Taani prints vajas abiellumiseks poegade luba

Tõlkinud Allan Espenberg, 1. aprill 2020

«Kasuema rolli astunud Marie võeti minu peres väga hästi vastu,» kinnitas Taani kroonprintsi noorem vend Joachim Holger Waldemar Christian teist korda abiellu astudes.

Kuninganna Margrethe II noorim poeg prints Joachim ja prantslanna Marie Agathe Odile Cavallier kohtusid 2005. aasta lõpus jahiretkel ning esimest korda sattus armunud paar fotokaamerate ette sama aasta augustis ühisel puhkusereisil Avignonis Prantsusmaal. Mõni kuu hiljem õhkas prints uuest pruudist rääkides: «Olen väga õnnelik.»
Ometi ei kulgenud kauni paari kuramaaž sugugi pilvitult ja korra mindi koguni lahku. Lihtsast perest pärit neiu ei suutnud harjuda ka suurenenud meediahuviga, kus tema ja printsi eksabikaasa Alexandra vahel pidevalt paralleele tõmmati. Armastus õnneks võitis. «Olin Joachimita väga üksildane ja õnnetu,» sõnas Marie lahus veedetud aja kohta.

Võitis kõigi südamed
2007. aasta kevadel liitus Marie ametlikult Taani kuningaperekonnaga ja kohtus esimest korda kuninganna Margrethega. Edaspidi sõitis Marie peaaegu igal vabal võimalusel Taani ja jäi mõnikord printsile külla koguni nädalaks. Neil kosutavatel retkedel saatis Maried alati ka tema lahutamatu sõber Apple – Bichon Frisé tõugu koer, keda sajandeid tagasi peeti just Prantsuse kuningakodades õukonnakoerana.
«Mulle anti väga raske ülesanne: pidin ühel ajal nii taanlaseks kui ka printsessiks saama, kuid samal ajal ka iseendaks jääma,» lausus Marie veel enne abiellumist. Omajagu muret valmistas naisele ka see, kuidas toime tulla kuninglike ülesannete ja kohustustega ning kasuemana võita Joachimi poegade usaldus. Praegu tunduvad kunagised mured täiesti tühisena, sest printsi pojad Nikolai William Alexander Frederik ja Felix Henrik Valdemar Christian esimesest abielust armastavad Maried väga. Ka taanlastele endile meeldib oma kauni printsessiga uhkeldada.

Maaelu ei pelga
Marie sündis 1976. aastal Pariisis ja oli peres ainus tütar. Vanemate lahutuse järel kolis neiu koos emaga Genfi ja jätkas õpinguid keskkoolis. Hiljem tudeeris ta Ameerikas majandusteadust, rahvusvahelist äritegevust, infotehnoloogiat ning töötas ookeani taga mitmes kompaniis. Šveitsi naastes asus mitmeid võõrkeeli vabalt valdav naine tööle kasuisale kuulunud investeerimisfirmas.
Kuigi Marie võib end täie õigusega suurlinnadaamiks pidada, naudib ta praegu elu Møgeltønderi külakesse jäävas Schackenborgi lossis. «Tunnen end metsades ja põllumaadel suurepäraselt. Armastan maaelu, metsi, jahiretki.» Ka põllumajandusliku kõrghariduse omandanud ja minevikus isegi Austraalias farmerileiba maitsnud prints Joachim ei pelga käsi mullaseks teha, kuigi sõjaväelisest karjäärist huvitub sinivereline siiski rohkem.

Poegade sõna sai määravaks
Prints Joachim ja tema kaunis kihlatu abiellusid 2008. aastal kodukülakese kirikus Jüütimaal ja piduliku tseremoonia viis läbi Kopenhaageni piiskop Erik Norman Svendsen. Pruutkleidi kujundas Hispaania-Itaalia moemaja Arasa Morelli ja selle õmbles samas kompaniis töötav taanlanna. Riigitelevisioon tegi sündmusest peaaegu terve päeva kestnud otseülekande.
Pulmapeost võttis osa üle 300 külalise ja nende seas leidus hulgaliselt Euroopa kuningakodade esindajaid.
Prints Joachim tunnistas pulmapeo eel avameelselt, et kuigi Marie meeldis talle algusest peale, poleks ta naisega abiellunud, kui tema alaealised pojad Nikolai ja Felix oleks sellele sammule vastu sõdinud. «Nikolai ja Felix on kogu mu maailm. Ma ei luba millelgi ega kellelgi meie vahele tulla. Rääkisin vähehaaval poistele Mariest. Õnneks jäid nad mu väljavalituga rahule ja Mariele meeldivad poisid samuti väga,» tunnistas Joachim.

Taanlaste pahameel
Abielludes loobus Marie Prantsuse kodakondsusest ja rooma-katoliiklikust usutunnistusest ning talle omistati Taani printsessi ja Monpezat’ krahvinna tiitlid.
Taani kodakondsuse andis printsessile riigi parlament ja see hakkas kehtima abiellumishetkel. Selline samm pahandas aga paljusid taanlasi. Nende arvates oleks ka Marie pidanud sarnaselt teiste immigrantidega tegema kodakondsuse saamiseks eksami ning vastama küsimustele riigi monarhiast, poliitilistest õigustest, kultuurist, geograafiast, poliitilisest süsteemist, usust, kommetest jne.
2009. aastal sündis Mariele ja Joachimile poeg Henrik Carl Joachim Alain ning kolm aastat hiljem printsess Athena Marguerite Françoise Marie.

Mary kõrval on Marie
Algul suhtusid taanlased Joachimi abikaasasse ja uude printsessi küllaltki hästi, kuid kümme aastat tagasi muutus rahvas abielupaari tuleviku suhtes miskipärast üsna pessimistlikuks. Ühe küsitluse põhjal uskus suurem osa taanlastest, et see abielu kaua ei kesta ja lõpeb üsna pea lahutusega. Õnneks nii ei läinud ja nüüd on kuningakojas kaks sarnaste nimedega printsessi. Austraalia päritolu Mary seisab kroonprints Frederiku kõrval ja Prantsuse päritolu Marie Joachimi kõrval.
Ka välimuselt on kaks printsessi üsna sarnased ja seetõttu nimetatakse neid mõnikord lausa kaksikuteks.
Joachimile väidetavalt truudust murdnud eksabikaasa Alexandra Christina Manley jõudis küll vahepeal uuesti abiellu tüürida, kuid liit endast tublisti noorema fotograafi Martin Jørgenseniga ei jäänud pidama.
Praegu on printsessi tiitlist ilma jäänud ja Frederiksborgi krahvinnana tuntud Alexandra vallaline, kuid sinivereliste lahutus määrib kuningakoda mainet siiani. Oli see ju Taani troonipärijate hulgas esimene lahutus pärast 1846. aastat.

Modellist prints
Üha enam jälgib avalikkus aga prints Joachimi vanimat poega – ja õigustatult. Väga hea hariduse ja meeldiva iseloomuga tuntust kogunud prints Nikolai on erakordselt nägus. Moemaailm suutis kauni noormehe kiiresti enda rüppe meelitada ja praegu on prints Nikolai sõlminud lepingu Taani modelliagentuuriga Scoop Models. Paar aastat tagasi tegi prints Nikolai debüüdi Londoni moenädala poodiumil ja tutvustas Briti luksusmoemaja Burberry toodangut. Ja seda kõike vaid neli päeva pärast seda, kui lahkus tema vanaisa prints Henrik.
«Toetasime poega selles algatuses koos tema isa, prints Joachimiga,» teatas Nikolai ema Alexandra. «Moeüritus pandi paika juba ammu enne traagilist sündmust ja me otsustasime, et Nikolai ei jää sellest kõrvale. Ta täitis kõik oma kohustused seoses prints Henriku surmaga ja sõitis pidevalt kahe riigi vahet.»
Ka prints Joachim kinnitas Nikolaile üsna suure vabaduse loovutamist. «Ma ei sunni teda täitma talle ebameeldivaid kohustusi ega mõista hukka ka modellikarjääri.» Troonipärilusjärjekorras kuuendal kohal asuva prints Joachimi kinnitusel sõltub Nikolai tulevik ainult tema enda otsustest.
Ajakirjanduses on oletatud, et 20aastane Nikolai võib millalgi hakata näitlema isegi filmides või luua omaenda moekollektsiooni. Ja isegi siis, kui midagi sarnast ei juhtu, ollakse üpris kindlad, et prints Joachimi vanimast lapsest saab igal juhul ere ja huvitav isiksus, kusjuures sinivereline ei tee ilma üksnes Taanis, vaid kogu maailmas.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?