SÜGIS KÄES! On õige aeg kappe tuulutada!

Silja Paavle, 2. september 2020

Sügise saabudes on paslik üle vaadata oma pungil riidekapp ja teha seal ümberkorraldusi, et garderoob oleks hõlpsasti kasutatav ning ajakohane. Häid nippe jagab rõivadisainer Piret Albert.

Open Wardrobe (InnaKlim / Stockimo / Alamy)


Tee kapp korda!
Rõivaid paksult täis tuubitud kapp ei tekita head enesetunnet, kui sealt midagi üles ei leia. Vaata kriitilise pilguga kogunenud riideesemed üle. Esimeses järjekorras jäta alles vaid need, mida kindla peale kannad. Teisalt võid alles jätta ka need, mida saad harjumuspäraselt teisiti kanda või neile tsipa tuunides uue ilme anda. Vii annetuskastidesse rõivad, mis on siit-sealt kitsad või mille kandmises sa kindel pole. Lõpeta asjade kogumine igaks juhuks mõneks eriliseks päevaks. Hoia kapis vaid neid rõivaid, mis muudavad su iga päeva eriliseks.


Paranda või disaini ümber
Kappi koristades jääb näppu mitmeid rõivaid, mis vajavad muutmist või parandamist, olgu selleks nööpide tagasi õmblemine, kärisenud tagatasku parandamine, kleidi või pükste lühemaks-kitsamaks tegemine. Korja need kokku ja võta parandamiseks üks nädalavahetus. Kui sa ei saa sellega hakkama või üksi ei viitsi, otsi sõpru, kellel on samasugune mure, ning veetke koos meeleolukas päev. Ka suhtlusportaalist Facebook leiab küllalt neid, kes rõivaste parandamisel või ümber disainimisel meeleldi aitavad – nende jaoks on taaskasutus südamelähedane.


Hoolda riideid õigesti
Kui kapp on korras, jälgi, et riided oleksid õigesti pakitud. Pikema eluea huvides on oluline, et need poleks liiga tihedalt kokku surutud. Hoidu traadist riidepuudest.
Triikimisel jälgi hooldussilti, kuigi võiksid eelistada aurutamist.
Kui soovid mõne riideeseme panna järgmist suve ootama, paki need sarnaste kategooriate kaupa sildistatud karpidesse. Ära unusta rõivaid enne korralikult puhtaks pesta! Kindlasti jälgi pesujuhist. Hea lahendus on keemiline puhastus – see hoiab rõivad vormis ja need säilivad kauem.


Ära unusta kotte ega kingi
Rõivastusele panevad viimase punkti jalanõud ja kotid, sestap ära alahinda nende hooldusvajadust. Võta appi kaitsevahendid, puhastus- ja hoolduskreeme on nii naturaalsetele kui ka kunstmaterjalidele.
Kingi hoiule pannes viska pilk peale kontsaplekkidele. Kui need on kulunud, lase need kohe parandada. Kotid pane seisma nii, et need oleks täidetud, näiteks paberiga. Nii püsivad need kenasti vormis.

Eelista praktilisi rõivaid
On rõivaesemeid, mida võid kanda nii tööl, kodus kui ka puhkehetkel. Näiteks särkkleit võib olla elegantne suvel rannas ja talvel kontoris. Viimasel juhul pane kleidi alla särtsakas pullover ja jalga pilkupüüdvad sukkpüksid.
Jakid sobivad seeliku, pükste ja kleidi peal kandmiseks. Soojemal ajal on jakk hea alternatiiv kevad-sügismantlile, jahedamal ajal võid seda kanda kampsuni asemel. Jaki alla võid vastavalt olukorrale panna triiksärgi või lihtsalt T-särgi.


Suvekleidid sügiseks!
Kes ütleb, et suvekleidid ei passi sügisel kandmiseks? Katseta julgelt: jaheda ilmaga saad neile kampsuni peale tõmmata, alla panna T-särgi või pulloveri. Ka vööd annavad hoopis uue ilme. Kleitidega koos on praegu trendikas kanda kinniseid sportjalanõusid.

Pööra tähelepanu detailidele
Detailide uuendamine on üllatavalt lihtne ja taskukohane viis uue ilme andmiseks neile rõivaesemetele, millest oled väsinud või mis on ise väsinud ilmega. Vaheta tuhmunud või lihtsad plastnööbid uute ja särtsakate vastu, lisa kaunistuseks tikandeid, litreid või pitse, õmble taskuserva uus kangariba või asenda kraed ning mansetid uutega.


Kanna värve
Just pimedal ajal on meil kõigil päevi, kus tundub end kõige turvalisem riietada pealaest jalatallani kui mitte just musta, siis halli kindlasti. Vaid üks värviline rõivaese võib aga tõsta tuju ja naeratuse näole tuua. Seejuures ei pea sa endale kindlasti ostma tulipunast seelikut või leekivsinist pluusi – ka värviline sall või erkpunane huulepulk aitavad enesetunnet turgutada.


Naisteleht soovitab – sea endale riietumisväljakutse
Rõivastusega on väga mugav rutiini takerduda ja aastaid ühele stiilile truuks jääda. Sea väljanägemise erksamaks muutmiseks endale riietumisväljakutse: kanna igal nädalal ühel päeval rõivakomplekti, mis jääb su mugavustsoonist täiesti välja. Olgu see siis tavapärasest erinevate mustrite, pikkuste, värvide või kombinatsioonide kokkusobitamine olemasolevatest rõivastest. Nii saad välimust muuta lihtsa vaevaga ja sentigi kulutamata.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?