MÜÜDID JA TEGELIKKUS – hoia kodu kurjast viirusest prii

Liis Ilves, Helen Perk, 1. aprill 2020

Kodu puhtana hoidmiseks koroonaviiruse perioodil ringleb lõputult nõuandeid. Millised neist toimivad ja millised on pelgalt müüdid, aitab selgitada terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko.

Enne, kui astud uksest sisse

Arvatakse, et tavalised kindad aitavad viirusekaitsena umbes tund. Koju jõudes on vaja kindad koheselt desinfitseerida või ära pesta.
NII JA NAA
See sõltub materjalist. Kangast kinnas kaitseb vähemalt tunni, nahkkinnas kindlasti kauem. Koju jõudes võib kindad näiteks rõdule riputada ja lasta mõnda aega tuulduda, pesta või desinfitseerida.

Võimalusel tuleks jätta toiduained, mida ei ole vaja kohe külmkappi panna, esikusse paariks päevaks tuulduma.
NII JA NAA
Iga asjaga, mille väliskeskkonnast koju toome, on väike teoreetiline oht tuua tuppa ka viirus.

Siiski desinfitseerima toidupakendeid ei pea. Kui pelgad, et oled viiruse toidukotiga koju toonud, tõmba kohe kõik pakendid niiske lapiga üle ja lase neil kuivada. Seejärel võid ostud rahuliku südamega kappi tõsta. Pärast seda tuleb muidugi pesta nii lapp kui ka käed.

Kui on väga suur hirm viiruse ees, võib ostukoti võimalusel tuulduma jätta. Koroonaviirus võib väliskeskkonnas elutseda kuni 72 tundi.

(Pixabay)

Puuviljadega tood koroona koju. Kuuma vee ja seebiga pesemine aitab.
TÕDE
Me kanname paratamatult igasuguseid viiruseid. Saastunud käte kaudu võivad need sattuda loomulikul ka puu- ja köögiviljadele. Et iseennast koroona ja teiste viirushaiguste eest kaitsta ning mitte neid edasi kanda, võiks lahtiseid puu- ja köögivilju ostukorvi tõsta ühekordse kilekoti abil nii, nagu võtame salvest lahtist kartulit või porgandit, et vältida käte määrdumist.

Puu- ja köögiviljad tuleks kindlasti kodus ära pesta ning kuivatada. Selleks piisab puhtast veestki. Kui on soov need lisaks seebi või pesuvahendiga üle tõmmata, on oluline hiljem see hoolikalt maha loputada.

Hiinast saabunud pakke ei tohi koju tuua, need kannavad viirust.
VALE
Koroonaviirus ei levi riskipiirkonnast saabuvate kaupadega, seega võib internetist tellitud postipakke viirusesse nakatumist kartmata vastu võtta ja avada.

Kodus

(Unsplash)

Paljud usuvad, et käte desinfitseerimisvahendit saab ise teha.
TÕDE
Jah, võib. Proovi näiteks segada 2/3 70% alkoholi, 1/3 aaloegeeli ja paar tilka lemmik eeterlikku õli.

Kõik seebid on võrdväärselt head käte pesemiseks.
TÕDE
On! Oleme mõistlikud ja kasutame seda, mis kodus olemas. Väldime asjatut poodides käimist!

Garderoobi võiks jagada väli- ja koduriieteks. Vaheta riided esimesel võimalusel koju jõudes ja vii need õue tuulduma, pese ära või auruta.
TÕDE
Garderoobi jagamine on hea mõte. Samas sõltub riiete hooldus sellest, kus on käidud ja mida eriti just üleriietes tehtud. Näiteks pärast värskes õhus jalutamist ei ole vajadust üleriiete eraldi käitlemiseks. Viibides aga väga rahvarohkes kohas, on aurutamine ehk õigustatud, sest koroonaviirus ei kannata kõrget temperatuuri ja hakkab 60 kraadi juures hävima.

Kord päevas tuleb desinfitseerida kõik iga päev kasutatavad pinnad ehk ukselingid, lülitid, köögitasapind, söögilaud, toolide seljatoed, külmkapiuks, teleripult, kraanid.
TÕDE
Viirusteperioodil on see hea mõte. Olles nagunii pidevalt kodus, piisab sellest, kui tõmbame pinnad niiske lapiga üle, desinfitseerima ei peagi. Kui aga kodus on nakatunu, võib kasutada desinfitseerijat. Üldiselt tuleks kodusel ravil olevale pereliikmele võimaldada maksimaalne isoleeritus, et vältida haigustekitajate ülekandumist pereliikmele. Nakatunu võiks olla eraldi toas ning liikudes näiteks kööki või tualetti, desinfitseerida enne toast väljumist käed ja kanda maski. Samuti võiks nakatunul olla eraldi söögiriistade komplekt.

Pindade puhastamiseks piisab kodustest vahenditest ehk näiteks viinast, äädikast, valgendist.
NII JA NAA
Kui kodus pole viirusega nakatunut, siis piisab. Kui aga samades ruumides viibib või on viibinud viirusekandja, peavad vahendid olema tõhusamad. Erinevate koroonaviiruste vastu on tõhusad kuumutamine, UV-kiirgus ja ka mitmed antimikroobsed ained, nt 70% etanool, 75% 2-propanool, vesinikperoksiid, naatriumhüpoklorit, mille vähemalt üheminutilisel toimel viirus hävib.

Kodu tuulutades hiilib koroonaviirus läbi õhu tuppa.
VALE
On väga oluline tagada piisav õhuvahetus, et vähendada viirusosakeste hulka nii haigestunud kui ka tervete inimeste ruumides. Selleks tuleks regulaarselt oma eluruume tuulutada. Praegu puuduvad piisavalt usaldusväärsed tõendid, et viirus leviks näiteks kortermajade ventilatsiooni kaudu teistesse korteritesse.

Koju on võimalik soetada antibakteriaalseid sisustusesemeid, millele bakterid külge ei hakka.
VALE
Kui selle taga on tõenduspõhine baas, siis võib-olla küll. Mida ma aga hästi ei usu. Mööbli ja ukselinkide niiske lapiga üle tõmbamine või desovahendiga üle laskmine on kõige tõhusam meetod bakterite vältimiseks.

Nutiseadme puhastamiseks piisab soojast veest ja seebist.
TÕDE
Vesi ja seep pesevad mehaaniliselt maha kõik haigustekitajad. Võta froteekangas ja tee see kergelt seebiveega märjaks. Puhasta nutiseadme pinnad ja jälgi, et niiskus vahedesse ja pragudesse ei läheks. Kuivata seade mikrokiudlapiga, pese mõlemad lapid läbi. Juhul kui ei ole käepärast vett ega seepi, võib alternatiivina kasutada desinfitseerijat, paksu froteekanga asemel aga õhemat lappi või ühekordset pabersalvrätti.

Lemmikloomadega tuleb vähenda kontakti, sest nad võivad olla viirusekandjad.
VALE
See, et lemmikloomad on potentsiaalsed viirusekandjad, ei ole tõestatud.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?