Deena on kõige moodsam idamaade printsess

Tõlkinud Allan Espenberg, 2. september 2020

Tavalises perekonnas üles kasvanud imekaunis Deena on parim näide võrratust elegantsist, parimatest moeuuendustest ja tõeliselt sitkest iseloomust.

Deena (44) päritolust ja eluloost ei teata palju, sest naine sel teemal suud ei paota. Ta sündis Ameerika Ühendriikides Californias Saudi Araabia endise sideministri Ali al-Juhani tütrena. Mõjukas isa ei kammitsenud järeltulijat islamistlike reeglitega ja lubas silmateral tundma õppida läänelikku kultuuri, mille esindajatel pole vaja peita oma keha. Ka tüdruku ema polnud tavaline koduperenaine, sest teenis omal ajal elatist modellitööga.
Võimalik, et ema sisendaski tütresse piiritu armastuse moe, trendide ja stiili vastu. Kord noore neiuna New Yorgis viibides vaimustus tulevane printsess niivõrd kohalike naiste ilusatest rõivastest ja poodide-butiikide rohkusest. Siis olevatki ta andnud endale lubaduse, et suureks saades avab oma kodumaal butiigi. Selle lubaduse naine täitis, kusjuures teel moemaailma sai isast tütre suurim julgustaja, kuid ka esimene investor. «Isa kinnitas alati, et mul läheb kõik õnneks.»

Kohtumine printsiga
Saudi Araabia printsi Sultan bin Fahad bin Nasser bin Abdulaziz as-Saudiga kohtus Deena Londonis 1996. aastal. Juba kahe aasta pärast abielluti ametlikult ning perre sündisid tütar ja kaksikud pojad.
Suurema osa abielust veetis paar New Yorgis, kuid viimased aastad elatakse Saudi Araabia pealinnas Ar-Riyāḑis. Suurt rohkemat kauni paari eraelust ei teatagi, sest kummalegi ei meeldi eraelu laiali laotada. Ent kuningliku eluga kaasnevaid kohustusi täidavad mõlemad meelsasti ja siis näeb neid ka avalikkus.

TEAB, MIDA TAHAB: Deena tõeline moehuvi sai alguse, kui tüdruk oli 14. «Avasin selles vanuses esimest korda ajakirja Vogue. Mul jäi hing kinni. Sellest ajast alates on mu kollektsioonis kõik moepiibli numbrid.» (Silvia Olsen/Shutterstock)

Oma butiigivõrk
Erinevalt teiste monarhide ja printside abikaasadest on Deena edukas ärinaine ning väga mõjukas tegija moemaailmas. Naine on tuntud nägu moedemonstratsioonidel ja -näitustel maailma moemekades ning koostööst temaga vaimustub iga disainer.
Õigupoolest oligi printsess üks esimestest, kes murdis stereotüübi selle kohta, et rahas kümblevatel araabia maade daamidel puudub hea maitse. «See pole nii. Araabia naised on alates 1960ndate lõpust endale haute couture’i rõivaid ostnud. Paraku esindame me ühiskonda, kus pole kombeks oma kulutustest teada anda. Luksuslike rõivaste sihilik demonstreerimine ja fotograafidele poseerimine on araabia naise jaoks piinlik,» selgitas ta ühes intervjuus.
2006. aastal avas printsess oma isikliku kaubamärgi D’NA eksklusiivbutiigi Ar-Riyāḑis ja 2013. aastal Dohas. Ent printsess ei tegele üksnes äriga, vaid toetab ka noori talente kõikjalt maailmas.

Erakordne poisipea
Ajakirjanduses rõhutatakse pidevalt naise suurepärast figuuri, sametist oliivivärvi nahka, põhjatut pilku, kergelt salapärast naeratust ja muidugi ekstravagantset poisipead. Lummav daam žestikuleerib vestluse ajal aktiivselt ega karda üldse teatraalne välja näha.
Nii mõnedki Saudi Araabia lugupeetumad perekonnad ei aktsepteerinud esialgu kõrgklassi kuuluva naise sellist imidžit, kuid Deena sellest ei hoolinud. Tema esitleb jäärapäiselt suurepärast oskust säilitada tasakaalu lääne ja ida moetraditsioonide vahel.
Deena garderoobi piiludes võib näha, et eelistus püsib stiilsetel, kuid tagasihoidlikel rõivastel – keskmise pikkusega ja dekolteeta. Samas pole tal midagi stiiliga eksperimenteerimise vastu ja vahel võtab kasutusele ka luksuslikumaid ning vingemaid moetooteid. «Minu stiilitunnetus põhineb üksnes intuitsioonil,» kinnitab ta.

Grace Kelly hidžaabis
Tänu säravale välimusele ja fotogeensusele sai Deenast lühikese ajaga päevapiltnike lemmik – ülesvõtted printsessist moenädalatel muutusid juhtivate meediaväljaannete kohustuslikuks elemendiks ning liialdamata võib öelda, et temast sai moodsa Lähis-Ida tegelik sümbol.
Muide, Ar-Riyāḑis ilmub Deena aeg-ajalt avalikkuse ette riietatuna ka abaiasse (moslemite pikk varrukatega kleit, tavaliselt musta värvi). «Minu kodumaal elab miljoneid naisi, kellele meeldib kanda moodsaid riideid. Nad tõepoolest armastavad moodi. Kuidas ma tunnen end abaiat või hidžaabi kandes? Ausalt? Need on šikid riided. Ma tunnen end nendes Grace Kellyna.»
Tegelikkuses ei kanna Deena hidžaabi ja parandžaad siiski kuigi sageli, pigem isegi väldib neid. Nii võibki väita, et enamasti eirab printsess teadlikult selle riigi reegleid, kus ta elab.

Abikaasa täielik toetus
Paljud imestavad tänini, et Deena abikaasa ja tema kaasmaalased lubavad naisel olla selline, nagu ta on, ning nautida elustiili, mis pole mosleminaistele omane ega sobilik. Deena ise ei tee saladust asjaolust, et on abikaasale tänulik mõistvuse eest ning vastutasuks toetab teda igati. Siiski ei saa päriselt öelda, et printsess ei austa Saudi Araabias kehtestatud reegleid, sest koduriigi tänavatele ei ilmu ta kunagi liiga avatud või väljakutsuvates rõivastes. Sellist vabameelsust lubab moeikoon endale vaid lääneriikides, esijoones USAs.
«Moslemikogukond ei erine millegi poolest kõigist teistest kogukondadest ja mosleminaised on väga moeteadlikud. Olen nõus, et araabia maailm erineb muust maailmast, aga meie naised tahavad sarnaselt kõigi naistega tunda end ilusate, nõutute ja tugevatena,» tunnistas Deena ühes intervjuus.

Lühike karjäär
2016. aasta sügisel teatati ajakirja Vogue Arabia ilmumisest ja selle peatoimetajaks nimetati printsess Deena. Tema juhtimisel ilmus paberajakirja kaks numbrit, kusjuures esimese väljaande kaanel poseeris araabia päritolu modell Gigi Hadid. Kahjuks jäi karjäär peatoimetajana lühikeseks ja väidetavalt naine vallandati. Hiljem tunnistas printsess, et tal tekkisid ületamatud vastuolud ajakirja välja andva kirjastajaga.
Kuigi ajakirjandustööd Deena enam ei tee, pole ta moepüünelt kusagile kadunud. Kui printsessilt küsiti tema nüüdsete tegemiste kohta, vastas ta eelmisel aastal naerdes: «Hingan! Naudin endiselt loomisprotsessi.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?