Looduskosmeetik õpetab: tee ise toniseeriv näotee ja puhastusõli

Helle Rudi, 2. september 2020

Looduskosmeetik Eva Ivanova ehk Murueit ja Tütred ütleb, et näohoolduses kehtib laias laastus lihtne reegel: mida passib süüa, seda sobib ka nahale määrida.

Tavakosmeetikas lisaaineteta ei saa, sest toode peab säilima nii poe- kui ka vannitoariiulil. «Klient peab saama elamuse,» selgitab Eva, miks laiatarbekosmeetikat ostes säilitus-, lõhna- ja värvainetest ei pääse. Samas aga põhjustavad needsamad lisaained sageli ärritust. «Mööda ei tohiks vaadata, kui pärast mõne toote kasutamist nahk kipitab (v.a kui nahk on katki), tekib punetus või tunne, et nahk ei saa hingata,» manitseb kosmeetik.

Ent looduskosmeetika on puhas ja sobib peaaegu kõigile. Tõsi, tähelepanelikud peaksid olema need, kel on allergia õietolmu vastu, sest loodusliku kosmeetika valmistamisel kasutatakse sageli ka õisi. «Kuid alati on alternatiive,» rõhutab Eva. «Kui üks koostisosa ei sobi, saab selle asendada mõne muuga.»

Kodumaistest taimedest näohooldusvahendite kokku segamine pole mingi raketiteadus. Võta seda kui igapäevast söögitegemist, mis vajab veidi planeerimist, retsepti ja aega. «Praegu on oluline ka zero waste ehk nullkulu. Looduskosmeetika tegemisel ei teki midagi üleliigset, sest teed täpselt nii palju, kui on vaja,» toob Eva välja veel ühe hea külje. Samuti jääb ära üleliigne pakend, sest säilitamiseks vajalikud pudelid-purgikesed leiab igaüks ka oma köögikapist. 

Sea sisse lihtne näohooldusrutiin!

Hommikul loputa nägu jaheda veega. Kindlasti ära kasuta seepi. Et naha pealispind on kergelt happeline ja vesi aluseline, tuleb naha loomulik tasakaal pärast loputamist taastada. Selleks sobib hästi ise tehtud toonik ehk näotee. Toonikut ei tohi unustada, muidu tekib pinnakuivus. Lõpetuseks niisuta nahka sobiva taimeõliga.

Õhtul tuleb nahk puhastada. Selleks ei vaja sa muud, kui õli baasil näopuhastusvahendit ja niisket puuvillast rätikut, mis aitab õli kergemini maha pesta. Õli eemaldab suurepäraselt ka veekindla meigi. Nii ei pea seda, et näiteks jumestuskreem nahale jääb, pelgama. Lõpetuseks turguta nahka toonikuga ja niisuta naha seisundile vastava taimeõliga.

Lisa poputamine kord nädalas. Saunaõhtul sega kokku õhtune näoõlisegu ja manna. Erinevalt kohvipurust on mannaterad ümmargused ja koorimine leebem. Kõikidele nahatüüpidele sobib maskiks valge savi, mida enne pealekandmist segada nahateega.

(Daisy Lappard)

Kuidas teha näoteed?

Sega kokku 1 osa õunaäädikat, 10 osa enda nahatüübile sobivat taime (värskena või kuivatatult), lisa 1 osa nahale sobilikku taimeõli. Segu säilib külmikus 2−3 päeva. Eriti mõnus on toonikut peale kanda pihustipudelist, kuid seda võib teha ka kätega.

Millist taime näoteeks kasutada?

  • Normaalne nahatüüp – raudrohi.
  • Rasune nahatüüp – angervaks.
  • Kombineeritud nahatüüp – angervaks või põdrakanep.
  • Kuiv nahatüüp – paiseleht.
  • Vananev nahk – kõrve- või raudnõges.
  • Aknele kalduv nahk – angervaks.
  • Tundlik nahk – võilillejuur. Kui teiste taimede puhul piisab tõmmisest, siis võilillejuurt peab enne 5−10 minutit keetma.
(Pexels)


Kuidas teha näopuhastusõli?

Sega kokku kastoorõli ja mandliõli suhtega 1 : 2. Kanna puhastusõli kätega näole ja masseeri õrnalt. Seejärel puhasta nahk niiske puuvillase rätikuga. Segu säilib umbes pool aastat.

(Daisy Lappard)

Kust saada parimat toorainet?

Mõistagi võiks selle ise varuda!

Igal taimel on korjamiseks oma aastaaeg. Aasta ringi võib korjata ainult kuuse- ja männiokkaid. Septembris varu piparmünti, sidrunmelissi, saialille, aasristikut, paiselehti ja kanarbikku. Sügis on hea aeg ka juurte kaevamiseks, väärt kraam on võilill ja angervaks.

Ravimtaimi tuleb korjata päikeselisel päeval ja ennelõunal. Soovitatav on, et taim jääks päikese ja korjaja vahele, sest siis on energeetika õige. Hommikul ega õhtul taimi varuda ei tasu.

Nahale kasulikke toimeaineid on kõige rohkem värskes taimes. Aga sobib ka kuivatatud kraam, oluline on lihtsalt õigesti kuivatada. Selleks sobib hästi hämar ruum, kus õhk liigub. Kindlasti tuleks vältida otsest päikesevalgust, sest see hävitab kõik hea.

Kuivamiseks tuleb taimed laotada ühtlaselt (küpsetus)paberile. Taimede kuivamisaeg on erinev, keskmiselt kulub selleks alla kahe nädala. Kuivamist saab kiirendada toidukuivatiga või pöördõhuga ahjus kõige madalamal temperatuuril (maksimaalselt 40 kraadi). Pärast seda tuleks taimedel lasta veel kolm-neli päeva õhu käes taheneda. Kuivatatud taim peab krõbisema.
Kuivatatud taimi säilita kinnises karbis või kotis, mida hoia hämaras ja kuivas.
Kui sul endal polnud võimalik taimi varuda, võid kasutada ka apteegis müüdavaid ravimtaimi.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?