Hoidu diabeedist ehk Tervist saab parandada ka mänguliselt

Liis Ilves, 29. aprill 2020

«Olen oma hingeasjaks võtnud rahvatervise ja otsin aina lahendusi, kuidas motiveerida meid tegema targemaid elustiilivalikuid,» ütleb näitleja Lauri Mäesepp. Tundub, et tänaseks on õige suhkrutükk leitud.

Umbes aasta tagasi alustas suure südamega näitleja Lauri Mäesepp (27) aktiivset võitlust diabeediga. Nimelt käivitas ta projekti «DTurn», mille eesmärk oli peatada teist tüüpi diabeedi levik. Projekti raames toimus hulgaliselt elanikkonna koolitusi, kus jagati infot ja nõuandeid elustiilidiabeedi peatamiseks. Valmis sai disainitud ka mobiilirakendus, mis aitaks luua aktiivseid liikumis- ja toitumisharjumusi. Äpp aga avalikkuseni ei jõudnudki, sest Lauri otsustas probleemile pisut teisiti läheneda ja selle sügavamalt ette võtta.
«Projektil läks väga hästi, aga mingil hetkel sain aru, et selle asja juures ei ole suhkrutükki. Nii jõudsingi järgmise vormini, mis on palju inspireerivam,» avab Lauri oma uue projekti ideed.

Hasart kui motivaator
Nüüd arendab näitleja tarka mobiilimängu, mille kaudu on võimalik meid tervema elustiili poole suunata. Mängu nimeks saab «Real Life Hero» ehk eesti keeles «Päriselu kangelane». Praegu töötatakse koostöös erinevate nõuandjate, mänguarendaja Ott Saare ja kunstnik Okeikoga välja esimest prototüüpi. Seega kindlat lansseerimiskuupäeva Lauri praegu veel välja ei käi.
Loodaval mobiilimängul on kaks eesmärki: motiveerida liikuma ja muuta suhe tervisliku toiduga paremaks. Näitleja avaldab seejuures, et mängu mängimiseks peab minema kodust välja ja tegema päriselus reaalseid samme.
«Praegusel ajal on maailmas ligi kaks miljardit inimest, kes iga päev mõnda mobiilimängu mängivad – see number aina suureneb. Sain aru, et see on laine, mille peale tasub ehitada midagi mõistlikku,» avaldab Lauri. «Loodav lahendus ei keskendu niivõrd tahtejõule, kuivõrd põhineb pigem mänguhasardil. Tunnen, et see võib olla päris võimas motivaator.»
Lisaks on kavas luua mängu võistlusmoment. See tähendab, et ennast mängu kaudu kõige paremini füüsiliselt käivitanuid ootavad ees preemiad. Ja Lauri lubab, et preemiad on tõesti väga motiveerivad.

Positiivne lähenemine
Niisiis on Lauril kavas oma uue projektiga aidata mängulise kergusega ennetada kaaluprobleemi ja seeläbi ka seda, et teist tüüpi diabeeti üldse ei tekikski.
«Ühel hetkel sain aru, et selliseid tahtejõupõhiseid lahendusi, kus annad programmi vahendusel elustiilisoovitusi, on söögi alla ja söögi peale. Inimest, kes ei ole senimaani suutnud ennast kätte võtta, ei motiveeri ka seesugused programmid,» selgitab noormees oma mõttekäiku. «Uue projekti eesmärk on läheneda teisest küljest – nüüd keskendun probleemiga tegelemise asemel inspiratsioonile. Uus lahendus ei targuta, ei õpeta ega põhine hirmul.»
Lauri tunnetab selgelt, et positiivne hoiak tervisevaldkonnas on igal juhul võimsam näpuga vibutamisest. On ju isikliku muutuse elluviimiseks väga oluline läheneda probleemkohale meeldivalt ja olla emotsionaalselt pigem juurdekutsuv.
«Kõige paremini motiveerib inimest enda sisemine motivatsioon ja tunnetus selle osas, miks on just tema jaoks oluline tervislik olla. Pidev keelamine ja hirmu tekitamine võib panna meid lõpuks krõpsupaki poole jooksma, mitte vastupidi. Selle ärahoidmine on omaette kunst – korralik segu emotsioonidest ja strateegiatest,» kirjeldab näitleja põnevat väljakutset.

Südamega probleemi juures
Miks üldse on üks noor terve mees rahva tervise oma südameasjaks võtnud? «Olen elanud viimased viis aastat väga otsiva ja laieneva meelestatusega. Mõni aasta tagasi jäi mulle kõrvu mõte, et elus tasub lahendada suuri probleeme. Mõistsin, et ma ei taha lihtsalt passida ega vaadata, kuidas kõik minust mööda läheb – tahan maailmale võimalikult palju positiivset mõju avaldada. See tahe on mul väga tugevalt sees,» räägib Lauri innukalt.
Nii otsustaski näitleja, et tahab midagi suurt ära teha. Ja järk-järgult jõudis tervisevaldkonnani. «Parandasin mõni aasta tagasi oluliselt oma elustiili ja toitumist. Selle taustal tajusin, et kaaluprobleem on meie ühiskonnas väga suur – üle 50 protsendi täiskasvanutest muretseb liigse ülekaalu pärast. See probleem võib viia aga väga tõsiste haigusteni, nagu näiteks diabeet või südame- ja veresoonkonnahaigused. See kaaluküsimus neelas mu tähelepanu niivõrd, et hakkasin küsima endalt küsimusi, mille abil seda lahti sõlmida. Mind väga huvitab see, kui suurel määral suudan oma tähelepanu ja südamega seda pirakat probleemi lahustada.»

Justkui kolmepealine lohe
Sedasi ongi Lauri ennast teaduskirjanduse ja spetsialistide abiga rahvatervise valdkonnaga kurssi viinud. Ja nii muretsebki ta meie tervise pärast ning otsib lahendusi, kuidas me ennast ogaraks ei sööks.
Küsimusele, kelleks aga Lauri ennast praegu töövaldkonnas liigitab, järgneb mõtlik vaikus. «Ma tunnen, et mul on mitu keha ja mitu eri suunda ning olen sellega lõpuks ometi leppinud. Ma saan minna näitleja rolli, aga saan ajada ka innovaatilist äriloomet, olgu see siis tervise-, turundus- või haridusvaldkonnas. Ma identifitseerin end sellise kolmepealise lohega, kes tegutseb täiega eri suundades.»


Tasub teada
Teist tüüpi diabeet on raske ja progresseeruv krooniline haigus. See tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini või kui organism ei suuda seda efektiivselt kasutada.
Haigestunud isik on enamasti ülekaalus ja tema vererõhk või vere rasvanäitajad on kõrgenenud.
Teised riskitegurid on näiteks pärilikkus, kõrge vanus, vähene kehaline aktiivsus või pikemat aega jätkunud koormav stress.
Teist tüüpi diabeedi teket saab tunduval määral edasi lükata ja juba olemasoleva haiguse arengut pidurdada tervislike elustiilivalikutega.

Allikas: Eesti Diabeediliit

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?