KURGUS KRAABIB JA HÄÄL ON KÄHE? Võta appi lihtsad vanarahvatarkused!

Liis Ilves, 10. märts 2021

«Vanasõnagi ütleb, et kevadel on suve silmad, aga talve hambad. Sestap tasub ennast ikka teadlikult soojas hoida. Kui salakaval kevadtuul on aga siiski põue vahele pugenud, tuleta meelde vanarahvatarkused ja lihtsad kodused tervisenipid,» soovitab apteeker ja taimetark Maret Makko.

Kõige tähtsam on ennast käesoleval viirusperioodil ise säästa ja hoida. Puhka võimalikult kvaliteetselt. Kui oleme väsinud, hirmul ja mõtleme musti mõtteid, on haigusel meid palju lihtsam murda. Hoia puhtust – nii füüsilist kui ka vaimset – sellest sõltub meie meeleolu. Viibi võimalusel palju õues ja tuuluta tube. Tarbi piisavalt ka vedelikku – joo taimeteesid ja puhast vett. Näiteks säti iga päev kaheliitrine kannuke vett lauale ja rüüpa iga kord sealt möödudes paar lonksu. Tugevda tervist ka C- ja D-vitamiiniga.

Pea meeles, et kõik viirushaigused kipuvad tulema meieni hingamise ja suu kaudu. Kurk on esimene filter, mis püüab kõik kinni. Sestap on äärmiselt oluline suuhügieen.

Profülaktika mõttes võiks päeva jooksul soolavee või lilla veega (kaaliumpermanganaadi õrna lahusega) 10−20 korda suud loputada või kurku kergelt kuristada – see aitab viiruseid hävitada. Kui aga kurk siiski kraabib ja kipitab või on suisa hääl kadunud, kiika julgelt vanarahvatarkuste poole.

Soolavesi

(Pexels)


Sega 1 tl mineraalirikast meresoola või Himaalaja soola klaasi veega ja kurista sellega kurku. See leevendab kratsivat tunnet, aitab organismist viirusi ja baktereid välja uhada ja desinfitseerib kurgu.

Ravimtaimed

(Pexels)


Kurguprobleemide korral on ravimtaimed kahtlemata omal kohal. Seejuures üks paremaid kurgutaimi on salvei, mis on tugevate põletikuvastaste omadustega. Aga taimeteed valides tasub usaldada ka enda kehatunnet – mõtle, millised taimed just praegu sind enda poole tõmbavad. Keha teab väga täpselt, mida parasjagu vajad. Raviteed võid julgesti kolm korda päevas juua, samuti võid sellega kurku kuristada või kurnamise jääkidest kurgule kompressi teha.

Mesi

Pexels


Mee antibakteriaalsed omadused aitavad kurguärritusi leevendada. Lisa julgelt mett tee sisse, hauka niisama paar ampsu või tee hoopis meemähis – niisuta riidetükk sooja meega ja hoia seda kõri piirkonnas.

Kartuliaur

undefined (pexels)


Kartuleid keetes tasub poti kohal sisse hingata keeduvee auru – seegi teeb kurguga imesid. Soe aur jõuab otse hingamisteedesse ja aitab põletikku alandada.

Jalavannid

Pile of dry mustard powder spice isolated on white (depositphotos)


Kuum jalavann, mille vanniveele on lisatud sinepipulbrit või väekaid taimetinktuure, mõjub samuti kurgule väga hästi. Pärast vanni hoia jalad jätkuvalt soojas.

Õunaäädikas

Pexels)


Õunaäädikas on antibakteriaalse toimega ja mõjub hästi ainevahetusele – puhastab, ergutab, stimuleerib. Õunaäädikalahus sobib nii ühekordseks kuristamiseks kurguärrituste leevendamiseks kui ka regulaarseks kasutamiseks – sega 1 tl õunaäädikat klaasi vee hulka ja joo ära. Võimalusel kasuta ikka kodumaiseid ja mahedaid tooteid.

Küüslauk

undefined (pexels)


Küüslauk on suurepärane kiire erguti – see tõmbab energia üles ja käivitab organismi. Ja muidugi on see desinfitseeriva toimega. Söö küüslauku niisama, tarvita küüslauguõli või tee küüslauguteed. Pea aga meeles, et küüslauku ei tasu tarvitada õhtul, sest see raskendab uinumist.

Ingver

undefined (pexels)


Ingveril on põletikuvastane mõju, mis aitab vähendada turset ja valu. Valmista tervistav soe ingverijook, söö ingverikomme või rikasta ingveriga toite – mängumaa on lai.

Sidrun

Pexels


Sidrun on küll omaduselt hapu, kuid organismi jõudes see tegelikult neutraliseerib meie happelist organismi ja aitab seeläbi viiruseid eemale peletada. Lisaks on sidrun hea C-vitamiini allikas, tugevdab veresooni ja mõjub organismile noorendavalt.

Kanapuljong

Pexels


Kanapuljongi joomine on kaugelt ajaloost tulnud vanaemade tarkusetera, millel on kahtlemata tervistav mõju. Soe kanapuljong leevendab kurgu kähedust ja puljongi soolasusest saab organism vajalikke mineraalaineid. Ja muidugi maitseb see haigena suurepäraselt.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?