnäitleja, vaid ka tema ahnete vanematega. Paar aastat hiljem korraldasidki Culkini ema ja isa verise ajujahi poja rahale.

6. Macaulay noorem vend Kieran mängis filmis Kevini onupoega Fuller McCallisteri. Poissi, kes pidevalt voodit märgas. Kieran on hiljem üsna eduka näitlejana mänginud paljudes filmides-seriaalides, kuid ka teatrilaval.

7. Kevini vanemat õde mänginud Hillary Wolf pärast esimest ja teist osa enam kinoekraanile ei jõudnud ning selleks oli mõjuv põhjus. Tüdruk pühendus džuudole ja tuli 1994. aastal noorte maailmameistriks. Aastatel 1996–2000 kuulus Hillary USA olümpiakoondisesse.

8. Paljud fännid püüavad leida vanaaegset mustvalget mängufilmi «Räpaste hingedega inglid» («Angels with Filthy Souls»), mida Kevin üksi koju jäädes vaatas. Tegelikult sellist filmi ei ole. Mõni kaader gangsterifilmist vändati spetsiaalselt linateose «Üksinda kodus» jaoks. Ent tõsi – see kujutas mõningast paroodiat 1938. aastal tehtud krimifilmile «Räpased inglid» ehk «Räpaste nägudega inglid» («Angels with Dirty Faces»). Ka filmis «Üksinda kodus 2» näidati telerist filmi, mida tegelikult vändatud ei ole.

9. Kevini vanema venna Buzzi sõbratari fotol ei kujutatud tegelikult tüdrukut. Lavastaja otsustas, et filmis ei kasutata reaalse teismelise fotot – see võib solvav olla ja hiljem võidakse last kiusama hakata. Nii maskeeritigi trullakaks hambaklambritega plikaks filmi kunstnik-lavastaja Dan Websteri poeg.

10. Murdvargad Harry (Joe Pesci) ja Marv (Daniel Stern) said filmi kahes esimeses osas hulgaliselt vigastusi. Vaatajatel on seda kõike lõbus nautida, aga tegelikult põhjustaks need traumad (tulikuum raud, leeklamp, värvipurgilöök näkku jne) reaalses elus tõsiseid tervisekahjustusi. Meditsiinidoktor Ryan St Clair kinnitas, et sajaprotsendilise tõenäosusega lõpeks sellised vigastused surmaga.

11. Marvi näol roomanud tarantel oli ehtne. Et ämblikku mitte ehmatada, tuli näitlejal filmivõtete ajal kujutada grimassides karjuvat inimest, samal ajal ühtki heli suust välja laskmata. Võigas karjumine lisati stseenile hiljem. Seejuures võeti stseen üles vaid ühe duubliga, sest Daniel Stern kardab hirmsasti ämblikke ning ei nõustunud teist korda koos tarantliga poseerima.

12. Klaasist kuuseehted, millele bandiit Marv aknast sisenedes astub, valmistati tegelikult suhkrust, glasuurist ja karamellist. Et mitte vigastustega riskida, kandis näitleja teistes stseenides jalgade all spetsiaalseid nahavärvi kummist taldu.

13. Üht kaabakat mänginud skandaalse ja äkilise iseloomuga Joe Pesci unustas võtete ajal alatihti ära, et tegemist on perefilmiga. Nii sõimas ja ropendas ta harjumuse kohaselt pidevalt. Kord soovitas režissöör tal Kevini juuresolekul tavapärase sõimusõna «fuck» asemel kasutada sarnast sõna «fridge» (külmik).

14. Kord vigastas Joe Pesci võtteplatsil juhuslikult Macaulay Culkinit. Intsident juhtus stseenis, kus bandiidid Kevinit konksu otsa riputavad ja Harry ütleb: «Ma hammustan sul kõik sõrmed üksteise järel otsast.» Seejärel hammustaski ta poisi näppu liiga kõvasti. Verd hakkas jooksma ja alles jäi arm.

15. Kohe pärast filmi esilinastust kirjutas kirjanik Todd Strasser stsenarist John Hughesi käsikirja alusel samanimelise 136-leheküljelise romaani («Home Alone. A Family Comedy Without the Family»). Teos ilmus samal, 1990. aastal, kuid seda ei saatnud selline edu nagu originaalfilmi.


Viis osa üksindust
1990. aastal valminud «Üksinda kodus 1» («Home Alone») sai endale neli järjefilmi. Esimesed kolm filmi jõudsid kinno, viimased kaks tehti ainult televisioonis näitamiseks. Esimesele filmile järgnesid:
«Üksinda kodus 2: Kadunud New Yorgis» («Home Alone 2: Lost in New York»; 1992)
«Üksinda kodus 3» («Home Alone 3»; 1997)
«Üksinda kodus 4» («Home Alone 4: Taking Back the House»; 2002)
«Üksinda kodus 5» («Home Alone 5: The Holiday Heist»; 2012)
Kui kahes esimeses filmis askeldasid enamjaolt samad tegelased ja näitlejad, siis ülejäänutes oli juba peaaegu täielikult vahetunud tegijate, tegelaste ja näitlejate koosseis.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?