Laulev proviisor Indrek Ventmann: stress ei saa külge hakata, kui sul on piisavalt tegevust

Silja Paavle, 10. märts 2021

«Olulisi sõnumeid võib rahvani viia ka lõbusas võtmes,» usub proviisor Indrek Ventmann. Lisaks aasta eest sündinud koroonateemalisele palale vormis mees lauluks ka kurja viiruse vastu vaktsineerimise vajalikkuse.

Tõsi, kogu au koroonapandeemiast inspireeritud lugude «Für koroona» ja «Vaktsiin päästab päeva» loomise eest Indrek (30) endale ei võta. Lauluideed käis välja hea sõber ja muusik Allan Kasuk. «Et olen ise tervisevaldkonnas tegev, kõnetasid need mind kohe. Esimese palaga saime meelde tuletada olulisi hügieenireegleid ja teises rääkida sellest, mida oleks vaja teha, et pandeemiale piir panna ning harjumuspärasesse ellu naasta,» kõneleb laulev proviisor.

Terviseteemad hinges

Loo kirjutamiseks andsid inspiratsiooni ka mehe tutvusringkond ja apteegikülastajad, kelle seas ringleb samuti palju kõhklusi. «Vaktsiin on nii uus, kas see ikka toimib, kuidas ja kellele see mõeldud on, kas seda saab usaldada, kui see nii kiiresti on tehtud?» kõlavad põhilised talle esitatud küsimused.

Indrek rõhutab, et kiiresti tehtud ei võrdu kiirustades tehtuga ehk tänapäeva tehnoloogiaid tasub uskuda, niisamuti vaktsiini tõhusust.

Mees muigab, et saab sedaviisi veidi lõbusamas kastmes südametunnistusele koputada. «Ma muidu ei tunne suuremat vajadust poliitilistel või sotsiaalsetel teemadel avalikult sõna võtta,» täpsustab ta, et just terviseteemad on talle hingelähedased. Tõsiste teemade lõbusam esitamine võimaldab tarvilikul infol jõuda praegusel meelelahutusele orienteeritud ajastul suurema rahvahulgani.

Teema vajalikkuses ei kahtle Indrek murdosa sekundistki, nii sündis ka vaktsineerimisest kõnelev laul kiirelt. Kõige keerulisem oli sinna kogu kaitsesüstimist hõlmav teaduspõhine info sisse põimida. «Praeguseks on seegi juba aegunud, sest turule jõuab uusi vaktsiine ja ka nende kasutamissagedus muutub uuringute andmeil,» sõnab proviisor ja soovitab uusima infoga kursis olla näiteks terviseameti edastatud teabe abil. Oluline on teabeallikate suhtes olla kriitiline ja mitte uskuda seda, mida teadlased ei kinnita.

On ise ka vaktsineeritud

Päevakajalise ja intrigeeriva teema tõttu on lauluga seoses temani jõudnud positiivset tagasikaja, kuid sama palju viha. «Kohati saan sellest aru, sest kõik on pandeemiast väsinud. Aga kas raevutsemine sellest üle aitab ja edasi viib, selles pole ma kindel,» on Indrek veidi nõutu.

Ta lootis lauluga sisukat arutelu, kuid selle asemel on teda ebatsensuurseid väljendeid kasutades kõikvõimalikesse kohtadesse saadetud ja süüdistatud äraostetavuses ravimitootjate kasuks. «See, et teadmatust on nii palju, teeb kurvaks,» nendib mees. Samas saab ta aga suurepäraselt aru, et seda enam tuleb teha selgitustööd, tõsise kõrval ka lustlikumat. Tema on veendunud, et populaarteaduslikel teemadel kõnelevaid laule võiks muusikamaailmas armastuspalade kõrval rohkem olla. Ja kinnitab, et kui kasvõi üks inimene tema laulu tulemusel end vaktsineerida laseb, on see eesmärgi täitnud.

Mees lihtsalt ei näe muud lahendust pandeemia lõpetamiseks, kui seda on vaktsineerimine. Seejuures tuleb teadvustada kõrvaltoimete olemasolu ja neid mitte peljata. «Kui on toimed, on ka kõrvaltoimed,» rõhutab proviisor. Ka temal endal oli paar päeva pärast vaktsineerimist üsna udune olek ja väsimus. «See on kindlasti väiksem mure, kui haigus raskelt läbi põdeda,» märgib ta.

Sehkendab lastega

Haiguse tõsidust on Indrek lähedalt näinud. Kaks tublit ja täiesti tervet kolleegi põdesid koroonat väga raskelt, üks neist sattus haiglasse hingamisaparaadi alla. Pärast tervenemist on nad öelnud, et ei soovi seda haigust vaenlaselegi. See tunne, kuidas sa ei jaksa pärast põdemist sadat meetritki poodi kõndida, ajab lihtsalt ahastusse. Just neid näiteid silme ees pidades tasub meeles hoida, et vaktsineerides kaitsed lisaks endale ka teisi. Mida varem sellega ühele poole saame, seda kiiremini naaseme harjumuspärasesse ellu.

Kuigi vaktsineerimisteemaline laul tõi Indreku artistina taas päevavalgele, ei ole ta laval ammu esineda saanud. Tõsi, Vanemuise muusikalis «Mamma Mia» astus paar korda ka sel aastal püünele, kuid nüüd on teatrid pausil ja pole ka seda võimalust.

«Ma ei saa öelda, et esinemise järele ei igatse. Teisalt tunnen, et igapäeva elurütmis on teinekord hea aeg maha võtta. Mul kulub see kahe pojaga sehkendamise peale, üks on nelja-aastane ja teine seitsmekuune,» muheleb mees.

Vähem viiruseid

Mõistagi saab Indrek aru oma eelisest teiste lauljate ees, sest proviisori ametikoht Tartu Raekoja apteegis tagab talle sissetuleku. Samuti Kanal 2 eetris oleva saate «Tuhat tervist» juhtimine, mis on andnud järjest kindlama veendumuse või õigupoolest kaks arusaama: ta valis endale õige eriala ja tervis on igaühe enda kätes. «Tuleb korralikult magada, normaalselt toituda ja olla füüsiliselt aktiivne,» toob ta välja kolm tüütuseni leierdatud, kuid väga olulist tervise alustala.

Indrek on täheldanud, et viimase aasta jooksul on ta vähem viirushaigustega kimpus olnud. «On see siis nüüd maskikandmine või hoolas kätepesu?» arutleb ta, lisades, et keeruline aeg on meid pannud hoolikamalt hügieenireegleid jälgima küll.

Tema ise enda tervise koha pealt midagi erilist ei tee, vähemalt nii ta ütleb. Väikeste lastega peres pole selleks suuremat mahtigi. Kuigi üksi jõusaalis rassimiseks või võimlemiseks napib praegu aega, tasakaalustab selle lastega jalutamine või mänguväljakul hullamine. Kindlasti võtab ta ka regulaarselt D-vitamiini. «See on eestlastele kohustuslik toidulisand, ülejäänud tarvilikud ained peaks toidust kätte saama.»

Tegevust on tarvis

Loomult on Indrek inimene, kes seisab kindlalt kahe jalaga maas. Eks seepärast on ta läbi aegade tööks kasvanud hobi ehk esinemise kõrvalt hoidnud töökohta proviisorina. Ja just seepärast soovitab kõigil, kes praegusest olukorrast väsinud, kasutada oma aega veidi teisiti, kui seda tehti aasta tagasi. Suhelge kodustega, lugege, tuletage meelde unustusse vajunud hobid. Ja laske end vaktsineerida. «Mina olen ka väsinud, aga mida kiiremini saame vaktsineeritud, seda kiiremini saame ka pandeemiaga seotud väsimusest ja pingetest üle,» kostab mees.

Lisaks on oluline hoida end tegevuses. «Stress ei saa külge hakata, kui sul on piisavalt tegevust. Minul sellega muret pole,» muigab ta. Pigem vastupidi – vahel on ta avastanud end mõtisklemas, kuhu ta kogu oma aja enne laste sündi pani. Nüüd, mil hetki ainult iseendale jagub harva, on ta õppinud neid eriliselt nautima. Kasvõi teleka ees südamerahus uudiseid vaadates. Kui neid hetki teadvustada, annavad needki jõudu raskeid aegu üle elada.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?