Briti kultussarjast tuntud Joanna Lumley: „Tõmban kriitikute halvad arvustused alati puruks, sest kuigi need jäävad alles, siis minu peas neid enam ei ole.“

Helle Rudi, 10. veebruar 2021

Briti kultussarjast «Täiesti hullud» tuntud näitlejannal Joanna Lumleyl pole päriselus midagi ühist tema teravkeelse, kohati isegi õela tegelaskuju Patsyga. Kui, siis ainult natukene.

Joanna (74) sündis Indias Hindustani poolsaarel vahetult enne Briti valitsusaja lõppu. Lapsepõlve veetis näitleja Hongkongis ja Malaisias. Pere pakkis sageli kohvreid, sest isa James kuulus Gurkha rügementi. Just Malaisiat peabki naine esimeseks koduks. «Siiani on eredalt meeles, kuidas päike loojus alati kell 18.30 ja sekundipealt kattis maad pilkane pimedus. Justkui oleks keegi tule ära kustutanud.»

Inglismaale kolis Joanna kaheksa-aastaselt, kui ta koos õega internaatkooli saadeti. «Alguses vaevas mind suur koduigatsus, aga sellega on nagu lavanärviga – sellest peab üle saama. Internaatkoolis igatsevad nagunii kõik kodu.»

TAGASI JUURTE JUURDE: India oli pikki aastaid Joanna perekonna kodu. Nüüd naasis naine sinna, et seda imelist ja mitmekesist maad tundma õppida ning vaatajatele tutvustada. (ETV)

Minust saab näitleja

Kooliajal oli käharate juuste ja probleemse näonahaga Joanna enda sõnul kaugel iludusest. Ometi teadis ta üsna varakult, et seob oma edasise elu näitlemisega. Esimese rolli laval tegi Joanna tüdrukutirtsuna Malaisias ja mängis uhke krooniga kuningannat. Ent Inglise kuningliku teatriakadeemia (RADA) uks jäi tema ees suletuks.

Õigesti tehti, sest ettevalmistus oli pehmelt öeldes olematu. Joanna ei teadnud isegi seda, millisest näidendist pärineb komisjonile esitatav stseen. Mõnda teise teatrikooli ei julgenud ta aga üldse proovida, sest kahekordne pettumus oleks tõenäoliselt röövinud igasuguse tahtmise näidelda. «Tõmban kriitikute halvad arvustused alati puruks, sest kuigi need jäävad alles, siis minu peas neid enam ei ole. Kui kunagi kõigele tagasi vaatan, on kõik mu esinemised olnud suurepärased,» muigab ta.

Inetust pardipojast modelliks

Elust pulbitsevas ja biitlite lummusest joovastunud 1960ndate Londonis sai 18aastasest Joannast menukas fotomodell. «Kõik näljutasid end, kuigi ma ei tea kedagi, kes oleks olnud anorektik. Võib-olla üks tüdruk siiski, aga enamik lihtsalt pigistas endale riided selga,» läheb ta ajas tagasi. Õige figuuri hoidmiseks tehti arsti juures ilusüste. Mis toimeaine ampullis oli, ei teadnud toona keegi, aga süstide vajalikkust ka kahtluse alla ei seatud. «Ühed küpsised olid vist tselluloosist tehtud, sest need paisusid kõhus nagu õhupall,» meenutab naine toonast põhimenüüd. Kuigi Joanna oli kümne enim kasutatud modelli hulgas, jäi elu glamuurist väga kaugele. Kõik tuli ise teha, alustades jumestusest, soengust ja riietusest, lõpetades ilutoodetega.

VÄGEV VÄLJAKUTSE: Saates «Rongiga Aasiast Euroopasse» võttis Joanna ette 9500 kilomeetri pikkuse teekonna Hongkongist läbi Pekingi Moskvasse. (ETV)

Ebatavaline üksikema

Oma rasedusest sai 21aastane Joanna teadlikuks alles siis, kui poja sünnini oli jäänud ligikaudu poolteist kuud. Kuna noor naine polnud abielus, vaadati olukorrale altkulmu. «Mind pandi sünnitushaiglas eraldi ruumi, sest võisin põhjustada meelehärmi teistele peredele, kui mind ilma abikaasata nähakse,» meenutab ta. Poeg oli sündides väike ja kehva tervisega ning intensiivosakonda värsket ema ei lastud. Nii hulkuski ta lõpuks ihuüksi mööda haiglakoridore. «Ma ei võinud isegi oma last puudutada,» lisab näitlejanna.

Toona ei olnud harv seegi, kui üksikemad loobusid lastest, sest nende üleskasvatamine oli liiga raske. Joanna ei pidanud sellist valikut tegema, sest teda toetas perekond. Poja sünd andis naisele ka julguse naasta vana armastuse ehk näitlemise juurde.

Põsemusid ja James Bondid

Tele- ja filmirollidega sai Joannast oma ajastu femme fatale. Kusjuures tema teises rollis, 1969. aastal vändatud James Bondi filmis «Tema Majesteedi salateenistuses», oli naisel täpselt kaks lauset. «Olen kõiki James Bonde suudelnud,» mainis ta kunagi ühes telesaates. Hiljem selgitas Joanna, et mõtleb selle all viisakaid põsemusisid, mida kohtudes ikka tervituseks vahetatakse. «Kui oled nii vana nagu mina, ei ole see raske,» möönis ta naerdes, et saatus on ta lihtsalt Bondidega kokku viinud.

Üleilmse tuntuse saavutas näitleja rohkem kui 20 aastat pärast esimest rolli. Komöödiasse «Täiesti hullud» kirjutati kaks peategelast: Adena (Jennifer Saunders) ja Joanna mängitav Patsy. Nendesarnaseid naisi ei oldud varem ekraanil nähtud – nad jõid, suitsetasid ja ropendasid alatasa ega hoolinud grammigi perest ja tööst. Ainus eesmärk oli kuuluda rikaste ja ilusate moeinimeste seltskonda. Joanna tegelaskuju oligi endine modell ja ajakirja moetoimetaja. Ainult et Patsy ei teadnud sedagi, kus tema töökoht asub. «Nad kasvasid nagu hallitus,» möönab näitleja, et mida aeg edasi, seda rajumaks Adena ja Patsy läksid.

Üksikul saarel

Sarja populaarsuse tuules tuli BBC-l mõte haaret laiendada. Idee oli saata Patsy tegelaskuju nädalaks üksikule saarele ja vaadata, kas ta saab seal viinapudelita hakkama. Nii hülgaski näitleja vabatahtlikult üheksaks päevaks tsivilisatsiooni, kuid 1994. aastal ei olnud sellised tõsielusarjad sugugi tavalised.

Iga päev kell seitse hommikul saabus viieliikmeline võttemeeskond saarele ja purjetas õhtul tagasi. Öö veetis naine paradiisisaarel üksi. Kaasa anti ainult hädavajalik ehk tulekivi ja pool kilo riisi. «Toidu arvestamisega mindi alt, sest vahetult enne oli hiline vihmaperiood,» meenutab Joanna. Troopilisest puuviljasalatist võis üksnes unistada, sest kõik viljad mädanesid puu all.

Ainsaks söögiks sai riis, mille jaoks tuli teha lõket niiskete puudega. Enamik päevast kuluski ellujäämisele, aga sellele vastukaaluks pakkus saareelu ka hingelisemaid momente. «Väga tore oli ja ma ei pannud pahaks isegi koopas magamist. Ei pannud pahaks, et riideid vahetada ei saanud. Kõige vähem igatsesin uudiseid ja ajalehti. Järsku hakkasin märkama kõike seda, mis on minu ümber head,» jäi ta kogemusega igati rahule.

Suudlus DiCaprioga

Viimased aastad on Joanna teinud mitmeid menukaid reisisaateid ja neid näitab praegu ETV. Kusjuures naine ei vaja ilmtingimata esimese klassi piletit, vaid võib vajadusel magada ka lennujaama põrandal. Samas ei ütle ta ära ka sviidis ööbimisest. Dokumentaalide kõrval ei ole siiski unarusse jäänud näitlemine, millest Joanna juba väikese tüdrukuna unistas.

Üks viimaseid suuremaid rolle oli režissööri Martin Scorsese 2013. aasta filmis «Wall Streeti hunt». Vähe sellest, naine suudles seal peaosalist Leonardo DiCapriot. «Oh, seda suudlust pidime tegema mitu korda, sest Leonardol ei tulnud see üldse välja,» lõõpis daam ühes telesaates. Teises intervjuus rääkis Joanna, kuidas juba kaugele oli tunda, et mõlemad näitlejad sõid enne võtet liiga palju suuvärskendajat – õhk oli piparmündist paks. Mentoolihõng oli lausa nii tugev, et võttis silma märjaks.

«Joanna Lumley Indias» on ETV ekraanil kolmapäeviti kell 22.10.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?