Halle Berry lugu: kiusatud tüdrukust Oscari võitjaks

Tõlkinud Allan Espenberg, 24. märts 2021

19 aastat tagasi pälvis esimest korda ajaloos parima naispeaosa Oscari mustanahaline näitlejanna. Hinnalise kuldmehikese viis koju Halle Berry filmiga «Koletise ball.»

Ameerika filmikunsti ja -teaduste akadeemia hakkas Oscareid jagama 1929. aastal ning sellest ajast siiani on vaid viis mustanahalist noppinud võidu ühes tähtsamas ehk peaosatäitjate kategoorias. Nendeks on Sidney Poitier (1963), Denzel Washington (2001), Halle Berry (2001), Jamie Foxx (2004) ja Forest Whitaker (2006).

Kuigi Halle’i teatakse eeskätt Kassnaise ja Bondi-tüdrukuna, on ta edukalt mänginud enam kui poolesajas filmis ja saanud osatäitmiste eest arvukalt filmiauhindu.

Raske lapsepõlv

Halle Maria Berry sündis Clevelandis segaperekonnas: ema Judith Ann on valge ja isa Jerome Jesse Berry afroameeriklane. Tulevase staari ema oli psühhiaatriakliinikus medõde ja isa töötas samas asutuses, kuid õppis hiljem ümber bussijuhiks.

Halle’i lapsepõlve ei saa nimetada õnnelikuks, sest varasest lapsepõlvest alates oli tüdruk koos õega tunnistajaks perevägivallale.

«Nägime liiga palju traagikat ja kannatasime kõige käes, mille all on sunnitud kannatama sellistes peredes kasvavad lapsed ... Mul oli suuri probleeme enesehinnanguga. Juhtus nii, et valisin vale ja ebaõige partneri. Põgenesin ülepeakaela kohe, kui sain aru, et perevägivalla võimalus on õhus,» sidus ta lapsepõlvetrauma täiskasvanueluga.

Kui tulevane staar oli nelja-aastane, võttis ema end kokku ja astus vägivaldsest suhtest välja. «Ma ei tea siiani täpselt, milliseks kujunes isa saatus pärast meie juurest lahkumist,» on ta tunnistanud.

Elas üle koolikiusamise

Ema üritas üksipäini kahele tütrele korralikku kasvatust anda ja normaalset lapsepõlve pakkuda. Kahjuks pidi Halle juba algklassides silmitsi seisma ühe tõsise probleemiga. Kuni kolmanda klassini käis tüdruk koolis piirkonnas, kus elasid peamiselt mustanahalised. Sellele vaatamata tundis ta end väga ebamugavalt, sest paljud klassikaaslased põlastasid mulati staatust. Vahetundidel sosistasid paljud eakaaslased tüdruku selja taga, et tegelikult on too adopteeritud.

Peagi kolis Judith tütardega teise piirkonda, kuid elumuutus ei lahendanud sugugi kõiki probleeme. Valgete laste koolis olid Halle ja tema õde ainsad mustanahalised ning seetõttu hakkasid kõige julmemad lapsed neid kohe ründama.

«Kuna mu ema oli valge ja isa oli must, kutsuti meid Oreo küpsisteks. Pidev püüd rohkem saavutada ongi seotud mu kooliaastatega, kui soovisin kogu aeg tõestada, et ma pole halvem valgetest lastest.»

Kujunenud olukorras ei jäänud Halle’il muud üle, kui oma õigusi iseseisvalt kaitsma asuda, kiusajaid tõrjuda ja end maksma panna. Varsti kandis selline lähenemine vilja: tüdruk muutus eakaaslaste seas autoriteediks, temast sai klassivanem, koolilehe toimetaja ja isegi kohaliku ergutusmeeskonna kapten.

OSCARI VÄÄRILINE: 2001. aastal valminud filmis «Koletise ball» tegi Halle’i kõrval suurepärase rollisoorituse ka Billy Bob Thorton. (Vida Press)

Proov arendada modellikarjääri

Keskkooli lõpetamise järel asus Halle tudeerima ajakirjandust Ohio suurimas riigikolledžis ja töötas õpingute kõrvalt lastekaupade poes müüjana.
1980ndate alguses otsustas kaunis neiu end proovile panna modelliäris ja iludusvõistlustel. 1985. aastal võitis neiu iludusvõistluse Miss Teen All American. Seejärel tuli esikoht Miss Ohio konkursil ja Miss USA esimese printsessi tiitel. Samal 1986. aastal läbis neiu hõlpsasti ka maineka Miss Worldi võistluse vooru. Tumeda naha ja suurepärase figuuriga kaunitar sai esimeseks afroameeriklannast osalejaks võistluse ajaloos ja saavutas auväärse kuuenda koha.

Saanud missikarnevalil keereldes edumaitse suhu, lahkus Halle ülikoolist ja loobus unistusest saada kuulsaks ajakirjanikuks. Selle asemel keskenduski ta modellikarjäärile. Naine hakkas käima arvukatel casting’utel, kuid sageli loobuti tema teenetest väikese kasvu tõttu – Halle on vaid 166 cm pikk.
New Yorki kolides sõlmis tulevane staar küll tulutoova lepingu kosmeetikabrändiga Revlon, kuid väsis kosmeetika reklaamimisest väga kiiresti. Halle soovis enamat – ta ihkas mängida filmides.

Esimesed filmirollid

1989. aastal sai Halle rolli telesarjas «Elavad nukud» («Living Dolls»). Seriaal polnud eriti menukas ja jäi lühikeseks, kuid võimaldas algajal näitlejannal end näidata ja oluliselt rahalist olukorda parandada. Muide, ühe osa filmimise ajal langes naine koomasse ja arstid diagnoosisid näitlejannal 1. tüüpi diabeedi.
Haigus ei lõpetanud Halle’i karjääri: ta õppis veresuhkrutaset kontrollima, õigel ajal insuliini süstima ja vajalikku dieeti pidama. Juba 1991. aastal sai naine oma esimese rolli suures filmis: selleks oli Viviani-nimelise narkomaani roll Spike Lee filmis «Džunglipalavik» («Jungle Fever»). Rolli sisseelamisel aitas suhtlemine tõeliste narkomaanidega ning isegi filmi režissöör üllatus siiralt näitlejanna töökusest ja saavutustest. Just see film avas Halle’i elus uue peatüki: tekkisid esimesed fännid ja naine hakkas saama ohtralt ettepanekuid väljapaistvatelt režissööridelt.

BONDI-TÜDRUK: Filmis «Agent 007: Surra veel üks päev» astus kaunis näitlejanna lainevahust välja erkoranžides bikiinides, nuga vööl. Aasta on 2002. (Vida Press)

Kolm abielu ja hiline emadus

Kõrvuti eduka karjääri arenguga hakkas Halle aktiivselt kujundama ka isiklikku elu. Tollal veel algaja näitlejanna esimene abikaasa oli pesapallur David Justice. Armastus kestis vaid kolm aastat ja paari teed läksid lahku.
Mõni aasta hiljem armus Halle uuesti ja seekord osutus väljavalituks muusik Eric Benét. Ka seda suhet tabas üsna kiire lõpp.

Siiski ei jäänud naine pikalt üksikuks ja ühel fotosessioonil tutvus Halle Kanada modelli Gabriel Aubreyga. Olles eelmistes suhetes kõrvetada saanud, ei kiirustanud ta väljavalituga ametlikult abielluma ja paar elas vabaabielu. Kui Halle oli 42aastane, sündis paarile tütar Nahla. Viis aastat hiljem sündis Halle’ile juba uuest suhtest poeg Maceo.

Ühes hiljutises intervjuus väljendas näitlejanna kahetsust, et õppis nii hilja emarõõme tundma.

«Kõik need hormoonid tekitasid minus hämmastava tunde. Tundsin end mõlema raseduse ajal väga naiselikult ja seksikalt ning mõistsin selgelt oma eesmärki. Mu keha tegi täpselt seda, milleks see on loodud. Lisaks meeldis mulle väga rase olla. Kui oleksin alustanud natuke varem, oleks mul ilmselt juba viis last. Kui ma filmides ei mängiks, oleksin suurepärane asendusema,» avameelitses Halle ühes intervjuus.

Kurnav kohtuvaidlus

Kaks aastat pärast tütre sündi teatasid Halle ja Gabriel lahkuminekust. Samal aastal alustas näitlejanna romantilisi suhteid prantsuse näitleja Olivier Martinezega. Armastusest pimestatuna kavandas Halle isegi kolimist Ameerika Ühendriikidest väljavalitu juurde Prantsusmaale, kuid seisis silmitsi tõsise probleemiga – Gabriel Aubrey ei lubanud naisel kaasa võtta ühist tütart Nahlat.
Paar otsustas hooldusõiguse küsimuse lahendada kohtus ja naine ei löönud risti ette – ta esitas šokeerivaid argumente tütre Prantsusmaale viimiseks.

Näitlejanna teatas, et Gabrielil oli suhe ühe oma pereliikmega ja see nende suhte hävitaski. Lisaks veenis Berry kohut, et tema endisel poiss-sõbral on tõsiseid vaimseid probleeme: näitlejanna sõnul kannatas Aubrey sagedasti depressiooni all ja pöördus selle probleemiga korduvalt ka spetsialistide poole. Veel süüdistas Halle Gabrieli rassismis, sest mees keeldus nende last segarassi esindajaks tunnistamast.

Kõigele vaatamata olid Gabrieli advokaadid loodetust edukamad ja kohus keelas näitlejannal last Prantsusmaale viia.

Pikad kohtuvaidlused endise armsamaga ainult tugevdasid Halle’i ja Olivier’ suhteid. 2013. aastal paar abiellus ja samal aastal sündis poeg. Ent juba kaks aastat hiljem teatasid Berry ja Martinez lahkuminekust. Kuuldavasti otsustas naine suhtele punkti panna, sest ei suutnud leppida kallima tulise iseloomu ja kontrollimatu agressiivsusega. Õnneks suutsid ekskaasad sõpradena lahku minna ja rahumeelselt lahendada kõik raha ning poja hooldusõigusega seotud küsimused.

Uus mees silmapiiril

Pärast kolmandat lahutust oli Halle’i isiklik elu mõneks ajaks rahulik. Kõik muutus 2017. aasta keskel, kui selgus staari suhe temast 16 aastat noorema Briti hiphopiprodutsendi Alex da Kidiga. Näitlejanna varjas suhet mitu kuud ja kinnitas seejärel Instagramis, et nad on paar. Armastajate õnn ei kestnud taas kuigi kaua: sama aasta detsembris läks paar ajakirjandusele teadmata põhjustel lahku.

Ka praegu pole kauni näitlejanna süda vaba ja eelmise aasta lõpus selgus viimaks, et naise uus meessõber on 50aastane muusik Van Hunt.

Varem oli näitlejanna südikalt kinnitanud, et pole kolm aastat kellegagi kohtunud: «Pärast lahutust Maceo isast pole mul kolm aastat enam tõsist suhet olnud,» jutustas Halle. «Ühest aastast sai kaks ja siis kolm, aga mul on kõik korras. Nüüd on mul enda arvates veel suuremad võimalused leida ja valida see õige, sest võtsin aega mõtlemiseks, mis on minu jaoks oluline.»

24. märts maailma ajaloos

 • 1155 – Vürst Juri Dolgoruki vallutas Kiievi ja asus sealsele troonile
 • 1603 – Šotimaa kuningast James VIst sai ühtlasi Inglismaa kuningas James I
 • 1882 – Saksa teadlane Robert Koch teatas tuberkuloosi mükobakteri avastamisest
 • 1921 – Monte Carlos avati naissportlastele esimesed naisteolümpiamängud
 • 1972 – USA kinodes hakati näitama mängufilmi «Ristiisa»
 • 1999 – Mont Blanci tunnelis puhkenud tulekahjus hukkus 39 inimest
 • 2008 – Bhutanis toimusid riigi ajaloo esimesed üldvalimised

24. märtsil on sündinud

 • 1494 – Saksa teadlane, mineraloogia isa Georgius Agricola
 • 1808 – Hispaania ooperilaulja Maria Malibran
 • 1874 – USA mustkunstnik Harry Houdini
 • 1951 – USA moedisainer Tommy Hilfiger
 • 1970 – USA näitleja Lara Flynn Boyle
 • 1974 – USA näitleja Alyson Hannigan
 • 1987 – Hispaania näitleja María Valverde
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?