Vee all pildistav Pillery Teesalu: vahel mõtlen, et veealune maailm on nagu teispoolsus

Helina Piip, 13. jaanuar 2021

Pillery Teesalu on Eestis üks väheseid fotograafe, kes pildistab vee all beebisid ja teeb lummavaid portreesid. Tänu Hooandjas kogutud summale sünnib suveks ta esimene isikunäitus «Rahu».

Pillery Teesalu (Erakogu)

Selleks, et vee all pildile jääda, ei pea pildistatav olema hea ujuja. Küllalt on käinud sessioonil neidki, kes tegelikult vees olemist pelgavad. «Vahel mõni klient ütleb, et proovis eelmisel õhtul vannis hinge kinni hoida,» räägib Pillery (26). Ta siiski ei usu, et see pildistamist mõjutaks, sest basseinis hingamiseks ja poseerimiseks on tal kindlad juhised.

Sukelduvad beebid

Kõige enam on Pillery pildistanud beebisid – üle 3000. «See ongi mu põhitöö ja olen õnnelik, et töö on ühtlasi ka mu hobi.» Siiski on naine sattunud internetifoorumites ka mõnele torkavale kommentaarile: milleks lapsi uputada... «On ju teada, et beebidele on sukeldumise refleks kaasa antud,» ei mõista fotograaf pahameelt. «Ja seegi on loomulik, et minnaksegi lapsega juba väga varakult ujuma.» Justkui vastukaaluks on naine saanud kõige liigutavama tänu just ühelt noorelt emalt, kes kirjutas, et veealune pildistamine oli tal pärast sünnitust üldse üks kõige parem kogemus.

HETKEKS VEE ALLA: Enim on Pillery pildistanud beebisid. (Pillery Teesalu)

Midagi erilist

Uute elamuste jahil jõutaksegi Pillery juurde. Nii laskuvad ujulates ja spaades vee alla pered – emad-isad koos lastega. Või löövad vast abiellunud basseinis šampanjaklaase kokku, pruudil pruutkleit seljas. Või saavad rasedatest lummavad kuldkalad.

Pillery armastab väga ka moepildistamist. Kuna disaineritel ja firmadel on varueksemplarid, mis mõeldudki pildistamiseks, pole hullu, kui esemed märjaks saavad. Siiski on Pillery kõrva taha pannud, et värvitud naturaalset siidi ei tasu kloorivette panna, sest kanga värv võib muutuda. Ka jalanõusid on vee alla viidud ja needki kõlbavad hiljem veel kanda.

Meik peab olema mõistagi veekindel. «Kui aga klient ei soovi minu kaudu jumestajat ja tahab seda ise teha, tuleb tal see kinnitada meigikinnituspihusega,» räägib fotograaf.

FANTAASIAL POLE PIIRE: Veealuses maagilises maailmas on kõik võimalik. Modelli seljas olev kostüüm on Sigrid Osa looming, jumestas Maret Ubaleht. (Pillery Teesalu)

Õppis proffide käe all

Nii erilise eriala omandas Pillery Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Kui ta pärast gümnaasiumi lõppu kooli avatud uste päevale läks, rääkis fotoosakonna juhataja Peeter Linnap sealsest uuest õppesuunast. «Olin kohe võlutud! Vesi on mulle lapsest peale hingelähedane. Läksin katsetele, sain sisse, ja siiani ei suuda uskuda, et lõpetasin selle kooli ning olengi nüüd veealune fotograaf!» rõõmustab naine. Nüüd, kuus aastat hiljem on ta ise sealsamas õppejõud.
Õppetöö eeldas, et tudengitel tuli teha ka sukelduja litsents. Ja mõistagi läbida veeohutuskursused. Esmaabikursused teeb Pillery siiani igal aastal uuesti läbi. Õnneks pole midagi eluohtlikku juhtunud.

JUSTKUI KULDKALAKE: Rasedana vee all hingamine polegi tegelikult niisama lihtne. (Pillery Teesalu)

See keerulisem osa

Vee all pildistamine käib sekundite kaupa. «Esialgu on hästi, kui pildistatav suudab poseerida viis sekundit, hiljem juba 10–15 sekundit.» Pillery ise on juba nii palju treeninud, et suudab vajadusel kaks ja pool minutit vee all hinge kinni hoida.

Kõige ebamugavam etapp on aga hiljem vettinud kangaste ära viimine. «Taustakangas on 4×4 meetrit suur – oi jummel, kui palju see märjana kaalub! Lisaks veel mitu kotitäit muid kangaid,» nendib Pillery. Tavaliselt on tal assistendid abiks kaasas. «Veel hullem on asjade kuivama panek! Talvel on see jube. Kuivatisse ei mahu, nõrutan neid kuidagi vannitoas. Kodu on neil päevil kloorilõhna täis.»

Kuna väliveekogudes on Eestis nähtavus kehv, eelistab Pillery sisetingimusi. Ent kiidab siiski ka Rummu karjääri ja Saadjärve.

MOESESSIOON: See foto sündis Tanel Veenre ehtekollektsiooni «Venus» pildistades. (Pillery Teesalu)

Esimene isikunäitus

Sel talvel palus Pillery Hooandjas hoogu, et teha suvel esimene isikunäitus. Vajalik summa tuli kokku – ja rohkemgi veel. Fotosid saab hakata tegema, kui basseinid tema kodulinnas Tallinnas taas avatakse. Ehkki muidugi pildistab naine üle Eesti erinevates basseinides.

Näitusel on Pilleryl plaanis näidata fantaasiatöid, mis annavad tema sõnul edasi tundeid, mida ta vee all kogeb. «Vahel mõtlen, et veealune maailm on nagu teispoolsus. Koht, kus aeg justkui seisab, kuhu tahakski jääda...»

Kunstikooli lõputöö tegi Pillery sireenidest ja näkkidest. «Sireenid ju meelitavad inimesi vette,» muigab ta. «Kui keegi küsiks minult, kas usun sireenidesse, siis vastaksin: jaa, usun küll!»

Unistused täituvad

Kui paljusid projekte Hooandja 2020. aastal toetas?

Tuulike Mänd, MTÜ Hooandja juhatuse liige: «Hooandja ise projekte ei toeta, pakume autoritele platvormi toetuse kogumiseks. Lõppenud aastal avaldasime 239 kampaaniat, millest 172 (80%) kogus eesmärgiks seatud toetuse ja 22 kampaaniat pole veel lõppenud.

Üldse panustasid head hooandjad eelmisel aastal üle 600 000 euroga. Lõplikud kokkuvõtted on veel tegemisel.

Kas koroona-aasta soovid erinesid varasemast palju?

Enim kasvas trükiste osakaal (üle 50 kampaania) ja samas poole võrra vähenes spordiprojektide hulk, peamiselt võistlustel osalemised. Vähem oli kampaaniaid ka kodanikualgatuste kategoorias, kus varem koguti hoogu sündmuste ja kogukonnafestivalide jaoks. Koroonateema kajastus ka loomingus, näiteks Ena Metsa raamatus «Ülestähendusi Montmartre’i mäelt» või fotomuuseumi kevadise eriolukorra aegse fotoprojekti «Isolatsioonidialoogid» põhjal valmivas raamatus ja näituses.

Enim toetajaid oli aga kodanikualgatuslikul projektil, mille eesmärk on panna käima veganilahvka «TAIM machine». Selle kampaania toetajate hulk on kogu Hooandja ajaloo vältel suurim – 636 hooandjat.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?