Kuulamist nädalateks! Mõnus taskuhääling sobib jalutuskäigule või koristamise kõrvale

Helle Rudi, 15. aprill 2020

Kui raadiost on kõik jutusaated juba ära kuulatud, tasub veidi internetis ringi vaadata. Ka eestikeelseid taskuhäälinguid (ingl podcast) on seinast seina ja igasuguste huvidega kuulajatele. Mõned soovitused kuulamiseks jalutuskäigule või koristamise kõrvale.


Kuidas kuulata taskuhäälingut?
Kõige lihtsam viis on taskuhäälingu nime otsida internetist. Nii leiab kõikvõimalikud kanalid ja lehed, kus saade on kuulamiseks üleval. Edasi vali selle järgi, kuidas kõige mugavam on. Kindlasti tasub proovida ka muusikakeskkonda Spotify, sest enamik internetisaateid on sealt leitavad.

Silja Paavle (Aldo Luud)

TÕELISELE NAISTELEHE FÄNNILE
Mõttekoht
Meie toimetaja Silja Paavle veab Naistelehe veebis saatesarja «Mõttekoht». Arutletakse psühholoogiateemadel, abiks oma ala parimad.
«Mõte psühholoogiateemaline saade luua oli juba ammu, sest näen, et inimesed vajavad ummikusse sattudes võimalust rahulikult midagi teemakohast kuulata ja sellest jõudu ammutada,» lausub Silja. Kindlasti toitsid seda soovi ka ülikooliaegsed psühholoogialoengud ja nõustajaks õppimine. «Nõustajana pole ma erinevatel põhjustel viimased kolm aastat ametis olnud. Aga inimeste probleemid on igipõlised ja see saade aitab ehk ka minu sisemisel nõustajal veidi tegutseda,» muheleb ta.
Silja teab omastki käest, et alati ei ole vaja ummikusse jõudes kohe psühholoogi juurde abi otsima minna. Asjalikust teemakohasest kirjutisest või raadiosaatest võib samuti palju abi olla.
Esimese saate külaline on traumaterapeut ja kriisikonsultant Maire Riis, kes räägib, kuidas ebamäärases ja teadmatust täis olukorras toime tulla. Teises saates arutletakse 4 Kliiniku psühholoogi Liis Teesaarega üksinduse ja üksilduse teemadel. Edaspidi leiate värske psühholoogiasaate meie veebilehelt igal teisipäeval.


Be 1st
Peene ja noortepärase nime taga on peidus vestlused spordist. Isiklike näidete kaudu räägivad tuntud ja mõnikord ka veidi tundmatud nimed sellest, mida ja kuidas on sport on neid õpetanud. Tore on see, et kõik külalised pole profisportlased, vaid juttu puhuvad ka väga entusiastlikud harrastajad. Kuulates saab mõnusa motivatsioonisuraka, sest kõigi lugude ühine joon on pühendumine. Teiste lugusid kuuldes tekib tunne, et tahaks isegi pingutada!'

(Stanislav Moshkov)


Eesti roimad
Taskuhäälingute tõusulaine maailmas sai alguse Ameerikas saatega «Serial». Seal uuriti ühte vana mõrvajuhtumit, mille süüdlane kandis eluaegset vangistust. Kuulajaid liitis küsimus, kas vangi on ikka mõistetud õige inimene? Ka Eestis on sarnasele valdkonnale keskenduv taskuhääling. Teadmiste pagasi lööb letti allilma telgitagustega hästi kursis olev Andres Anvelt koos Postimehe ajakirjaniku Dagmar Lambiga. Ei ole lihtne kuulamine, aga keda krimi huvitab, sellele ka sobib.


Armastusest
Sellest on kirjutatud laule, luuletusi, raamatuid. Muidugi on sellest tehtud ka taskuhääling. Veiko Tubin ja Elina Naan on juba mitu aastat suurendusklaasiga armastust uurinud – nii seda külge, mis annab tiivad, kui ka neid hetki, mil piltlikult öeldes eluisu kaduma kipub. Mõnikord on sellel teekonnal abiks külaline, mõnikord veavad nad vestlust kahekesi. Hingele kosutavalt mõjub kõik.

(Erlend Štaub)


Hirmocast
DJ Kirstjan Hirmos on kaduma läinud intervjueerija. Õnneks on Sky.ee selle avastanud ja vea parandanud. Olemuselt on see ühemehesõu, kus tuntud raadiohääl valib ise oma külalised ja räägib nendega vabas vormis maast ja ilmast. Põnev kuulamine, sest Kirstjan Hirmol on põhjalik ja pikk ülevaade Eesti meelelahutusest. Ta oskab ja küsib teemadel, mille peale teised ei tule.

Täitsa pekkis saade
Mugav on õppida teiste vigadest. Eriti, kui seda saab teha oma kodus ja naerdes. Täpselt nii saab kokku võtta Katrin Hinrikuse ja Mihkel Vetemaa taskuhäälingu. Energiat on saatejuhtidel nii palju, et kui sellest elektrit saaks toota, poleks tuumajaamu vajagi. Küll tasub arvestada, et vestlused on keskmisest pikemad ja tunnist ei pruugi piisata.

(Erlend Štaub)

Taavi Libe lava taga
Võib-olla ei tasuks seda taskuhäälingut üldse mainidagi, sest 18 saadet räägivad ainult selleaastasest Eesti Laulust, mille lõpptulemus on praeguseks teadupoolest üsna hell teema. Tõeline fänn aga muidugi kuulab. Taavi Libe on viimase lauluvõistluse nii pulkadeks lahti võtnud, et ega sellest midagi eriti järele jää. Khm, viimane intervjuu on muidugi Uku Suvistega …

Ausad mehed
Chris Kala ja Martin Pukspuu on «Ausaid mehi» vedanud juba mitu aastat. Kui alguses oli see võib-olla rohkem suunatud tegijatele endale ja neile, kelle elus oli rohkem küsimusi kui vastuseid, siis nüüd on rõhuasetus veidi laiem. Saatejuhid koos külalistega on kui Indiana Jones vaimse maailma vääte täis rägastikus. Eesmärk on koos kuulajatega areneda ja nii enda parima versioonini liikuda.

(Tiit Tamme)

Betsfe
Spordisaateid on igasuguseid. Võib-olla kõige legendaarsem neist on «Mehed ei nuta», mis alustas kunagi hoopis telesaatena, käis tiiru raadios ja nüüd on Delfi tõmbenumber. Hea spordisaate võti on, et seda on põnev kuulata ka neil, kes päris iga spordiala peale ei hullu. Kalev Kruus on nii osav spordikommentaator, et tema sõnamängu ja teadmisi tasub jutusaatena kuulata. Kes tahab eriti raju algust, siis võtke ette osa, kus vastamisi on Kruus ja korvpallitreener Andres Sõber. Märkusena tuleb lisada, et ega Sõber kolleegile alla jää. Legendaarsel treeneril on oma korvpallisaade «Viies veerandaeg» koostöös Õhtulehega.

undefined (Hendrik Osula)

Globaalsed eestlased 
Tähelepanelik Vikerraadio kuulaja kindlasti teab, millest juttu on. Kuid enne raadiosaadet olid «Globaalsed eestlased» leitavad ainult internetist. Külalisteks on rahvusvahelisel areenil tegutsevad eestlased või eesti juurtega inimesed erinevatelt elualadelt: arstid, ettevõtjad, kunstnikud, poliitikud, heliloojad, sportlased jpt. Harivad ja põnevad vestlused on praegu pausil, kuid loodetavasti see nii ei jää.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?