Soojad soovitused uueks telehooajaks – hooaeg on kirju nagu Kihnu seelik

Helle Rudi, 2. september 2020

Tundub, et teletegijad ei lebanud soojal rannaliival pikalt niisama jõude, sest uus hooaeg on kirju nagu Kihnu seelik. Siin on mõned nopped, mida sügisel oodata.

1. Lemmikute erisaated
Nädalavahetuse lemmikud alustavad ETVs hooaega erisaadetega. «Maahommik» on näiteks keset merd ehk saartel. Septembri laupäevadel minnakse külla Abrukale, Ruhnu, Naissaarele ja Manijale. «Prillitoos» reastab pühapäeviti üles palavalt armastatud estraaditähed. Avaosas viib Reet Linna kokku kaks head sõpra – helilooja ja pianisti Olav Ehala ning pika lauljatee selja taha jätnud särava Heidy Tamme.

2. Reisisaated – kvaliteet, mitte kvantiteet
Päris igaüks sel suvel laias ilmas ringi kolada ei saanud ja seetõttu jõuab reisisaateid eetrisse kordades vähem. Hoolimata reisipiirangutest õnnestus Johannes Trallal motika seljas Euroopas üks pikem tiir teha, et filmida «Johannese lähetamist». Tuuli, Arbo, Andres ja Kristjan jätkavad rännakuid saates «Meie aasta Indias».

3. Reedeti krimkata ei saa
Töönädalast ei oskagi enam muul moel lõõgastuda, kui reedeti teleekraanil laipu vasakule ja paremale ei kuku. ETV eetrisse jõuab peagi kaks sarja, mida krimi- ja põnevussõbrad maha magada ei soovi. Juhtivinspektor Vera looja Ann Cleeves’i sulest näeb krimkat «Shetland» ja närvid tõmbab pingule kodumaine spioonipõnevik «Reetur». Peaosas Tambet Tuisk.

4. Uued rollid
Päris mitut armastatud telenägu näeb sel sügisel uute saadete eesotsas. Mihkel Raud hakkab külalisi usutlema TV3 «Duubli» diivanil. Samas kanalis naaseb ekraanile Neeme Raud, kelle vedada on vestlussaade «Tallinna kodanikud». Urmas Vaino ajab ETVs tarkust taga saates «Maailma kõige targem rahvas». Selgitustega tulevad appi õpilased, lapsevanemad ja õpetajad. Selgub, et mõnigi laialt levinud õpiharjumus on tegelikult kahjulik müüt ja tänapäevane teadus lükkab selle ümber. Ägedatest õpetajatest visandab ETVs portreesid Anatoli Tafitšuk saates «Mina, õpetaja».

5. Uus «Mõmmi aabits»
Kordamine on tarkuse ema ja mõnikord tasub alustada täiesti algusest. Omanimelises saates õpetavad klounid Piip ja Tuut tähti. Kuigi vaatamist jagub kogu perele, allahindlust ei tehta ja tempo on kiire.

6. Johannson vs. Libe
Õige põnevaks läheb mõõduvõtt žanris «Mees mikrofoni ja kaameraga». Mööda kodukamarat on sel suvel ringi rännanud nii Roald Johannson kui ka Taavi Libe. Kanal 2 «Roaldi retked Eestis» on loogiline jätk globaalsele reportaažide sarjale «Roaldi retked», kuid tegevustik toimub seekord omal maal. TV3s kulutas kilomeetreid Taavi Libe. «Märgatud Eestis» annab võimaluse küünarnukkideni kaevuda siinse elu traagilisusse ja koomilisusse, mis esmapilgul tundub olevat mõtteline jätk «Roaldi nädalale».

7. Ajalooga mängimine
Iga kanal läheneb lähiajaloole isemoodi. Oktoobris jõuab ETV eetrisse «Üle noatera» teine hooaeg, kus mõtteliselt mängitakse ümber mitmed elu raputanud ajaloosündmused.
Kanal 2 «Pöördepunkti» luubi all on inimesed, kelle üleelamistest on kõigil midagi õppida. Enda lugu jagavad näiteks kalakuningas Mati Vetevool ja kaks päeva pärast pulmi rinnavähi diagnoosi saanud Liisa Connor. TV3 taaselustab mõrvalood, millest kõik kuulnud on. «Eesti krimilugude» dokumentaalkaadrites kommenteerivad sündmusi algsete lugudega seotud uurijad, kohtunikud ja prokurörid ning lavastuslikes osades astuvad üles siinsed näitlejad.

8. Kergemat meelelahutust
Kõige õhulisema meelelahutuse eest hoolitseb Kanal 2. Salaja enam selga sügada ei saa, sest varjatud kaamera tuleb tagasi. Saates «Mis sul viga on?» tõmmatakse rahalise auhinna nimel lohku ka kõige parem sõber. Alates oktoobrist aitab kohalik eliitjuutuuber Hensugusta kõiki, kes vähegi tema abi vajavad. Ainus häda on, et ühegi alal pole tegemist meistriga. Sügise edenedes on teadmiste pagasiga abiks Triin Lellep ja Margus Vaher. «Suhtevimkades» uuritakse lõbusas võtmes vastuseid küsimustele seoses suhete ja intiimsusega.

Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp (Konstantin Sednev)

9. Legendid, legendid ja veel kord legendid
Telepärliks reastab ETV teleteemadel üles telelegendid ühes televiktoriinis. Lahingut ohjab saatejuhtidena elav legendipaar Maire Aunaste ja Marko Reikop. TV3 keskendub rallilegend Ott Tänakule. Peale dokumentaalfilmi teleesilinastuse näeb sellest tehtud sarja, sest kõik kinolinale ei mahtunud.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?