Et puidu ilu kestaks igavesti ehk Kuidas hoolitseda täispuidust mööbli eest?

Helen Perk, 28. oktoober 2020

Täispuidust mööbel on ajatu ja vastupidav, naturaalne ning silmale nauditav. Kuidas sedasorti sisustuslemmikute eest hoolt kanda, õpetab Est-Puitmööbli asutaja Tõnis Rõzov.

Puitmööblit viimistletakse pinna kaitseks ja paremaks hoolduseks laki, õli või õlivahaga. Lakitud ja õlitatud mööbli hooldus on väga lihtne. Piisab, kui seda kord nädalas puhastada kergelt niiske lapiga. Jälgi seejuures kindlasti, et lapp poleks liiga kare, vastasel juhul võid puidu pinda tahtmatult kriimustada.

Viimistlemata mööbel seevastu on märksa nõudlikum. Seda on keerulisem puhastada, samuti on see tundlikum temperatuuri ja niiskuse kõikumisele. Eelneva tõttu tuleks juba ostmise eel läbi mõelda, kuhu mööbel paigutatakse. Kindlasti ei tohi täispuitmööbel asetseda vastu ahju, pliiti, radiaatorit või kaminat. Kaugus kütteelementidest võiks olla minimaalselt 20–50 cm.

Hea on teada sedagi, et kaitsekihita mööbel määrdub kiiresti ja sügavale sisse läinud mustust on pooridest väga raske eemaldada. Seetõttu tuleks pindu kindlasti kaitsta. Hea valik on linikud, lauakatted ja kuumaalused. Seevastu näiteks köögilaua kilega katmine on halb idee – umbne kile ei lase puidul hingata, selle alla kogunenud niiskus imbub puidu pinna sisse ja see võib hakata kopitama.

Kõrva taha tasub panna seegi, et ka UV-kiirgus ei ole täispuitmööbli sõber ja pleegitab seda. «UV-kiirgus muudab kõik puiduliigid tumedamaks, seega võiks mööblit otsesest päikesevalgusest säästa,» annab puiduspetsialist nõu.

Ennetus on oluline!

 • Et vältida kahjustuste ja püsivate plekkide teket, eemalda mööblile sattunud vedelik või mustus kohe pehmest materjalist puhta lapiga.

 • Vähese mustuse eemaldab ka puhas vesi. Tugevamate plekkidega hakkama saamiseks võib kasutada erinevaid mööblihoolduseks mõeldud vahendeid või ka nõudepesuvahendit.

 • Ära kunagi pühi täispuitmööblit nitrolahusti, küünelakieemaldi või bensiiniga. Need ained lahustavad mööbli pealmist kaitsekihti.

Kuidas hooldada?

 • Peitsitud pindadel võiks peitsi uuendada regulaarselt. Kui tihti seda teha, sõltub mööbli kasutamise sagedusest. Kindlasti oleks hea pinda värskendada, kui see on nähtavalt tuhmunud, leidub kriime või kasutusjälgi. Käi pind peene liivapaberiga õrnalt üle ja kanna peits esialgse viimistluse taastamiseks uuesti peale.

 • Ka õlitatud pindadel saab tugevamast mustusest, kahjustusest või kriimustusest lahti liivapaberi abil. Parandamist vajav koht tuleb lihvida, puhastada ja teha õliga kohtparandus. Tuleb jälgida, et nii lihvimine kui ka õlitamine toimuks ainult piki puidu mustrit.

 • Lakitud pinna hooldamine on keerulisem. Seda kodus teha ei soovitakski, kui just kogemusi pole. Tulemus jääb ilusam spetsialisti abiga.

Õli (Helin Loik)

Turguta mööblit koduste vahenditega

 • Üks osa äädikat ja kolm osa oliiviõli teevad kokku koduse puiduõli, millega ebaühtlast või tuhmi puitpinda elule turgutada.

 • Kõlab ehk uskumatuna, aga ka majoneesis sisalduvad õlid muudavad pinnad säravamaks, kaotavad mööblilt veeplekke ja niisutavad kuiva puitu. Kanna sobiv kogus majoneesi pinnale, jäta mõneks minutiks seisma ja pühi jäägid õrnalt lapiga hõõrudes.

 • Kopitus- ja suitsulõhna vastu aitab vana hea tuulutamine ning mõnusalt värskendava sidruniveega pindade puhastamine.

 • Puidu sisse tunginud niiskuse võib proovida välja aurutada fööniga. Pinna temperatuuri tuleb föönitamise käigus muidugi pidevalt kontrollida, nii väldid ülekuumutamist.

Milline puit valida?

 • Sisustustrendide jälgijad teavad, et praegu kogub populaarsust kasepuust mööbel. See on kõva ja tugev ning talub kenasti pindmisi kriimustamisi. Kasel puudub silmanähtav muster, mis teeb mööbli disaini hästi minimalistlikuks.

 • Enim levinud puitmööbli materjal Eestis on mänd. Männi muster mõjub kodus soojalt ja hubaselt. Otsene päikesevalgus võib muuta männipuust mööbli kollakaspruuniks, seepärast võiks materjal olla kaetud UV-kaitset pakkuva lakiga. Samuti aitab pleekimise vastu puidu peitsimine ehk sellele värvitooni andmine.

 • Tamm on tuntud ja väärikas puu. Sellest puidust mööbel on vastupidav ja tugev. Kauni mustriga tamm on ajatu ja sobib igasse interjööri.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?