Ilukirurgia tegi planeedi kümne kaunima naise hulka kuulunud kaunitarist koletise

Tõlkinud Allan Espenberg, 17. märts 2021

Näitlejanna, laulja ja aeroobikatäht Sydne Rome kuulus kunagi planeedi kümne kaunima naise hulka. Nüüd kuulub ta planeedi kümne kõige tuntuma naise hulka, kes on langenud ilukirurgia ohvriks.

Kunagine iluikoon sündis täna 70 aastat tagasi juudi päritolu töösturi peres Ohio osariigis USAs. Sageli kirjutatakse ekslikult tema eesnimeks Sydney või Sidney, kuid ainuõige on Sydne.

Juba lapsest saati oli tüdrukul näitlemine veres ja jõukad vanemad ei teinud elukutsevalikul mingeid takistusi. Pärast kooli kuulutas neiu end iseseisvaks ja lahkus peagi Itaaliasse – esivanemate kodumaale. Tõsi, enne USAst lahkumist jõudis ta juba 18aastaselt mängida Ralph Thomase filmis «Some Girls Do».

Noor neiu võis kiidelda erakordse iluga: suured ilmekad silmad, lopsakad huuled ja lokkis juuksepahmakas. Lisaks ideaalne figuur ja ebatavaliselt kähe hääl, mis andis suurepärase eelise teiste mittelaulvate näitlejannade ees. Kuigi Sydne kogus edasises elus kuulsust peaasjalikult näitlejana, polnud ta kehvem ka muusikapüünel. Tema kõige tuntum laul on «Hearts».

ERAKORDNE ILU: Vaid 18aastane Sydne mängis end kuulsaks juba esimese linateosega «Some Girls Do». Filmivaatajad ei saanud aastateks enam pilku ära neilt silmadelt ega huultelt. (Vida Press)

Alastust ei häbene

Itaalias läks neiu kiiresti mehele fotograaf Emilio Larile, kuid abielu lagunes peagi. Algaja näitlejanna ei suutnud suhtesse piisavalt panustada, sest tööpakkumisi tehti robinal. 1970.–1980ndatel tulid rollid peamiselt Itaalia režissööride filmides, kuid ka Prantsusmaa ja Saksamaa linateostes. Naist kutsuti mängima isegi raudse eesriide taha ehk Nõukogude Liitu. Kümne aasta jooksul tegi Sydne kaasa 20 filmis, kus tema partneriteks olid tõelised staarid Marcello Mastroianni, Alain Delon, David Bowie, Helmut Berger, Roger Moore, Robert Vaughn, Charles Aznavour. Laiema tuntuse tõi 1973. aastal Roman Polanski film «What?».

Karjäär arenes ülesmäge ja paljud režissöörid soovisid ebamaist iludust oma filmides näha. Noil aastatel töötas ta edukalt ka modellina ja jõudis aktifotodega isegi Playboy veergudele.

Tegusa karjääri jooksul mängis ta paljudes draama-, kriminaal-, komöödia-, märuli-, ulmefilmides, aga ei peljanud üles astuda ka erootilistes mängufilmides. Ka tavalistes linateostes ei valmistanud talle mingit probleemi end täielikus alastuses demonstreerida. Esimesed alastistseenid pärinevad filmist «Vivi o preferibilmente morti», kui ta oli kõigest 18. Viimati paljastas naine kinolinal kehavõlud 35 aastat tagasi Saksa teleseriaalis «Das Erbe der Guldenburgs».

TÕUSULAINEL: Sydne Rome ja David Bowie 1979. aastal valminud filmis «Just a Gigolo». (Vida Press)

Aeroobika käilakuju

1980ndatel jäi naise filmikarjäär toppama ja nüüd näitas andekas loomus end uues valguses ning täiesti uuest küljest. Naisest sai aeroobikaprogrammide saatejuht.

Sydne õpetas publikut tantsides vormis püsima ja kaalust alla võtma. Tema ise oli seejuures ideaalne inspiratsioon ja eeskuju. Täiuslike kehavormide ja meeldiva häälega kuulsus kepsles uljalt rütmilise muusika saatel ja paelus vaatajaid hoobilt. 1980ndate lõpus jõudis välismaa aeroobika ka Nõukogude Liidu televaatajani ja rahvas vahtis, suu ammuli, mida teevad Jane Fonda ja Sydne Rome.

Sydne oligi Jane Fonda kõrval kuulsaim aeroobikabuumi esindaja – selle rütmivõimlemise «Euroopa saadik».

Tõeliseks läbimurdeks osutus tema fitnessi LP, video ja raamat, mida müüdi üle 500 000. Ka astronautidele ja sõduritele välja töötatud treeningprogramm muutus väga populaarseks.

Kahjuks läks aga uppi Berliinis asutatud fitnessistuudio Let’s Move. «Tegin üüratult vigu. Meie ei sundinud õpilasi lepinguid sõlmima, nemad maksid ainult nende tundide eest, mille nad tegelikult treeningsaalis viibisid. Enamik neist jäi kahjuks pärast paari esimest tundi eemale. Ma pole hea ärinaine.»

MIKS KÜLL OMETI?: Näitlejanna fännid, kolleegid ja sõbrad ei suuda senini mõista, kuidas saab keegi vabatahtlikult oma välimuse kallal sel moel vägivallatseda. (Vida Press)

Näitlejaks enam ei kutsutud

1990ndatel oli näitlejanna karjääril kriips peal. Kümne aasta jooksul mängis ta ainult kuues vähetuntud filmis ja telesarjas. Madalseisu sattumise ajal hakkaski endine iluikoon väidetavalt mõtlema nooruse pikendamisele ja kauni välimuse säilitamisele. Mängu tuli ilukirurgia.

Pärast esimest kohendamist ei saanud Sydne aga kahjuks enam pidama. Naine vooris ilukirurgide vahet nii palju kordi, et ebaõnn muutus ootuspäraseks. Ühe äpardunud lõikuse ajal riivati näonärve ja naise suu liikus ebaloomulikult näo vasakule küljele.

2000. aastal jõudis ekraanidele seriaal «Lourdes», milles pakuti näitlejannale väikest rollisooritust. Tema talendi austajad suisa tardusid telekate ette: hangunud miimikaga ja moonutatud näojoontega lemmik ajas pigem nutma. Kunagised suured ja säravad silmad olid muutunud vaid kitsasteks piludeks äärmiselt pinguldatud nahaga näos ning imeline naeratus asendunud millegi kummituslikuga.

Hiljem pakuti näitlejannale osatäitmist ka vampiirifilmis. «Võtsin rolli vastu, tegemist oli karakterrolliga ja tegelikult polnud ju suurt vahet, milline ma välja näen.»

Ilukirurgiast sõltuvuses

Ühe hea sõbranna sõnul kaotas Sydne ajapikku igasuguse reaalsustaju – see olevatki ilukirurgiasõltlaste saatuslik viga. Kahjuks toetas naise meeletut nooruseihalust ka tema teine abikaasa, meditsiiniprofessor Roberto Bernabei.
2015. aastal Berliinis viibides rääkis ta esimest korda laiemale publikule, miks nüüd selline välja näeb. Sydne ei eitanud arvukaid iluoperatsioone, kuid püüdis end välja vabandada ka kunagi juhtunud autoõnnetusega, mis rebestas ühe näolihase.

Ja kuigi näitlejannat tuuakse iluoperatsioone käsitlevates artiklites alati üheks hirmutavaks näiteks, on naine enda kinnitusel plastilise kirurgia saavutustega rohkem kui rahul. «Ma tunnen end noore ja teotahtelisena. Pahatahtlikud pealkirjad ajakirjanduses teevad mulle küll haiget, kuid olen juba vana ega muretse enam nii väga välimuse pärast.»

Toores liha ja liikumine

Praegu astub Sydne näitlejana üles haruharva, sest tuksi keeratud välimuse tõttu talle rolle ei pakuta. Viimati näitles ta 2017. aastal – ja seegi oli kõigest lühifilm. Uutest filmiprojektidest pole siiani avalikult teada antud ja tõenäoliselt neid polegi. Siiski kutsutakse endist kuulsust sageli jutusaadetesse ja külalisena filmifestivalidele. Neil kohtumistel püüab ta alati propageerida ka tervislikke eluviise ja liikumise tähtsust.

«Eelistan heale toidule fitnessi, mulle meeldib liikumine ja muusika. Võimlen igal hommikul kaheksast üheksani. Ma ei kokka eriti, ei valmista iial magusat ega võta seda ka muidu suu sissegi. Pastat söön üksnes siis, kui see on mu enda valmistatud. Lemmiktoiduks pean toorest kala, kuid naudin ka Aasia ja makrobiootilist kööki. Ainult šampanjale ei suuda ma vastu panna.»

Veel on naine tunnistanud, et liigub rohkem kui kunagi varem, sest nüüd on aastaid lisandunud üksjagu. «See on ainus viis end vormis hoida. Mul on endiselt tunne, et olen kolmkümmend viis. Ja ma tahan seda elujõudu säilitada. Õpetan lastele stepptantsu ja võtan ise klaveritunde. Kui veel vanemaks saan, tahan mängida klaveribaarides – see on mu unistus.»

Rome ja Rooma

1987. aastal abiellunud Sydne ja Roberto elavad praegu Roomas. «See on tore, et minu perekonnanimi ja Itaalia pealinna ingliskeelne nimi on ühesugused – Rome. Mulle meeldib siinne elu, tunnen end Tiberi ääres heades kätes ja oodatuna. Mulle meeldis ka Saksamaal väga, aga seal oli see keelebarjäär. Ma ei õppinud kunagi saksa keelt korralikult selgeks.»

Abikaasa ja tema pere huvides ning lausa nõudmisel vahetas naine omal ajal usku, pöördus judaismist katoliku usku. «Kui palju olete valmis armastuse pärast loobuma?» küsiti kord näitlejannalt. «Enam mitte nii palju. Täna ei oleks ma abikaasa üdini katoliiklikule perekonnale järele andnud. Uskusin naiivselt, et abielu toimib paremini, kui jätan paljud asjad kõrvale: karjääri, reisimise. See on jama. Palju olulisem on iseendale truuks jääda. Vähemalt proovisin seda teadmist oma tütardele edasi anda.»

Tütred tulid Brasiiliast

Sydne ja Roberto abielu lastega ei õnnistatud ja seetõttu sündis otsus adopteerimise kasuks. Brasiiliast lapsendatud Vanessa ja Jessica on tänaseks juba täiskasvanud naised.

«See oli omal ajal minu jaoks suur väljakutse, sest mina ei suutnud lapsendatud lapsi kohe armastama hakata nagu enda omi. Pidin selle nimel palju vaeva nägema, kuid mul on hea meel, et selle ülesande enda õlule võtsin. Ma poleks kunagi arvanud, et see nii õnnestunult välja kukub,» selgitas ta.

Vanessa ja Jessica kohta pole palju teada, ilmselt seetõttu, et mõlema elu pole seotud filmikaameratega. Tütred on aga koos emaga külalisteks palutud mitmesse Itaalia jutusaatesse. Näiteks käidi mullu saates «Domenica Live», kus tütred rääkisid avameelselt oma elu raskest perioodist, mil nad pidid võitlema narkomaania- ja depressiooniprobleemidega. Nendest pääsemiseks liitusid tütred kohaliku kogudusega, kust üks neist leidis endale ka abikaasa. Nüüd on tal endal juba kaks väikest last ja Sydne tõsteti vanaema staatusesse.

17. märts maailma ajaloos

 • 45 eKr – Julius Caesari väed võitsid Pompeiuste vägesid
 • 180 – Commodus sai 18aastasena Rooma keisriks
 • 1800 – Liguuria meres plahvatas Inglise sõjalaev Queen Charlotte, hukkus 673 inimest
 • 1805 – Itaalia vabariik kuulutati kuningriigiks
 • 1845 – Inglise leiutaja Stephen Perry patentis kummipaela
 • 1929 – Tudengirahutuste tõttu sulges Hispaania valitsus Madridi ülikooli
 • 1969 – Iisraeli esimeseks naispeaministriks sai Golda Meir

17. märtsil on sündinud

 • 1473 – Šotimaa kuningas James IV
 • 1834 – Saksa insener ja tööstur Gottlieb Wilhelm Daimler
 • 1907 – Jaapani peaminister Takeo Miki
 • 1908 – Vene kirjanik Boriss Polevoi
 • 1919 – USA laulja ja džässmuusik Nat King Cole
 • 1938 – Vene-Prantsuse tantsija ja koreograaf Rudolf Nurejev
 • 1975 – USA näitleja Natalie Zea
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?