Piip ja Tuut tegid oma uue telekanali: „Pead kogu aeg olema nagu laetud püss!“

Helina Piip, 29. aprill 2020

«Tore, et vaatate meid nii Maal kui ka Kuu peal,» ütlevad klounid Piip ja Tuut oma uues telekanalis. Kuidas õnnestus Toomas Trossil ja Haide Männamäel vaid paar nädalat pärast ideesähvatust rahva ette ilmuda?

Haide (48) ja Toomas (53) ütlevad, et koroonateemalisi nalju nad oma sketšides ei tee, sest loodavad, et saated kestavad pikemalt kui praegune kriisiaeg. Pigem soovivad nad vaatajatel lihtsalt tuju heaks teha – seda võtavad nad suisa missioonina.
Nende väikesel teatril jäi 14. märtsist 1. maini mängimata 33 etendust ja paraku on selge, et uksi ei avata veel maiski. «Väga keeruline on plaane teha,» nendivad mõlemad.

Ootamatu idee
Nii nagu karantiiniaegu ilmus Facebooki voogudesse arvukalt kodukontserte, andsid ka nemad Piibu ning Tuudu rollis kaks tasuta etendust. «Vaatajaid oli väga palju – kuus tuhat ja järgmiste päevade jooksul «tilkus» vaatamisi lausa üle kahekümne tuhande,» rõõmustavad nad. Pärast esimest otse-eetrit helistas klounipaarile Mart Normet pakkumisega, et selliseid saateid võiks teha kohe palju.
Haide ja Toomas on mõelnud, kuidas saadi oma telekanal nii kiiresti jooksma. Toomas pakub, et ilmselt seetõttu, et «tegelaskujud Piip ja Tuut on juba nii ammu – kakskümmend aastat olemas. Nad on n-ö valmis, anna neile vaid uusi lugusid ette.»

Tegus kevad
Nüüd näevadki nende päevad välja nii, et hommik algab laste kaugõppetundidega. Õppureid on kodus kolm: 10. klassi tüdruk Emma (17), 6. klassi poiss Siim (14) ja 5. klassi tüdruk Anni (12). «Haide teeb lastega koolitunde, mõnikord on Annile abiks ka vanem tütar Emma. Mina mõtlen samal ajal järgmiste saadete sisu välja,» räägib Toomas.
Kui lastel saab õpitud, sõidavad Haide ja Toomas Toompeale oma Piibu ning Tuudu teatrimajja, kus on üles seatud väike telestuudio. Seal ootab neid kaameramees Rene Topolev (kes on lisaks ka treilerite meister ja tehniliste ideede generaator) ja lähebki salvestamiseks.
Ka see on nende jaoks uus, et saated valmivad suurema meekonnaga, kui nad muidu on harjunud, ja ega nad kõiki uusi kolleege olegi näinud, sest igaüks toimetab oma töölõiku kodust. Hetkel, kui Piip ja Tuut tegutsevad laval, on ruumis peale operaatori veel vaid toimetaja Mart Normet. Nii et publiku reaktsioonidega hellitatud näitlejad testivad nalju kaameramehe peal. «Aeg-ajalt keerab ta meile selja ja naerab, siis saame aru, et praegu läks hästi,» muigab Haide.
Et tegu on säästuprojektiga, kasutati stuudio kujundamiseks teatrisaali pinke, mis tõsteti seina äärde püsti. Kunstnik Inga Vares jagas tarvilikke juhiseid Skype’i teel.

ANNA VAID UUSI LUGUSID: Haide ja Toomas on mõelnud, kuidas saadi oma telekanal nii kiiresti jooksma. Toomas pakub, et ilmselt seetõttu, et «tegelaskujud Piip ja Tuut on juba nii ammu – kakskümmend aastat olemas. Nad on n-ö valmis, anna neile vaid uusi lugusid ette.» (Priit Simson)

Magusad sõnamängud
Toomase sõnul kestavad ühe 25minutilise saate võtted viis-kuus tundi.
Kas selles, et teemad on inspireeritud tähestikust, on eeskujuks «Mõmmi ja aabits»? «Ega me saa sellest ju üle ega ümber, aga otsisime sarjale tõesti selgroogu ja vajasime midagi, mis kõik kokku seoks. Tähtede kaudu jõuab ka keeleni – sõnade ja väljenditeni. See on meie jaoks magus teema, armastame keelega vigurdada, sõnamänge ja kalambuure,» räägib Toomas.
Kaasa märgib, et sugugi mitte kõik tähed ei sütita neid ühtemoodi. Toomas: «Näiteks C. Kartsin, et selle tähega seotud sketše on keeruline nuputada, aga pärast saime kokku väga laheda saate! E-tähega pusisime miskipärast hoopis rohkem ...»
«Ja kui üks täht on tehtud, hakkab kohe järgmine peas tiksuma,» lisab Haide. Ning siis pakuvad kõik selle pookstaviga algavaid sõnu – nii lapsed kodus kui ka kaameramees. Õigekeelsussõnaraamatust on aga saanud suisa igapäevane abiline.

Nalju justkui varrukast
Mis neile teletöö juures enim meeldib? Toomas mõtleb pisut: «Ehk uudsus ja see, et ma kunagi ei tea ette, kas suudan järgmisesse saatesse jälle lahedaid sketše välja mõelda. Aga võttepäeval ja salvestuse ajal vormub siiski alati midagi koomilist. Pead olema kogu aeg nagu laetud püss ja mõtteerksust hoidma.»
Haide lisab, et põnev on ka näha teiste panust pärast seda, kui nemad on oma töö laval teinud. «Siis tuleb usaldada neid, kes saate kokku lõikavad, monteerivad, toimetavad. Kui ei ole päris nii, nagu mõtlesime, saab asja veel parandada.»
Enne uue saate eetrisse minekut kutsuvad Haide ja Toomas ka oma lapsi seda vaatama. Kui aga oled teismeline, kes kasvanud üles kahe klounist vanemaga, ei pruugi järjekordne sketšide tulevärk olla just alati sinu klaasike piima. Kõigile teistele aga, kes pole naljaviskamisega ära hellitatud, soovitame Piibu ja Tuudu TVd väga!


Vaata saateid!
Lõbusa telekanali leiad: Piipjatuut.tv. Kolmeeurose üksikpiletiga näeb ühte saadet ühe päeva jooksul (24 h). Pere kuupilet (12 eurot) tagab võimaluse lustida 30 päeva jooksul kõigi uute ja vanade saadete seltsis piiramatu hulk kordi. Uusi saateid lisandub kuni juuli alguseni kaks korda nädalas – teisipäeviti ja reedeti.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?