Kui suur fänn sa ikkagi oled? Kaheksa põnevat fakti „Gilmore’i tüdrukute“ kohta, mida sa tõenäoliselt veel ei teadnud!

Helle Rudi, 31. märts 2021

Ema Lorelai ja tütar Rory ning unne suikunud väikelinn Stars Hollow koos oma elanikega on pugenud miljonitesse südametesse. Kuna menusari jookseb taas teleekraanil, on õige aeg mõned põnevad faktid välja käia.

«Gilmore’i tüdrukud» tekkisid tühja koha pealt

Sarja looja Amy Sherman-Palladino plaanis kirjutada hoopis teistsugust seriaali, kuid telekanaliga kohtudes märkas ta, et see idee ei paku neile eriti huvi. Nii muuseas mainis stsenarist, et pooleli on käsikiri emast ja tütrest, kes on eraelus pigem parimad sõbrad. Telekanalile meeldis mõte väga ja leping sõlmiti silmapilk. «Kõndisime välja ja tunnistasin mänedžerile, et mul pole õrna aimugi, millest see sari tegelikult rääkima hakkab,» meenutab Amy.

Õnneks sattus naine koos abikaasa Daniel Palladinoga nädalavahetusel Connecticuti osariigi väikelinna, mis peitis sügiseses lehesajus väikest kohvikut ja kus kõik teadsid kõiki. Võõrastemaja logoga ääristatud paberile kirjutas Sherman-Palladino esimese osa dialoogi, kus kohmakas kokk Sookie lamab pottide ja pannide keskel, ent on õnnejoovastuses uuest kastmest.

Kõige pikemad tööpäevad

Keskmiselt on tunnise sarja ühe osa stsenaarium 60 lehekülge pikk. «Gilmore’i tüdrukute» oma oli aga 85 lehekülge. Mida aeg edasi, seda rohkem lehekülgi juurde tuli. Rory esimest poiss-sõpra kehastanud Jared Padalecki meenutas, et autojuht ei pidanud isegi küsima, millise sarja võttelt näitleja koju sõidab. Nii hilisel tunnil lõpetasid filmimise ainult kaks sarja: «Gilmore’i tüdrukud» ja «Presidendi meeskond» («The West Wing»).

Kiire dialoog

Kõige parem kiirkõneleja oli vaieldamatult Lauren Graham ehk Lorelai, kellega pidid kõik sammu pidama. Kuna dialoogid olid tavapärasest kordades kiiremad, kaasati võtteplatsile abiks kõnetreener. Ühes hilisemas intervjuus tunnistas Scott Patterson ehk Luke, et jättis koos Lauren Grahamiga sarja tõttu suitsetamise maha. Et teksti kiiresti anda, läks vaja õhku ja suitsetamine muutis selle keerulisemaks.

Kohv, kohv, kohv

«Gilmore’i tüdrukud» algavad sellega, kuidas Lorelai anub Luke’ilt kohvi. Usinad fännid internetis on hoolsalt kokku lugenud, et seitsme hooaja vältel joob Lorelai tühjaks 503 tassi. Päeva keskmine on umbes kuus tassi. Kui Tallinna kesklinna kohvikus maksab tass umbes 2.80, teeb see keskmiselt kuus kokku 504 eurot. Kui Laureni ehk Lorelai tassis oli tavaliselt kohv, siis Alexis Bledel ehk tütar Rory jõi limonaadi, sest talle kohv ei maitse.

Kirk ja tema tegemised

Tantsuõpetaja Miss Patty, liiga uudishimuliku poepidaja Taylor Doose ja teiste linnaelanike kõrval oli üks säravamaid kõrvaltegelasi Kirk. Mees oli igal alal meister. Internet on kokku arvutanud, et kogu sarja jooksul proovib Kirk kätt kokku 62 töökohal. Arvestades neid paljusid lühikesi tööampse, võib öelda, et Kirk oli isegi oma ajast eest.

Ainult üks müts

Luke tagurpidi nokamütsita? Raske ette kujutada. Kostüümikunstnik Valerie Campbell tunnistas, et kui flanellsärke leidus Luke’i jaoks lademes, oli nokatseid ainult üks ja see kippus pidevalt kaotsi minema.

Rory raamatud

Rory käis pidevalt ringi, nina raamatus. Austraalia kirjanik Patrick Lenton luges kokku, et sarjas viitab Alexis Bledeli tegelaskuju 339 raamatule. Internetist leiab pea 400 nimekirja raamatutest, mida iga tulihingeline sarjahuviline võiks lugeda.

Õige aeg

«Gilmore’i tüdrukutega» samal ajal eetris olnud teistes sarjades võeti teismeliste voodielu pidevaks aineseks uutele sündmustele. «Kõikides teistes seriaalides seksisid alla 18aastased, aga mitte minu tüdruk. See ei olnud meie seisukoht, et ta peab ootama, aga mina soovisin Roryt näidata sellena, kes ta on,» lausub Amy Sherman-Palladino. Ei tulnud kõne allagi, et Rory esimesel korral purjus peaga kuskil peol kakerdab. Pikalt ei olnud see üldse teemaks, aga lõpuks uurisid nii stuudio kui ka telekanal, miks Rory eraelus nii vaikne on – ehk on ta nunn? «Alati teadsin, et Rory esimene on Dean. Tahtsin talle väga head esimest poiss-sõpra, et ta hilisemas elus hakkaks mõtlema – võib-olla oligi esimene see õige,» selgitab stsenarist.

SEE ESIMENE: Roryl oli sarjas kolm peikat. Esimest ja seda õiget Deani mängis Jared Padalecki. «Poiss-sõbrad on väga väike osa Roryst. Ta ei veetnud päevi mõeldes, kellega ma küll koos elama hakkan. Rory jaoks oli hoopis suurem probleem, kuidas New York Timesi tööle pääseda», selgitas stsenarist Sherman-Palladino. (Kanal 2)


Keeruline lemmikut valida

Kui mõni sirvib aeg-ajalt lemmikraamatut uuesti, siis vahel on tore üle vaadata mõnda «Gilmore’i tüdrukute» stseeni. Siin on mõned fännide lemmikmomendid sarjast.

Tiiu: «Mõtlesin kaks tundi, aga ei suutnud välja mõelda. Näiteks Rory keskkoolilõpukõne või kui Rory ja Lorelai pärast ülipikka tüli ära lepivad või kui Lorelai ja Luke esimest korda suudlevad. Tegelikult on kogu dialoog nii äge, et enamasti on see ikka nauditav tervik. Kõik need pisikesed naljad. Või kui Emily ja Richard teevad tõsiselt veidra pulmakingituse Lorelaile ja Christopherile ning norivad, mil moel Lorelai abiellumisest teada andis, või kui Richard ja Emily kingivad Roryle Yale’is temanimelise astronoomiahoone (millel olev Rory nimi oleks kosmosesse ka näha) või kui Lorelei paneb Roryst politseijaoskonnas tehtud foto külmkapile.»

Liina: «Roryl viskab üle ja ta varastab jahi. Näitab, et muidu igati eeskujulikus ja korralikus noores peitub ka mässumeelsem pool.»

Ursula: «Rory ei saa oma õppimispuu all istuda ja õppida. Näitab, kui hellitatud ta tegelikult on. Samas innustab see mind millegipärast enda eest väljas olema.»

Dagmar: «Lorelai ja Luke kohvikus, kui naine võtab kaasa teisest kohvikust ostetud kohvi. YouTube’ist leiab selle lõigu märksõna alt «Lorelai cheats on Luke’s coffee».»

Kalev: «Kui Lorelai lumega tülli läheb ja Luke talle uisuplatsi ehitab. See oli päris armas, kuidas teiste peale saab mõelda. Mis on võib-olla sinu jaoks väike asi, võib kellelegi teisele olla suur.»

«Gilmore’i tüdrukud» on Kanal 2 eetris argipäeviti kell 17.00.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?