HIRMUL ON SUURED SILMAD | Teleekraanile jõuab sari, milles hakatakse foobiaid ravima

Kertu Sikk, 28. oktoober 2020

Alates sellest nädalast näeb kanalil TV3 tõelist hirmude assortiid. Tõsielusari «H-rühm» toob kokku erinevate foobiatega inimesed, keda aitab oma hirmude ületamisel Erik Orgu.

Saade «H-rühm» serveerib emotsioone ja hirme, mis esinevad inimestel meie endi seast.

Mõni kardab näiteks madusid, pimedust või kõrgust. Kuid kardetakse ka kolle, vihmausse, jõusaali, prügikaste või kaine peaga väljas käia.

Saatejuht Erik Orgu on inimeste sisevõitlustele kaasa elanud juba 17 aastat. Tõsi, ennekõike pöördutakse tema poole kaalumurega, ent ka hirmud pole võõras teema. «Näiteks ei julgeta väljas või looduses liikuda, sest kardetakse usse. Ja nii kujunebki välja vähene liikumine,» toob mees ühe argise näite.

Hirmu ravitakse hirmuga

Kartus iseenda võimaliku ebatäiuse ees pluss erinevad hirmud minevikust annavad kokku kibeda kombo. Seda kõike asubki Erik saates uurima ja lahendama.

Julguskoolituse idee on lihtne: hirmu ravitakse hirmuga. Erinevate foobiatega inimesed asuvad üheskoos oma õudusi läbi tegema. Nii võetaksegi ette külaskäik vihmaussifarmi, kiiruskatse, jõusaalitreening, matk pilkaselt pimedas katakombis või midagi muud sarnast. Seikluste aluseks on teooria, et kui oled kõige hullemat omal nahal kogenud ja sellest ühes tükis välja tulnud, jõuab ajju kohale, et midagi jubedat ju polnudki.

Vahel aitab ka see, kui asjadest lihtsas eesti keeles rääkida. Kas lifti kinni jäädes on võimalik ära lämbuda? Kuidas käituda siis, kui oled autoga üle katuse lennanud? Mida võib korda saata üks juhuslik ämblik? Iga seikluse juures on saates eksperdid, kes pelglikele osalejatele hirmsana näivate nähtuste tegelikku palet tutvustavad.

Mida kardab Erik Orgu?

Saates paljastub ka raudmehena näiva Eriku enda teine pale. Seekord ei peibutata meest kringliga, vaid ilmsiks tulevad hoopis hirmud minevikust. Mis tontlik nähtus ajas väikese Eriku kooliteel hirmust oksele ja mis tunded tabasid teda enne esimest avalikku esinemist? Sellest kõigest saatejuht ka avameelselt kõneleb.

Ent kui lapsepõlves kartis Erik peaaegu kõike, siis praegu on hirmumeri mehele põlvini. «Ütlen ausalt: hetkel ei karda ma midagi. Kõik, mis pisut närvikõdi pakub – sellele lähenen mõistlikult ja ettevalmistatult. Seda õpetas mulle kunagine suusaõnnetus. See oli 100% minu süü, kuna läksin algaja oskustega edasijõudnute mäele sõitma. Vigastuse hetk oli valus, aga möödus kiiresti. Operatsioonist taastumine oli ränk, jalg valutas 24 tundi ja nii 3−4 nädalat, valuvaigistid ei aidanud üldse. Sain selgeks, et alati peab ennast ette valmistama õnnestumiseks, sest muidu valmistad end ette ebaõnnestuma!» meenutab mees.

Saates pandi inimesed vapruse kasvatamiseks meelega ebamugavatesse olukordadesse. Eriku jaoks on sarnane ennast piitsutav toimetulekumeetod igapäevane. «Mina panen ennast ebamugavatesse olukordadesse tihti just selleks, et need ebamugavad argipäeva toimetused poleks tulevikus enam nii ebamugavad.»

Oma foobiatele astuvad vastu

(Stanislav Moškov)

Vasakult:

  • Renee
    Hirm: kitsad kohad
  • Jane
    Hirm: maod ja avalikud kohad
  • Helyna
    Hirm: vihmaussid
  • Küllike
    Hirm: paanikahood
  • Liina
    Hirm: kollid ja kiirus
  • Annely
    Hirm: kõrgus
  • Ade
    Hirm: maod
  • Ave
    Hirm: lift ja hiired
  • Oliver
    Hirm: kaine peaga klubis käimine

«H-rühm» on TV3 eetris kolmapäeviti kell 20.00.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?