EESTLASED LAIAS ILMAS | Marie Ruumet teenib Tai poksiga Aasias elatist: „Võitlema peab nii, et võitjas ei jääks kahtlust.“

Helle Rudi, 3. juuni 2020

«Minult on varemgi küsitud, kuidas see vestlus vanematega läks. Ausõna, ei mäleta enam,» ütleb 17aastaselt üksinda Taisse kolinud ja seal Tai poksiga raha teenima hakanud Marie Ruumet.

Marie (20) eeskujud on poksilegend Mike Tyson ja endine vabavõitleja Ronda Rousey. Tysoni puhul peab ta imetlusväärseks elulugu – nigelast lapsepõlvest hoolimata sai mehest oma ala tipp. «Mulle jäi tema autobiograafiast meelde, et mees käis hommikul kell neli jooksmas. Tegi seda, mida tema vastased ei teinud.» Marie ise tõttab hommikuti jooksurajale paar tundi hiljem. Ronda Rousey teeb eriliseks see, et kui tavaliselt naiste palgad spordis meestele konkurentsi ei paku, siis tema teenistus andis nii mõnelegi mehele UFC vabavõitluse sarjas silmad ette. «Ronda müüs oma matšidele lihtsalt nii palju pileteid. Mõtlesin, et mul on ka šanssi.»

Kaks vigastust

Sindist pärit Marie oli koolis sporditüdruk küll, kuid seda päris oma spordiala üles ei leidnud. Tai poksist ehk muay thai’st kuulis neiu esimest korda põhikoolis klassivenna Romet Reilsoni käest, kellest sai hiljem ka tema treener. «Mulle hullult meeldis see, mida ta tegi. Mõtlesin proovida,» meenutab ta esimest trennikorda. Vanemad ei osanud tütre harrastusest esiotsa miskit arvata. Ainult isa muretses veidi, kas laps haiget ei saa. «Nad rahunesid vist pärast minu kolmandat võistlust, kui nägid, et ma ei lähegi katki,» naerab Marie.
Päris ilma vigastusteta pole siiski saanud. Murphy seadusele kohaselt juhtusid mõlemad õnnetused trennis. Esimese sai neiu juba Eestis MMA ehk vabavõitlusega alustades. Sparringupartner oli temast palju suurem ja rullus üle pahkluu. Jalg oli mitu kuud lahases. Teise vigastuse põhjustas ületreening. «Olin aasta juba Tais elanud ning jooksin iga päev hommikul ja õhtul kaheksa kilomeetrit. Vigastasin põlve,» räägib ta. Taastumiseks kulus kaheksa kuud.

Neli matši hiljem

Võimalus võõrsile kolida tekkis pärast kahekuust treeninglaagrit Tais. «Tegin siin neli profimatši ja taipasin, et saan nii raha teenida,» selgitab Marie. Kuigi kodus keegi sellest ideest ei vaimustunud, oli kuu hiljem kohver pakitud. Kuidas ta vanematele täpselt üksi võõrasse riiki kolimist põhjendas, Marie enam ei mäleta, kuid pakub, et otsustavaks sai asjaolu, et tegemist oli tema suure unistusega. «Ema ja isa pidid lõpuks nõustuma, sest nägid, et mul ei ole Eestis midagi teha. Lisaks tõestasin, et suudan end ise ülal pidada,» ei jõua ta mõistvaid vanemaid ära kiita. Nii jäi Pärnus pooleli 11. klass. «Mul läks koolis hästi, aga seal istumine tundus lõpuks ajaraiskamisena. Oleksin saanud sel ajal hoopis trenni teha.»

TEISTSUGUNE STIIL: «Öeldakse, et Tai poksis on eri stiili võitlejaid. On neid, kellele meeldib pidevalt peale kõndida ja lööke visata. Vastand on see, kes hoiab eemale ja üritab punktidega võita. Mina olen see teine ja nii väga nokauti peale ei mängi.» (Erakogu)

Keeruline algus

Esimesed kolm kuud võõrsil möödusid Marie sõnul raskelt. «Olen loomult pigem kinnine ja keeruline oli sõpru leida. Elasin suhteliselt üksiku ja kurvana,» meenutab ta. Nii keskenduski neiu pigem spordile. See oli üpris lihtne, sest tõsine trenn toimus kaks korda päevas. Ka keerulise linnaliiklusega ei tulnud pead murda, sest vahemaa elukoha ja saali vahel polnud pikk. Marie elas nimelt saali teisel korrusel telgis. «Mul polnud erilist sissetulekut, kui kohalikud võistlused välja arvata. Olen nii jäärapäine, et vanematelt ka abi ei küsinud. Kuigi elu telgis võib kõlada hullumeelselt, polnud seal ebamugav.» Katus oli ju pea kohal ja pesemisvõimalused käeulatuses. Isegi kööginurgast ei tundnud ta puudust, sest korraliku lõuna sai väljas vähem kui euro eest.

Kindel võit

Praegu Marie enam telgis ei maga, vaid tal on oma voodi korteris. Ka sissetulek on märgatavalt kasvanud, sest peale kohalike muay thai võistluste tegeleb ta vabavõitlusega. Neiul on isegi sponsor, kelle riideid peab nii tema kui ka tema meeskond võistluste ajal kandma.

Kahe spordiala peamine erinevus on, et Tai poksis käib võitlus ainult püsti, kuid MMAs läheb see maas edasi. Kui kohalikel muay thai võistlustel saavad mõlemad osalejad võrdse tasu, siis MMA publik on suurem ja võitja riisub koore. «Kohalikel muay thai matšidel saab mõnikord võites tippi neilt, kes sinu peale panustasid,» lisab Marie ootamatu nüansi. Hoolimata Eesti mõistes kahtlasest boonusest, ei ole keegi teda meelega kaotama meelitanud. Küll on paar korda enne kokku lepitud, et küünarnukke ei kasutata. «Olen nõustunud, sest kohalikud saavad niikuinii väiksema tasu.» Üks on kindel – selleks, et keegi võitjas ei kahtleks, tuleb võita suurelt ja uhkelt. «Võitlema peab nii, et võitjas ei jääks kahtlust.»

KAKS KODU: Tai on nii omaseks muutunud, et Marie ei oska küll öelda, millal võiks Eestisse tagasi kolida. Vanemad on tütrel kaks korda külas käinud. (Erakogu)

Kaks kodu

Eestis on Marie ainus naine, kel suure MMA organisatsiooniga sõlmitud leping taskus. Vähemalt neiu enda teada. «Ma ei oska öelda, kaua see leping veel kestab, sest kõik matšid lükati seoses koroonaviirusega edasi,» räägib ta, et osa ettevalmistusest on juba luhta läinud. Vahetult enne kriisi toimus MMA laager. Praegu on leping nelja matši peale, kuid toimunud on ainult üks.
Tegelikult võiks Marie ka Eestis vabavõitlejana treenida ja Euroopas võistelda. Sellest oli juttu eelmisel suvel, kui neiu korraks kodus käis. «Kuigi ma igatsesin peret, sõpru ja kohukesi, siis kahe kuu möödudes tahtsin tagasi,» tõdeb ta. Kolme aasta jooksul on Taist saanud teine kodu ja lahkuda eestlanna sealt veel ei raatsi. «Olen siia rohkem inimeste pärast jäänud, sest nad on nii rõõmsad ja ilm alati suurepärane,» ütleb ta. Vähem tähtis põhjus pole ka One Championshipi sari, kus Marie unistab tulevikus kaasa teha.

Mis on mis?

Tai poks – löömisel kasutatakse löögitehnikaid käte, küünarnukkide, jalgade ja põlvedega. Lisaks löögitehnikatele võib kasutada püstimaadlust ehk klintši nii treeningutel kui ka võistlustel.

Sportlik vabavõitlus ehk MMA – erinevate võitlusstiilide kombinatsioon ühendab endas poksi, maadluse, judo jt kahevõitlusalad.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?