Ligi 80 aastat mujal kasvanud lill jõudis päriskoju tagasi

Silja Paavle, 15. aprill 2020

Elgi-Maret Smagar elas pikki aastakümneid koos Eesti esimese riigivanema Ants Piibu majast päästetud kliiviaga, kuid alles nüüd õnnestus proual ajaloolise taime poeg ka suurmehe järeltulijatele kinkida.

Võimaluse seda teha pakkus Elgi-Maretile (84) vabariigi aastapäeva eelses Naistelehes ilmunud artikkel Ants Piibu pojapojast Erikust (65), kes pärast pikki aastaid võõrsilt koju tagasi jõudis ning nüüd jõudumööda vanaisa majas toimetab.
Südikas proua haaras mõni päev pärast ajakirja ilmumist pastaka ja kirjutas mulle kirja. Päris kirja, ruudulisest vihikust välja tõmmatud vihikulehele. «See on väga hästi kirjutatud lugu!» kiitis ta kirja alguses. Selline tagasiside muutis rõõmsaks kogu Naistelehe pere.

VÄÄRIKAS TAIM: Elgi-Mareti soov kaks visa hinge ehk lill ja Ants Piibu järeltulija kokku viia hakkas pärast Naistelehe artiklit veelgi enam pakitsema.

Suguvõsa lugu
Edasi avaldas esimese Eesti Vabariigi ajal sündinud naine oma kirja peamise põhjuse: «Pärast seda, kui EV välisminister Ants Piip oli NKVD poolt 1941. aastal vangistatud ja Venemaale viidud, tõi Ilse (Elgi-Mareti ristiema – toim) tema inimtühjaks jäänud Tartu korterist ära poolkuivanud toalilled. Nendest ühe kliivia andis ta minu emale. /.../ Palju aega on möödunud, aga Ants Piibu kliivia järeltulijad kasvavad meil hästi. Olen kinkinud neid mitmetele tuttavatele. Kõikide minu laste kodudes õitsevad nad igal kevadel. Soovin ühe Ants Piibu kliivia järeltulija kinkida tema pojapojale Erik Ants Piibule. Mälestuseks vanaisalt!» kirjutas ta muu hulgas.

Nägi igasuguseid aegu
«Oh, nii tore, et te helistate! Olingi juba mures, et hakkan viimaks enne surma kahetsema, et pole Ants Piibu järeltulijaid üles otsinud!» hüüatas Elgi-Maret emotsionaalselt, kui telefonitsi kohtumist kokku leppisime. Kliivia on tema hoole all kasvanud ligi 80 aastat ja elanud üle igasuguseid aegu. «Lill on nagu inimene, kes ei anna nii kergesti alla,» kiitis proua lopsakate dekoratiivsete lehtedega kliivia visadust. Soov kaks visa hinge ehk lill ja Ants Piibu järeltulija kokku viia hakkas pärast Naistelehe artiklit veelgi enam pakitsema.

ÜKS ASI VIIS TEISENI: Lugu Eesti esimese riigivanema pojapojast Erik Ants Piibust ja Elgi-Mareti kirjutatud kiri. 

Anna kõige ilusam taim
Elgi-Maret on lille lugu rääkinud nii lastele, lapselastele kui ka tuttavatele. Naine peab seesuguseid väikeseid detaile tähtsaks, sest Eesti ajalugu ja meie maa kultuur on talle südamelähedased. Kõrgele vanusele vaatamata lööb tegus proua maakultuuri edendamises täiel rinnal kaasa ja taastab järeltulijaile mõeldes talu Lääne-Virumaal.
Naine meenutab, et 1941. aastal oli päästetud lilli veelgi, kuid teistest taimedest suuremat ei mäleta. Kliivia hakkas uue hoole all aga taas lokkama ja kasvatas aastate jooksul hulgaliselt poegi. Ühe neist pakibki Elgi-Maret Tallinna korteris hoolikalt sisse, et saaksin selle Tartusse Erikule viia. «Anna see kõige ilusam taim,» kõlas lapselapse nõuanne talle. Nii ta teebki – ja pakib ka mulle ühe ajaloolise taime kaasa.

KODUS TAGASI: Penelope, Erik Ants ja ajalooline kliivia. «Nüüd pean proovima seda lille elus hoida,» sõnab naine rõõmsalt.

Proovin seda elus hoida
Erik rõõmustab kliivia üle eestlaslikult vaoshoitult, kuid siiski rõõmsalt muheledes. Koju saabunud abikaasa Penelopele räägib ta lillega kaasneva loo õhinal ja saab vastuseks: «Nüüd pean proovima seda lille elus hoida.» Penelopet ei ole nimelt väga roheliste sõrmedega õnnistatud. Õnneks suudab vähenõudlik kliivia oma säravoranžide õitega rõõmustada ka vähemate oskustega pererahvast.

Üksikud asjad
«Elu jooksul on minuni jõudnud vaid üksikud vanaisalt pärit asjad,» nendib Erik. Nii, nagu tal pole vanaisast mälestusi, sest peres ei tahetud keerulistest aegadest kõnelda, pole tal ka väga palju talle kuulunud asju.
Oma vanaisale kuulunud majas on tal õnnestunud elada kauem, kui vanaisa seda teha sai. Nüüd on Eriku ja tema pere kaaslaseks seal ka kliivia, mis ühendab kauged ajad tänasega. Elgi-Maret pani lillega kaasa kõik head soovid ja loodab südamest, et kaunis taim toob Piipude perele palju head ning lisab kodusoojust.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?