Rania on maailma kõige kaunim kuninganna

Tõlkinud Allan Espenberg, 3. juuni 2020

Jordaania piltilus esileedi on intelligentne, elegantne, heasüdamlik ja üdini siiras naine, kelle poole vaatavad austusega alt üles paljud selle maailma vägevad monarhid ning presidendid.

Kuninganna Rania (Rāniyā) (49) sündis 1970. aastal aineliselt kindlustatud al-Yassini perekonda, kes põgenes Iisraeli-Araabia sõja ajal Jordani läänekaldalt Kuveiti.

«Mul oli tore ja tavaline lapsepõlv, kuid vanemad harjutasid mind, mu õde ja venda varakult mõttega, et edu võtmeks on töö.»
Rania sai keskhariduse Kuveidis ja lõpetas Kairos Ameerika ülikooli äritegevuse erialal.

Jordaaniasse naastes soovis naine asuda tööle Apple’i kompaniis, kuid talle öeldi ära. Seejärel läks ta töövestlusele Ammani Citibanka, mis kuulus Jordaania kuningaperele. Mõne aja pärast said Raniast ja kroonprints Abdullah’ õest Aishast suured sõbrannad. «Ta oli graatsiline nagu emahirv ja distsiplineeritud nagu sõdur,» on Aisha esmamuljeid Raniaga kohtumisest.

Kedagi teist pole mulle vaja

Prints Abdullah (Abd Allāh) tutvus imekauni Raniaga 1990ndate alguses Aisha juures toimunud õhtusöögil, kuigi teistel andmetel kohtus paar esimest korda hoopis Ammani diskoteegis. Rania vallutas kuningapere südamed hea hariduse, intelligentsuse ja ladusa inglise keelega. Tol ajal olevat Ranial olnud küll peigmees, kellega peeti juba pulmaplaane, kuid printsiga kohtumine muutis kõik.

«Heitsin Raniale ühe pilgu ja mõistsin: tema on ainus ja kedagi teist pole mulle vaja,» läheb Abdullah elumuutva kohtumise juurde tagasi.
Rania ise hindas seda kohtumist küll pisut hirmutavaks, sest tema vastu näitas huvi üles Lähis-Ida ühe mõjukama inimese poeg.

Abieluettepanek tehti kõiki kohalikke tavasid järgides. Peigmehe isa, kuningas Hussein saabus isiklikult Rania isa juurde neiu kätt paluma. Kuigi kihlusel oli puhtalt formaalne iseloom, nimetas tulevane kuninganna sündmust väga romantiliseks. «Sellest naisest saab meie dünastia juveel ja kalliskivi,» lausus juba siis kuninga ema Zein.

Emaks neljale lapsele

Suurejoonelised ja luksuslikud pulmad peeti 1993. aasta suvel ehk kuus kuud pärast esimest kohtumist. Pulmapäev kuulutati Jordaanias koguni riiklikuks pühaks, kuigi Abdullah polnud toona veel kroonprints.

Tseremoonia viis läbi kuningas Hussein, keda peeti Jordaanias prohvet Muhamedi otseseks järeltulijaks. Hiljem sõitis noorpaar Ammani tänavatel lillede-lintidega kaunistatud lahtises kabrioletis ja igal pool võtsid neid vastu juubeldavad jordaanlased. Aasta hiljem sündis perre poeg Hussein ja tänaseks on kroonitud pead nelja lapse vanemad.

«Mul polnud lapsehoidjate armeed. Oli vaid üks lapsehoidja ja õpetaja. Kui mina lastega aega veetsin, ei raisanud ma aega kooliülesannetele, vaid mängisin nendega.»

PALAVALT ARMASTATUD: Vasakult prints Hashem, printsess Iman, kuningas Abdullah, kuninganna Rania, printsess Salma ja kroonprints Hussein. Muuseas – brünetist printsessist Salmast sai poole aasta eest esimene naispiloot Jordaanias. (Kingabdullah.jo)

Sarnasus printsess Dianaga

Rania oli kõigest 29, kui temast sai 1999. aastal maailma noorim kuninganna. Just siis olevatki naine otsustanud, et ei kirjuta end ajalukku nooruse ja iluga, vaid õilsate ja suuremeelsete tegudega.

Esileedit võrreldakse tihti Suurbritannia printsessi Dianaga ja põhjust on. Abiellumisest saati tegutseb naine aktiivselt ebavõrdsuse all kannatavate elanikkonnakihtide abistamise nimel. Ta on võtnud südameasjaks laste ja naiste õiguste suurendamise ning rajanud abisüsteemi põlatud ja ahistatud lastele. Ta on avanud ka finantsprojekte vaeste külaelanike abistamiseks ning asutas Jordani Jõe Fondi, mille eesmärk on käsitöö ja naiste töö soodustamine. Üldteada on ka tema tegutsemine paljude meditsiiniorganisatsioonide juhatustes.

Harry Potteri suur austaja

Kuninganna nõrkuseks peetakse reisimist ja sporti, eriti veesuusatamist, jooksmist ja jalgrattasõitu. Tema üks meelistegevus on ka lugemine. Rania on kodus maailmakirjanduses ja võib tundide kaupa vestelda näiteks Fjodor Dostojevski loomingust. Lemmikraamatuks peab kuninganna aga Harry Potteri sarja ning on kõik võlurpoisi seiklused läbi lugenud. Lisaks on naine ise mitme lasteraamatu autor – näiteks «The Sandwich Swap» sai New York Timesi andmetel isegi bestselleriks.

Suureks hobiks peab Rania ka söögitegemist, aga kõige rohkem maitsevad talle siiski abikaasa valmistatud road.

Loomulikult pole Ranial õnnestunud kõrvale jääda paleeintriigidest. Pärast Abdullah’ kroonprintsiks määramist teravnesid Rania suhted endise kroonprintsi Hassani Pakistanist pärit naise Sarvathiga. Ka surnud kuninga lese Nooriga polnud naisel kõige ideaalsemad suhted, sest Noor soovis troonil näha 18aastast poega Hamzah’d. Pärast kuningannaks saamist lasus Ranial kui riigi esileedil kohustus vähendada lahkhelisid endise kuninga Husseini sugulaste vahel ja panna nad ühiselt tegutsema Jordaania riigi hüvanguks. See on tal enamjaolt õnnestunud.

Eelistab läänelikke rõivaid

Rania on suur stiiliikoon. Kõige sagedamini ilmub ta rahva ette naiselikes ja lakoonilistes rõivastes, kuid vahel hoopis teksades. Itaalia moelooja Giorgio Armani nimetas naise enda muusaks ja vastutasuks osaleb Rania sageli seltskondlikel üritustel just Armani kleitides. «Kui valin, mida selga panna, saan aru, et ei tee seda ainult enda jaoks. Eriti puudutab see välismaad, kus esindan oma riiki ja oma inimesi. Muidugi valin Prantsusmaal toimuvaks konverentsiks või beduiinide humanitaarkülastuseks erinevaid rõivaid,» selgitab ta omi valikuid.

Mis puutub traditsioonilisse moslemiriietusse parandžaasse, siis selles näeb Raniat väga harva. «Meie usundis pole sundust. Te ei pea tingimata parandžaad kandma, kõik sõltub tahtmisest. Muidugi on ühiskonnas neid, kes eelistaksid mind näha parandžaas, aga leidub ka neid, kes on õnnelikud, et ma seda ei kanna. Naljakas, et enamasti saan sellise hämmingu osaliseks lääneriikides, mitte Lähis-Idas. Ma ise proovin naisi hinnata nende väärtuste, eetika ja mõtete, mitte selle järgi, mida nad kannavad.»

Soovib elada lihtsat elu

Kuninglik perekond püüab olla ja käituda nii palju kui võimalik tavainimeste kombel. Rania ei aktsepteeri paatost, talle ei meeldi liiga suured saatjaskonnad, mistõttu on isegi ta turvameeskond väikesearvuline. Naine püüab seista oma rahva kõrval ja näiteks Oprah Winfrey saadet külastades (mida kuningannad tavaliselt ei tee) rääkis ta suurest kirest šokolaadi vastu ning abielust ja perekonnast.

Aasta tagasi pajatas esileedi meediale oma soovidest: «Iga aastaga jääb neid järjest vähemaks ja need muutuvad lihtsamaks. Aja jooksul tahame lihtsat elu. Me hakkame aru saama, mis on siin maailmas tõeliselt oluline, ja nendeks on tegelikult suhted, mida me lähedastega loome, ja motivatsioon olla teiste jaoks parem inimene.»

Foto allkiri:
Kuningapere

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?