Naistelehe kultuuriuudised: naudi teatrilaval lummavat salapära või raamatukaante vahele pandud liigutavaid elutõdesid

Helina Piip, 10. veebruar 2021

Naistelehe kultuuriuudised pakuvad teatrilaval lummavat salapära ja raamatukaante vahele pandud liigutavaid elutõdesid.

LOE

Liigutavad elutõed


Charlie Mackesy raamat «Poiss, mutt, rebane ja hobune» liigutab kalgimatki südant. Ja kohe kindlasti neid, kellele meeldib näiteks ka Saint-Exupéry «Väike prints». Õigupoolest on see üsna ebatavaline raamat. Nõtkete tušijoonistuste ja südamlike akvarellidega teos on tulvil tarkuseivasid ning tähelepanekuid elu ja inimloomuse kohta. Aga väike ebamäärane lugu kodu poole kulgemisest on siin ka. Kuna raamatus on palju õrnu hetki sõprusest ja armastusest, sobib see imehästi valentinipäeva kingituseks! Autor on öelnud, et tahtis raamatusse panna kõik selle, mida tal oleks öelda siis, kui ta homme auto alla jääks ... Niisiis ei rohkem ega vähem kui: mis on elu mõte? Miks me siin oleme?

NÄITUSELE

Otse läbi lillede


Ehk on sulle silma jäänud fotod kuivanud lillepottidest Flo Kasearu näituselt «Elust välja lõigatud» ja ehk oled mõelnud, et see on piisav mõistmaks, mida kunstnik tahab öelda. Seda, et tähelepanuta jäetu kustub, et vaikuses sünnib vägivald. Ent sõnum, mis Tallinna Kunstihoone saalides ringi vaadates, lugedes, ekraanide ees istudes avaneb, on palju võimsam. Millist kurbust sünnib suletud uste taga siinsamas, meie oma Eestis just nüüd. Kunstnik on tabavalt andnud vormi põhjustele, miks naised vägivaldsest kodust ei lahku. Veidraid kujusid võtnud toolid jutustavad kõige sügavamalt puudutavaid lugusid. Ehk leiab keegi siit tuge, et keerata elus uus lehekülg. Närbunud taimedki liiguks kui ukse poole.

TEATRISSE

Lummav salapära

(PRIIT LOOG)


Endla teatri «Jõgi» on üks seletamatult lummav lavastus. Selles Jez Butterworthi näidendis on nii palju tähenduskihte nagu kohati unenäos. Muidugi võib võtta seda Taago Tubina lavastust lihtsalt ühe kirgliku kalamehe loona ja kindlasti armastusloona. Ent mingi saladus on siin veel. Mehe (Märt Avandi) lapsepõlve esimesel kalapüügil on juhtunud midagi, mis saadab teda kogu elu. Miski, mida ta siiani püüab tabada, ent mis ikka peost libiseb. Ka naise (Jane Napp) minevikus on saladus. Ja kes on see teine naine (Carita Vaikjärv)? Või on kõik naised mehe jaoks üks? Pole üldsegi selge, kes on elujões püüdja, kes saak. Mingi õhkkerge ohutunde kõrval on siin ka nii palju elu, ilu ja kirge!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?