Näitleja Maarja Mitt soovitab: koputus südametunnistusele ja haaravad mälestused

Helina Piip, 10. veebruar 2021

Kuna elan Tallinnas, aga teen tihti koostööd Tartu Uue Teatriga, olen viimasel ajal näinud ainult oma teatri lavastusi – äsja lõppes meil uue lavastuse prooviperiood. Sellest nädalast hakkasime jälle üle hulga aja mängima «Praktilist Eesti ajalugu», mis on mulle endale üks väga kallis lavastus. Alati on rõõm seda mängida. Kahe ja poole tunni jooksul jutustame Eesti ajaloo, saatjaks Kukerpillide laulud ja laval valmivate toitude lõhn.

Koputused südametunnistusele

Soovitan väga Jupiterist vaadata Anna Hintsi dokumentaalfilmi «Homme saabub paradiis». Eesti lugude sarjas räägib see Tartus elavatest inimestest, kes käisid kaupluste juures asuvatest prügikastidest toitu päästmas. Muidugi ei saa me sinna midagi parata, et toitu jääb üle, aga see kummaline reaalsus, et kuskil nälgivad inimesed ja samas läheb väga palju toitu prügimäele ... See rabas mind. Julge ja väga hästi tehtud film, kõva koputus meie kõigi südametunnistusele.

Meie aja peegeldused

Tegin ka endale Netflixi konto, et olla kursis filmidega, millest räägitakse. Seriaale ei söanda ma vaadata, sest kardan, et kui annan näpu, siis jäängi nende konksu otsa. Kuid dokfilm «The Social Dilemma» pani küll sügavalt järele mõtlema. Film räägib sellest, kuidas sotsiaalmeedia meiega manipuleerib. Ja milliseid valikuid me teeme endalegi aru andmata ...

Omal moel haakub selle teemaga ka üks hea lasteraamat, mida oli raske käest panna – Michael Ende «Momo». Kuigi see on kirjutatud juba aastal 1984, räägib see loo, kuidas aeg inimestelt tasapisi ära võetakse. Minu meelest väga tugev peegeldus me kaasajast.

Haaravad mälestused

Seoses ühe rolliga lugesin Irena Wiley mälestusteraamatut «Kahekümne aastaga ümber maailma». Tema abikaasa John Wiley oli USA suursaadik Eestis vahetult enne teise maailmasõja algust. Irena õppis kunstnikuks ning kirjeldab väga haaravalt ja humoorikalt oma kasvamist suursaadiku prouaks, milliseid vaevusi pidi ta erinevates riikides läbi elama. Mind puudutas väga see osa, kus ta rääkis nende elust Riias ja Tallinnas. Ja lahkumisest enne sõja puhkemist ning kuidas nad kohtusid Johan ja Maria Laidoneriga. Ka seda raamatut oli raske käest panna.

Ilus kuulamine

Jõulude ajal sattusin kuulama plaati «Metsa Kene – Eesti kohtub Amazonasega». Milline huvitav kultuuride kokkukõla ja kui kvaliteetselt see on tehtud! Üks ilus kuulamine.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?