Vinüülid on taas teemas! Marko Mumm: arvan, et digiläbu on kuulajad ära väsitanud

Helina Piip, 10. märts 2021

Vinüülplaadid on kümmekond aastat taas hooga populaarsust kogunud. «Artisti pilgu läbi on vinüüli staatus kvaliteedinäitajana väärikam,» usub armastatud laulja Ivo Linna. Temaga nõustuvad teisedki.

«Mul on alati vinüülimängija olnud.»

Ivo Linna (Stanislav Moshkov)

Ivo Linna täheldas vinüülide uut tulekut kümmekond aastat tagasi, kui poelettidele hakkas neid jälle rohkem ilmuma ning palju vanu plaate anti ka kordustrükkidena välja.

Lauljal on kodus sadu vinüüle. «Kui mul tekib muusika kuulamise soov, eelistan vinüüli. See on sügavam, annab paremini edasi muusikapala kõla.» LP kuulamine on tema jaoks kui rituaal: «Vead end püsti, vahetad plaadipoolt, tõstad nõela. Väga tore tegevus.»

Praeguse vinüülimängija kinkis Ifile abikaasa Imbi. «See on üsna moodne, kolm aastat vana Philips, korralik riist. Lapsepõlvest mäletan ka Leedu radioolat Daina. Nõelad kippusid kergesti puruks minema, aga neid sai vahetada.»
Ivo biitlite kogu on kuulus, juba ainuüksi neid plaate on tal 300. Väliseestlased on kinkinud talle ka vinüüle, mis on ostetud Ameerikas samal päeval, kui need poodi tulid. Kõige hinnalisemaks peab muusik üht esimest välismaa vinüüli, mille kinkis sõber. «See on Tom Jonesi plaat «Live in Las Vegas». Sain selle 1971. aastal. Kui Tom Jones 2014. aastal Eestis käis, võtsin Saku Suurhalli kontserdile plaadi kaasa. See viidi Tomi juurde ja tema kirjutas sinna: «To Ivo. Tom Jones.»Oma viimaste vinüülidega on Ivo väga rahule jäänud. «Minu jaoks on tähtis seegi, et järeltulevad põlved saavad kunagi vanaisa plaadi kätte võtta ja seda nautida.»

Plaadi mõnus krõbin

Laulja Mari Jürjens tunnistab, et enne tema esimese LP ilmumist jõudsid paljud kuulajad juba uurida, kas ta pole mõelnud mõnd oma albumit vinüüli kujul ilmutada. «Tundub, et aina rohkem muusikuid läheb seda teed, et CDd enam välja ei antagi, vaid ainult LP.»

Mari Jürjens (Aldo Luud)

Praeguse vinüülimängija soetas nende pere pool aastat tagasi, sest vana mängija läks katki. Vinüüli kuulamisel meeldib Mari sõnul talle kogu protsess: plaadi valimine, puhastamine, mängijasse panemine, vaatlemine, kuidas plaat keerlema hakkab, et siis rahulikult kuulata ja pooli vahetada. «Heli on ka hoopis elusam. See kõik kokku on praeguses segases kiiretempolises elus üks väga rahustav tegevus. Tuletab meelde, kuidas muusikale ja kõigele tuleb aega võtta ning aega anda.» LPsid on muusikul kodus umbes 50.

Ta mäletab, et lapsepõlvekodus oli palju vinüüle. «Mulle meeldis uurida plaatide kujundust ja vaadata, kuidas vinüül masinas keerleb ning krõbiseb.» Keskkooli ajal lubasid vanemad Maril plaadimängija oma tuppa tassida. «Ilusad olid need hetked, kui biitlite «A Hard Day’s Night» sai peale pandud ja hullusti üksi voodi peal tantsitud.»

Oma esimest LPd «Omaenese ilus ja veas» tehes oli Mari põnevil, «kuidas minu muusika vinüülil kõlab ja mida üldse tähele panna. Käisin testpressi mitmest masinast kuulamas. Palusin ka sõpradel tagasisidet anda ja sain kinnitust, et vinüüli puhul sõltub see, kuidas kõik kõlab, suuresti ka vinüülimängijast ja sellest, kuidas see on seadistatud.»

CD oli vinüüli vaene vend

Muusik Jaagup Kreemi valdasid võimsad tunded, kui ta mullu sügisel oma esimest vinüüli «Maailm vs. Lilian» käes hoidis. «Terminaatorile oli see väga oluline verstapost. Paljud küll imestasid, et kas tõesti meie esimene vinüül. Edaspidi teeme kindlasti veel.» Kogu tiraažist 50 eksemplari tehti lumivalged ja need broneeriti juba enne, kui üldse tehasest kätte saadi.

Jaagup Kreem (Tiit Tamme)

Ka Jaagupile meeldib vinüüliga seotud rituaalsus. «Mul ei kõla kodus 24/7 muss, hindan ka vaikust väga. Muusikat kuulates meeldib võtta klaas veini, panen plaadi peale, vaatan ümbrist, pilte, loen tekste. Plaat on igas mõttes kunstiteos.» Tema sõnul polnud vinüülid kunagi varjusurmas, vähemalt mitte muusikagurmaanide jaoks.

Jaagupil on kodus 50–60 vinüülalbumit. «Olen ostnud plaate raamatupoodidest, kus on ka kasutatud vinüülide osakond.» Tal on vanu Melodia väljaandeid – Bon Jovi ja Dire Straitsi LPsid. «On ka Võssotskit ja klassikalist muusikat, Mozarti mitu plaati, biitleid terve hulk. Eriti meeldibki vinüülilt kuulata biitleid ja Dire Straitsi.»

(Mari Luud)

Paljud plaadid on kingiks saadud. «Naine kinkis eelmiseks sünnipäevaks kolm second-hand-plaati a la Samantha Fox ja Sandra. Ise ma neid ostma ei läheks, aga kui juba olemas, on lahe külalisi üllatada, kui mõne neist mängima panen.»
Jaagup arvab, et noorem generatsioon kuulab lemmikuid pigem telefonis. «Aga tore, et mu lapsed heal meelel ka vinüülplaadi vahel peale panevad. Poeg tellis oma lemmikartisti LP USAst kohale, ise ma polekski viitsinud sedasi vaeva näha ...»

Kui su naabriks on Trubetsky

Hinnatud fotograaf Marko Mumm sukeldus vinüülimaailma 2014. aastal, kui lõi oma plaadifirma Mumm Records ja andis välja Vennaskonna «Rockpiraadid».

Marko Mumm (Erakogu)

Nüüdseks on tema käe alt ilmunud 17 plaati muusikutelt, keda Marko 1980.–1990ndatel kuulas. «Paljus on süüdi seegi, et Tõnu Trubetsky elab minu läheduses,» selgitab mees, miks enim plaate pärineb just Vennaskonnalt.
Kuid leidub ka teiste bändide vinüüle ja tavaline tiraaž on 500 eksemplari. Viimast, punkbändi Kulo vinüüli «Kylmalt peale» sai tehtud vähem, 300 plaati, sest eriolukord muutis ettevaatlikuks. Ent asjata, Marko sõnul on neid plaate alles vaid 30.

«Arvan, et digiläbu on kuulajad ära väsitanud ja muidugi on vinüül ka nostalgiatoode,» pakub mees võidukäigu põhjuseks. «Vinüüli heli on väga kvaliteetne, võrreldes kokku pressitud MP3ga.»

Mumm Recordsi suurim menuk on Vennaskonna «Vaenlane ei maga» kaks LPd – selle järelturu hind on praegu umbes 145 eurot. Värvilisi plaate tehakse aga kollektsionääride rõõmuks teatud arv üldkogusest.

Eesti ainus vinüülitehas

Tartus Kastani tänaval asuv väike plaaditehas Vinyl Plant «küpsetab» iga päev sadu plaate. Firma asutanud Erki Pedaste ja Ragnar Pitsi imestavad isegi, kuidas tellimused aina kasvavad. 

Vinyl Planti kliendid on 90 protsenti ja rohkemgi välismaised tellijad. Stabiilselt on 15 ekspordiriiki, aga ekspordiportfellis on neid kokku 48–49. Ka enamik viimastel aastatel ilmunud Eesti muusikute vinüülidest on tulnud just siinsete masinate alt.

Kord tegid Erki ja Ragnar ühe Hollandi tellija soovil ka vaikuse plaadi – plaadiradadele ei salvestatud midagi, kuulates kostis vaid kerget krõbinat. Plaati kasutati ürituse kutsena.
Allikas: Vinyl Plant

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?