Piiriülene digiretsept muudab elu palju lihtsamaks

Silja Paavle, 2. september 2020

Juba mõni kuu saab Eestis kirjutatud digiretseptiga ravimeid välja osta Soomest, eilsest Horvaatiast, kuid peagi ka Portugalist ja teistest riikidest. Kuidas see käib?

Küsimustele vastavad infosüsteemide keskuse tervisetalituse juht Tõnis Jaagus ja Eesti haigekassa digiretsepti ekspert Anett Lilleväli.

Mida peab välismaalt retseptiravimeid ostes silmas pidama?

Välismaa apteegis on retseptiravimite väljastamine piiriülene tervishoiuteenus ja välisriigi paberretsept kehtib kõigis Euroopa Liidu apteekides. Piiriülese digiretsepti projekti tulemusel asendab paberretsepti digiretsept, mille alusel on Eesti kodanikel võimalik siinse digiretsepti alusel osta ravimeid välja teistes Euroopa riikides. Samuti saab Eesti apteekides ravimeid väljastada välisriigi digiretsepti alusel.

Piiriülene digiretsept on edukalt käivitatud Eesti ja Soome vahel, järk-järgult liituvad teised Euroopa Liidu riigid.

Kuidas see käib?

Ravimit ostma minnes peab kaasas olema ID-kaart või pass. Apteeker sisestab vajalikud patsiendiandmed enda infosüsteemi ja saadab päringu välisriiki. Välisriik kontrollib päringut vastu võttes, kas selliste tunnustega patsient eksisteerib ning kas tal on kehtiv nõusolek andmevahetuseks. Seejärel edastab vastuseks patsiendi üldandmed. Nende alusel saabki apteeker veenduda, et patsiendi dokumendi ja päringu vastuseks saadud andmed vastavad teineteisele.

Järgmise sammuna on apteekril võimalik küsida patsiendi retseptide nimekirja, valida nende hulgast soovitud retsept ning see välja müüa. Ühtlasi edastatakse väljamüügi andmed tagasi välisriiki, et retsepti saaks väljamüüdud staatusesse märkida. Kui välisriigist tuleb positiivne vastus, võib apteeker anda välisriigi patsiendile tema soovitud ravimi.

Kirjeldatu on tegelikkuses kiire ja automaatne protsess nii apteekrile kui ka ravimi ostjale.

Kõigis riikides müüdavad ravimid pole ühe nimega. Kuidas ravimite müük siis käib?

Eestis kasutatakse retsepti väljakirjutamisel ravimis sisalduva toimeaine nimetust, sest arstidel on kohustus kirjutada välja toimeainepõhiseid retsepte. See tähendab, et ravimi ostja saab valida endale sama toimeainega ravimite hulgast hinnalt sobivaima. Apteeker peab patsienti alati informeerima valikus olevatest sobivatest sama toimeainet sisaldavatest ravimitest ja nende hindadest. Erand tehakse juhul, kui arst hindab ravimi asendamise patsiendile meditsiiniliselt sobimatuks.

Juhul, kui retsept on meditsiinilistel põhjendustel välja kirjutatud preparaadipõhiselt ja konkreetset preparaati välisriigi apteegis ei müüda, tuleb patsiendil konsulteerida oma raviarstiga.

Pea meeles! Piiriülese digiretsepti alusel ei saa välisriigi apteegist välja osta psühhotroopseid ja narkootilisi ravimeid ega ravimeid, millel Eestis puudub kehtiv müügiluba.

Kuidas osta digiretseptiga soodustusega ravimeid?

Ravimite hüvitamise protsess on samasugune nagu paberretsepti korral. Eestis ravikindlustatud inimesel tuleb Soomes esmalt tasuda Eestis välja kirjutatud ravimi eest täishind. Hiljem saab ravimi eest makstud summa tagasi küsida, kui teha haigekassale avaldus ja esitada ravimi ostutšekk. Eestis välja kirjutatud retseptide puhul hüvitatakse retsept Eestis kehtivate tingimuste ja piirihinna alusel. Avalduse menetlemiseks on aega 30 päeva.

Kui retsept on välja kirjutatud välisriigis, väljastatakse soodustusega retsept Euroopa Liidu kindlustust tõendava dokumendi (Euroopa ravikindlustuskaart, vorm E123 või E112) alusel. Retsepti eest tasub välisriigi kindlustus ja hiljem arveldab välisriigi kindlustus inimese koduriigi kindlustusega. Hüvitamisel arvestatakse välisriigi hinnakirja.
Allikas: Haigekassa

Pea meeles! Ühes ELi riigis müügil olev ravim ei pruugi olla müügil teises ELi riigis, või see võib olla müügil teise kaubamärgi all. Kui küsid oma arstilt retsepti ravimile, mille plaanid välja osta teises ELi riigis, palu arstil võimalusel märkida retseptile ravimi üldnimetus. Nii saab teise ELi riigi apteeker oma riigis samaväärse toote väljastada.

Kui retsept sisaldab kogu vajalikku teavet, peab ükskõik millises Euroopa Liidu riigis asuv apteek selle ravimi väljastama tingimusel, et antud ravim on sel maal kättesaadav.

Euroopa Liidu patsiendiõiguste direktiiv sätestab, et ravimi väljastamisel tuleb järgida riigis kehtivaid eeskirju. Ehk näiteks Tšehhis tuleb retseptiravim välja osta 14 päeva jooksul alates retsepti allkirjastamisest – seega ei saa sealt osta Eestis 21 päeva eest välja kirjutatud ravimeid.

Euroopa Liidu riikides väljastatud retseptide alusel saab ravimeid välja osta ka Islandil, Lichtensteinis ja Norras, kuid Šveits ei ole selle kokkuleppega ühinenud ning seal ei pea apteeker mujal kirjutatud retsepte aktsepteerima.

Allikas: www.europa.eu

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?