Paradoksi hittloo sõnade autor: Vahel mulle helistatakse: „Tee raadio lahti, sinu laul tuleb!“

Helina Piip, 29. aprill 2020

Ansambli Paradoks hittlugu «Ära möödu must lähedalt» on hakatud kutsuma koroonaaja hümniks. Mida arvab sellisest uuest vaatenurgast sõnade autor Aita Kivi?

«Eks see lugu ole muutunud juba justkui rahvalauluks – sõnad on hakanud elama oma elu,» nendib kirjanik Aita Kivi (65). «Mis seal ikka, minul pole selle vastu midagi. Mul endal Facebooki kontot pole, kuid mulle on helistatud ja öeldud, et laul läks seal tõesti just viimasel ajal ringlema.»
Ta lisab, et loo algusridu on mitmel muulgi üllataval moel tähenduslikuks peetud. Näiteks kasutati seda laulu mullu maanteeameti sotsiaalkampaanias – kutsuti teetöid tegevatest masinatest ja töölistest mitte liiga lähedalt mööduma.

AITA KIVI: «Eks see lugu ole läinud juba justkui rahvalauluks – sõnad on hakanud elama oma elu. Minul pole selle vastu midagi.» 2014. aastal ilmunud luulekogu «Ära möödu must lähedalt» võib praegugi raamatupoest soetada.

Meenuta palun selle luuletuse sündi.
Olin siis kahekümnendate teises pooles. Hakkasingi just tol ajal rohkem luuletusi kirjutama. Olin korra elus saanud tunda suurt armastust, kuid see suhe sai traagilise lõpu. Siis mõtlesingi suurest tundest mõnda aega nii, et ära parem tulegi lähedale, kui nagunii mööda lähed – parem, kui ei armukski, et ei peaks taas pettuma. Kui lõõm vaid eemalt möödub, siis ei tee see haiget.

Kuidas su luuletus laulu autorini, Paradoksi solisti Peeter Kirsini jõudis? Te kumbki mäletate seda pisut erinevalt.
Peeter Kirss on meenutanud, et andsin talle mõne oma luuletuse ühel esinemisel Paides. Mina mäletan asja nii, et saatsin talle küsimise peale ümbrikus enda valikul paar luuletust, millele võiks ehk viisi teha. Kuidas see täpselt oli, on nüüdseks raske öelda.
Veel on Peeter Kirss rääkinud, et just selle luuletuse nurgale oli pliiatsiga kirjutatud: avaldamiseks kõlbmatu. Üsna tõenäoline, et see märge pärines Rudolf Rimmelilt – ajakirja Noorus kirjandustoimetajalt, kellele viisin oma tekste näha.

Sinu luuletus kandis hoopis pealkirja «Tango» ...
Jah, see oli Peeter Kirsi mõte panna uueks pealkirjaks luuletuse avarida. Mingeid tangolikke motiive on minu jaoks nii tekstis kui ka laulus.

Kas mäletad seda hetke, kui laulu esimest korda kuulsid?
Suvitasime sõbrannaga maal ja pidin tol õhtul linna sõitma. Jäin siiski kauemaks ja tänu sellele sattusin puhtjuhuslikult nägema telekast lauluvõistluse saadet, kus see pala kõlas. Kuulsin tuttavaid sõnu ja kui mõistsin, et nad esitavadki seal tõesti minu teksti, saabus hetkeks lausa eufooriline tunne. Isegi viis tundus mulle kohe omane.

Oli see esimene sinu sõnadele tehtud laul?
Arvan, et mitte. Kokku on neid kümmekond, ehk isegi rohkem, kuid teised pole niisama menukad. Mõned sündisid ka nii, et tegin viisi peale sõnad.
Loo «Ära möödu must lähedalt» sõnadele on aja jooksul tekkinud mingi lisandväärtus. Ma ei olnud neid varem oma luulekogudes avaldanud, kui koostasin aga 2014. aastal koondkogu, sai ka see tekst kaante vahele. Ja vähe sellest – kogumiku pealkirjaks panin samuti «Ära möödu must lähedalt».

Bändiga sa hiljem kohtunud pole?
Ei ole tõesti, mingit sidet pole olnud. Tean, et seda lugu on esitanud ka ansambel Fix. Ja YouTube’is olen vaadanud, kui paljudes erinevates esitustes on seda lauldud. Uskumatu! Eriti võimsa mulje jättis vaatepilt, kui laul kõlas Tartus popkoorilaulupeol – see oli ootamatu üllatus.

Meenuta mõnd erilist hetke, kui oled seda lugu kuulma sattunud.
Mitmel korral on juhtunud nii, et just sellisel hommikul, kui tuju pole suurem asi, kõlab äkki raadiost see laul. Siis tunnen, et keegi justkui ütleks: «Ära noruta, sa ju suudad küll!» Ses on midagi mõnusat. Ja vahel keegi helistab, et öelda: «Tee raadio lahti, sinu laul tuleb!»

Millega praegu tegeled?
Olen ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja, töötame praegu kõik kodukontorites. Eks ajakirja tegemine on praegu keerulisem, ei sobi ju, et ajakirjanik ja fotograaf koju tuleks. Õnneks on meil konkursi «Kodu kauniks 2019» finaalkodud ja aiad juba külastatud-pildistatud.
Hiljuti avasin taas ka üle väga pika aja viimase, pooleli oleva romaani «Tütar» käsikirja, mille valmimine on lükkunud.

Millal viimati luuletuse kirjutasid?
Kuus aastat tagasi koondkogu koostades sündis ka kümmekond uut luuletust.

ANSAMBEL PARADOKS: See bänd ei lähe kunagi laiali, vahepeal on meil lihtsalt talveuni, ütleb solist Peeter Kirss (esireas vasakul). Foto on tehtud kümme aastat tagasi. (Vallo Kruuser)


Rahvas nõuab alati seda lugu
Peeter Kirss, viisi autor, ansambli Paradoks solist:
«Olen kuulnud tõesti, et «Ära möödu must lähedalt» on saanud koroonahümniks. Eks sel ole ju õige sõnum ka tänapäeval. Kuigi ega see tihtipeale välja tule – näiteks poes. Keegi ikka läheb mööda ... lähedalt. Eks siis tulebki seda laulu laulda.
Viimati esitasime lugu möödunud sügisel. «Paide Rock 50» tõi saali täis ja seda laulu sai kaks korda ette kantud, rahvas seisis püsti – lahe!
Mäletan, et lugu valmis mul kiiresti, kahe päevaga. Samas kui mõni teine pala on ka pool aastat aega võtnud.
Kuigi laulu esitatakse palju, toob see autoritasuna siiski vähe sisse, vaid leivaraha – minu teada on ühekordse esitamise eest tasu neli senti.
Ise teen praegu kodus remonti, nagu kõik ju teevad.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?