Kultuuri-uudised | Tutvu Frida Kahloga ja külasta fotofestivali

Helina Piip, Vilve Torn, 3. veebruar 2021

Naistelehe kultuuriuudised pakuvad sel nädalal lugemiseks Frida Kahlo elulugu ja vaatamiseks fotofestivali Pärnus.

LOE

«Frida Kahlo ja elu värvid» (Helina Piip)

Imed ja valud, mis elul varuks

Caroline Bernardi «Frida Kahlo ja elu värvid» algab Fridaga nooruses juhtunud õnnetusest, mis määras nii paljus tolle Mehhiko legendiks tõusnud naise edaspidise elu. Kehaliste ja hingeliste kannatustega aitas Fridal toime tulla maalimise kirg. Mõistagi on leheküljed tulvil ka tulist armastust Mehhiko teise kuulsa kunstniku Diego Rivera vastu. Kõrvaltvaatajal on raske mõista leppimist mehe alatise truudusetusega, kuid armastus on armastus. Hiljem oli Fridal endalgi armukesi, tõsiseim oli suhe fotograaf Nickolas Murayga. Ent mis tähtsaim – kunstnikuna jõudis 47aastaselt lahkunud Kahlo tunnustuseni, näitusteni ka väljaspool Mehhikot. Bernardi romaan sai autori kodumaal Saksamaal bestselleriks.

TEATRISSE

«Nagu peeglis» (Peeter Rästas / Rakvere teater)

Ühe perekonna lugu

Teatrietenduste toimumine on praegu nagu loterii – kui veab, siis veab. Rakvere teatris läks õnneks ning laiali laotus Ingmar Bergmani ja Madis Kalmeti loodud maailm. Etendus «Nagu peeglis» on ilus, kuid ühteaegu valus perekonnalugu. Ühel suvel saabuvad idüllilisse maamajja puhkama vaimsete probleemidega kimpus Karin (Grete Jürgenson), tema arstist abikaasa, Karini kirjanikust isa ning kasvuraskustes noorem vend. Järgnevad päevad peavad pakkuma päikest, lõbusaid paadisõite, perekeskseid õhtusööke. Ja muidugi armastust kõigi jaoks! Paraku ei lähe elus kõik nii, nagu oleme plaaninud. Hapra Karini haigus süveneb ja ühtäkki seisavad kõik halastamatult oma hirmude ja eksimustega silmitsi.

NÄITUSELE

«FotoFest 2021» (Helina Piip)

Fotofestival Pärnus

Pärnu linna on vallutanud fotonäitused! Rahvusvahelise festivali «FotoFest 2021» teemaks on võõrandumine. Siinne foto on pärit Raekoja linnagaleriist – New Yorgi fotograaf David Williams pildistas mehi ja nende kasse, et murda stereotüüpi kassitädidest. Ka mehed tunnevad ju kassidest rõõmu, on hellad ja armastavad. Samal väljapanekul saab mõtiskleda Jan Leo Grau tööde juures, kas fotosid hävitades on kergem unustada hetki, mida mäletada ei taha. Ühes saalis aga leiab fotod, mille omanikud ei teagi, et nad näitusel osalevad – nende pildid, millel lukku keeratud maailm, on võetud vabakasutuse pildipankadest. Vaata tasuta näitusi ka keskraamatukogus, teatris, muuseumis, kunstnike majas ja kontserdimajas.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?