Ees ootab pliidivahetus. Kas valida induktsioonpliit või mitte?

Silja Paavle, 24. märts 2021

«Kiirus, äkilisus, turvalisus, energiasäästlikkus,» loetleb Nööbel Sisustuse esindaja Taaniel Reimers kolm põhilist põhjust, miks induktsioonpliidid on gaasi- ja keraamilisi pliite välja vahetamas.

Induktsioonpliidi üks suuremaid plusse on energiasäästlikkus. Kui teised pliidid hakkavad nupust sisse lülitades kohe tööle, siis induktsioonpliidi plaat soojeneb alles siis, kui anum on asetatud tundlikule alale. Piltlikult öeldes suleb pliidile asetatud pott vooluringi ja tänu sellele hakkab soojenemisprotsess tööle. Kui pott tulelt võtta, lõpetab pliit töötamise. Moodsamad induktsioonpliidid lülitavad end pärast poti tulelt eemaldamist ise täiesti välja, vanemaid on vaja ise välja lülitada.

Pliit püsib puhtana
Säästlikuks teeb induktsioonpliidi selle toimimise põhimõte. Näiteks keraamiline pliit tarbib elektrit rohkem, sest seal läbib vool tugevdatud klaasist tasapinna all asuvaid kütteelemente ning selle tulemusel tekkiv soojus kandub kööginõudele, soojendades nii toitu.

Induktsioonpliidil toimivad küttekehadena aga elektromagnetid, mis ergutavad keedunõu põhjas asuvaid molekule ning soojus liigub nii otse ja ühtlaselt keedunõu põhjast toiduni. Soojus tekib ainult poti või panni all. Et induktsioonpliidi pind ei muutu kunagi kuumaks, jääb ära ka üleliigse soojuse eraldumine pliidipinnalt. Kuna pliidipind ei soojene, ei lähe ka sellele sattunud toit või mustus kõrbema. Nii püsib pliit puhtam ja ka selle puhastamisele kulub vähem aega.

Hea valik lastega perele
Kõige eelneva tõttu on induktsioonpliiti ka turvaline kasutada ja seetõttu lastega perede lemmik – võrreldes keraamilise pliidiga, mis jahtub pärast kasutamist mõnda aega, ei ole induktsioonpliit kunagi kuum.

Induktsioonpliidi plussiks on ka selle soojuse ühtlane jaotumine, mis võimaldab hetkega kuumutamiselt hautamisele üle minna. Sellest funktsioonist on eriti kasu näiteks kastmete valmistamisel. Liiter vett läheb induktsioonipliidil keema poole väiksema ajaga kui keraamilisel pliidil ning söögidki valmivad sellel kiiremini.

Ka puhastamine on lihtne
Induktsioonpliidi puhastamine on sarnane keraamilise pliidi omaga. Seda tuleb teha pehmest tekstiilist puhastuslapiga, kasutades spetsiaalseid vahendeid. Ära kasuta karedaid švamme või harju ning väldi ka sügavpuhastavaid pulbreid-kreeme – nii väldid pliidiplaadi kahjustamist.


Vajab spetsiaalseid potte-panne


Kõige selle hea ja toreda kõrval on ka üks miinus. Nimelt võib juhtuda, et pärast induktsioonpliidi ostmist tuleb välja vahetada kõik senised potid ja pannid, sest sellele pliiditüübile sobivad magnetilisest metallist keedunõud.

Kui pott või pann induktsioonpliidile ei sobi, ei lülitu see töölegi. Mõnede vanemate pottide-pannidega võib pliit töötada, aga kui need ei ole mõeldud induktsioonpliidile, võtab söögitegemine kauem aega ja on energiakulukam.
Induktsioonpliidile sobivate magnetilise põhjaga keedunõude olemasolu saab kodus kontrollida magnetiga – kui see hakkab panni või poti põhja külge kinni, sobib keedunõu uuel pliidil kasutamiseks. Nii võib leida sobivaid keedunõusid kasutamiseks väga vanade pottide-pannide, kuid ka uuemate seast. Magnetiga võib poti või panni sobivust proovida ka poes. Kuid samas võib seal keedunõu pakendilt või ümbriselt otsida ka spetsiaalset vedrukujulist märki. Paljudel tootjatel on nimelt olemas universaalsed pannid, mis sobivad kõigile pliitidele.
Ja veel üks märkus: vahel võib induktsioonpliidil süüa tehes kostuda pliidilt kummalist raginat või surinat. Selle peale ei maksa ehmuda – põhjuseks on induktsiooni elektromagnetvälja tekitatud vibratsioon poti põhjas. Kui pott on kvaliteetne ja mõeldud spetsiaalselt induktsioonpliidil kasutamiseks, on müra vähem või kaob see üldse.

Väärt nõu!

Kui kodus pole induktsioonpliidile sobivaid nõusid ja rahakott kogu poti-pannimajandust välja vahetada ei kannata, võib osta hoopis adapteri või vaheplaadi. See kuumeneb ja juhib kuumuse edasi selle peale asetatud nõule, võimaldades nii kasutada ka alumiiniumist ja muudest materjalidest keedunõusid, mis muidu induktsioonpliidil ei tööta.

Samas tuleb meeles pidada, et adapterit või vaheplaati kasutades ei ole induktsioonpliit enam nii täpne ja kiire.


Induktsioonpliidi adapter (23,5 cm)
Hind veebikaupluses Photopoint.ee 16.99


Eemaldatava käepidemega vaheplaat (21 cm)
Hind veebikaupluses Chezmarius.ee 16.90


Adapter induktsioonpliidile (28 cm)
Hind veebikaupluses Kodusvajalik.ee 37.55

Ettevaatust südamestimulaatoriga!

Induktsioonpliitide kasutusjuhendid soovitavad südamestimulaatori või muude elektriliste implantaatide (näiteks insuliinipumbad) kasutajatel enne selle kasutusele võttu konsulteerida oma arstiga veendumaks, et elektromagnetväli ei mõjuta implanteeritud seadmete tööd.

Toiduinimesed kiidavad


Toidublogija Tuuli Mathisen: «Mul on induktsioonpliit olnud viimased seitse-kaheksa aastat, täpselt enam ei mäletagi. Tagasi ma seda enam ei vahetaks, sest see on palju kiirem ja efektiivsem. Tavalisel keraamilisel pliidil on reaktsioonikiirus ikkagi viivitusega ehk seda kasutades võtab aega, kui pliit soojust kogub ja vastupidi – kui kuumust alandada, võtab aega, kui see tulemuse annab.

Eriti hea on induktsioonpliit näiteks vokkimisel või pastavee keema ajamisel. Hea on ka see, et induktsioon kohandab end ise panni või poti suuruse järgi ehk kuumutab ainult panni või poti alt.

Miinuseks see, et mitu päris head potti lakkasid induktsioonpliidil koostööd tegemast. Kui varem olin kasutanud pliidil ka keraamilisi kuumutamist taluvaid potte või ahjuvorme, siis neid kahjuks induktsioonil kasutada ei saa, kui just spetsiaalselt adapterit ei kasuta.»

Tartu Toome kohviku juhataja Marju Männik: «Valisime induktsioonpliidi Toome kohvikusse ennekõike mugavuse pärast: see võtab vähe ruumi ja meil olemasolevat pliiti on võimalik väga lihtsalt ühest kohast teise nihutada. Kuna meie kohviku põhirõhk on pagaritoodetel, on see oluline.

Induktsioonpliit on ülikiire, kuid sellega ei saa näiteks liha grillida. See kiirus ja äkilisus on samas aga ka pliidi miinus ehk sa pead alati pliidi lähedal olema, toitu ei saa sinna unustada, sest see keeb kiirelt üle.

Kodustes tingimustes on kindlasti oluline ka pliidiga kaasnev turvalisus ehk see, et pliidiplaat jahtub kiiresti ning sellel pole lahtist leeki. Samuti see, et üle kuumenedes lülitab pliit end ise välja.»

Koduperenaine Lilia Murs: «Induktsioonpliidil on ülihea power-funktsioon, mis ajab potitäie vett keema ülikiiresti. Siis keerad kuumust maha ja saad asjad kohe sisse panna.

Samuti jahtub induktsioonipliidi plaat kohe maha, kui sealt poti tõstad. Tööle läheb see ainult spetsiaalsete pottide-pannidega. Kui asetad plaadile mõne muu poti või eseme, pliit tööle ei hakka. Lisaks lülitab pliit end automaatselt välja, kui midagi üle keeb. See kõik teeb pliidi oluliselt ohutumaks, kui mõelda näiteks vanematele inimestele või väikestele lastele.

Kui midagi läheb plaadile, on väga lihtne pliiti puhastada, sest see ei kõrbe sinna kinni. Pliidiplaadi saad kohe lapiga üle tõmmata ja uuesti tööle panna. Et ma pole pidanud kõrbenud toitu pliidiplaadilt kraapima, näeb see ka pärast kümmet aastat kasutamist välja nagu uus.»

Ulrika Paavle (Kadri.Kalamees)


Koduperenaine Ulrika Paavle: «Ei jõua end ringigi keerata, kui pudrupõhja vesi juba keeb. Kuigi induktsioonpliidi kõrgeim kuumus on väga äkiline, siis madalaimal kuumusel saab rahuliku südamega võid sulatada, kõrbema minekut kartmata. Muretust lisab ka see, et kui pott või pann on pliidilt eemaldatud ja unustad pliidi välja lülitada, teeb see seda varsti ise.

Kui peaks pliidi välja vahetama, jääksin ikka induktsiooni juurde. Järgmine kord aga vaataksin, et skaala oleks pikem või ühtlasemalt jaotunud. Praeguse pliidi 9-astmelisel skaalal on keskmised astmed justkui liiga suurte vahedega – näiteks pannkoogiteoks tahaks pliidi keerata 7 ja 8 vahele. Ja vaadata tasub ka plaatide läbimõõtu – suurim pann ulatub meil natuke üle kuumutava ala.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?