Kevadine suurpuhastus ootab! Nende vahenditega läheb koristamine lausa lipates!

Liis Ilves, 17. märts 2021

«Õiged olgu nii koristustarvikud kui ka töövõtted – nõnda on koristamine lihtsam ja pinnad püsivad kauem puhtana,» ütleb ettevõtte Puhastusekspert tegevjuht Siret Raid ja annab nõu, millised koristusvahendid võiksid kodus olemas olla.

«Seda, et koristusmaailm niivõrd südame külge kasvab, ei osanud ma põhikooli suvevaheajal tööraamatusse esimest allkirja andes aimatagi. Nagu eilne päev on meeles kunagise Võhma lihakombinaadi teise korruse kontoriruumid, mida koristades elu esimese töötasu välja teenisin,» meenutab Siret naerdes. Te kõneleb, et töövahendiks oli toona rohekaspruun kotiriie, mille keskele tuli auk lõigata ja seejärel see üle varre ligi kahemeetrise puidust aluse ümber libistada. «Kui järgmise tööpäeva hommikul oli pika koridori epopõrand triibuline, sain kiita. Järelikult oli koristatud. Triibud tegi sinna seesama kotiriie, millega ma mustuse püüdlikult mööda põrandat laiali ajasin. Siis oli see normaalne, sest nii oli ikka tehtud ja tehti ka edasi. Koristati vaid koristamise pärast.»
Siret tõdeb, et tänaseks on koristusmaailm teinud kvanthüppe – arenenud on nii koristustarvikute kvaliteet ja otstarbekus, meetodid ja töövõtted kui ka tulemuse hindamine. Seega – unusta vanad kaltsukastid ja muretse koju asjalikud nüüdisaegsed koristustarvikud. Siin on Sireti soovitused!

1. Mikrokiudlapp
Tolmu pühkimiseks on parim abimees mikrokiudlapp.
Kootud mikrokiudlapp sobib mööblipindadele. Mikrokiud-klaasilapp siledate ja läikivate pindade puhastamiseks.
Kuiva mikrokiudlapiga pühi tolmu, väheniiske lapiga (pind kuivab 3 sekundi jooksul) kergemaid plekke ja kinnitunud tolmu. Niiske lapiga (pind kuivab 30 sekundi jooksul) eemalda kinnitunud mustust ja tugevaid plekke. Oluline on üsna tugev pühkimine, et kontakt pinnaga oleks piisav. Kui mikrokiudlapp on läbimärg, ajab lapp lihtsalt mustuse pinnale laiali ja abi sellest pole.

Lappidel on oma värvikood
Professionaalses koristusvaldkonnas kasutatakse eri värvi mikrokiudlappe vastavalt ruumide eripärale – punast WCs, sinist mööblipindadel, rohelist köögipindadel ja kollast nakkusohtlikel pindadel. Kodukoristuses otsusta ise, millist värvi lappi kuskil kasutad, peaasi on hoida enda loodud süsteemist kinni. Mikrokiudlappe pese pärast iga kasutuskorda pesumasinas 60−90 kraadiga teistest riietest eraldi. Enne lappide pesumasinasse panemist eemalda lahtine mustus. Mikrokiudlapi kasutusiga võib õige hoolduse korral küündida kuni 500 pesukorrani.

Vileda mikrokiudlapp Style (4 tk)
Hind veebipoes Ecoop.ee 5.99


Armoralli mikrofiibrist klaasilapp (1 tk)
Hind veebipoes Selver.ee 2.59

2. Niisutuspudel
Mikrokiudlappide niisutamiseks kasuta puhast kraanivett ja niisutuspudelit, mille korgil on pisikesed augud. Niisutuspudeli eelis pritspudeli ees on see, et vesi ei lendu igale poole laiali.

Vileda niisutuspudel (400 ml)
Hind veebipoes Pood.hatiko.ee 5.153. Painutatav tolmumopialus
Tolmu pühkimise juures märka kõiki pindu, kuhu tolm koguneb. Ka kapipealseid, ülemisi riiuleid, talasid, torusid ... Kapipealsed hoia võimalikult tühjana, et saaksid sealt regulaarselt tolmu pühkida.
Kõrgetele pindadele ligi pääsemiseks on hea abimees painutatav tolmumopialus, millel on ümber mikrokiudlapp. Seda saab painutada vastavalt vajadusele täpselt sobiva nurga alla.

McLeani painutatav tolmuluua alus (40 cm)
Hind veebipoes PhotoPoint.ee 4.99McLeani teleskoopvarrega (35 cm) pühkija-kuivati 
Hind veebipoes Astri.ee 22.00

4. Põrandakuivati-pühkija
Tolmuimejaga mööda elamist ringi vurades lennutad õhku suure koguse tolmu, mis langeb kõikidele pindadele. Seepärast kasuta seda üksnes vaipade või teiste tekstiilkatete puhastamiseks. Nii ei tee sa endale tööd juurde.
Siledatelt põrandapindadelt saad kõige tõhusamalt tolmu eemaldada põrandakuivati-pühkijaga, millele kinnitatakse mikrokiust põrandalapp. Eelista reguleeritava varrega koristusvahendit – nii on tööasend mugav. Vars võiks ulatuda sinu suu juurde – nii on õlgadel ja kätel kõige ergonoomilisem asend.
Põrandakuivatit-pühkijat saad kasutada ka ilma mopita lahtise mustuse kokku pühkimiseks. Traditsioonilise harja ees on eeliseks lihtne puhastamine – voolava kraanivee all. Lisaks saad liistuga pühkides paremini kätte ka peenikese mustuse.


Mikrokiust põrandalapp
Hind veebipoes Ecoop.ee 2.65


5. Melamiinnuustik
Melamiinnuustik sisaldab abrasiivosakesi, mis aitavad mustuse tõhusalt lahti hõõruda. Sellega saad näiteks põrandalt maha mustad triibud ja seintelt plekid, pastapliiatsi, vildika jms jäljed. Enne pleki eemaldamist katseta pinnakattematerjali taluvust vähem märgatavas kohas. Pühi esmalt mikrokiudlapiga kogu puhastatavalt pinnalt tolm, seejärel niisuta melamiinnuustik veega ja nühi ettevaatlikult plekki. Pärast kasutamist loputa nuustik puhta veega ja lase kuivada. Nutikas koristusvidin sobib ka jalanõude valge ääre puhastamiseks või käekotilt pastakatriibu eemaldamiseks.

Melamiinnuustik (2 tk)
Hind veebipoes Photopoint.ee 1.99


6. Terasvill
Köögis on imeliseks abivahendiks terasvill seebiga. Võta terasvillast käepärane tükk ja niisuta seda kraanivee all. Niisuta puhastatav pind (praeahi, pliit, kõrbenud potid-pannid, grillrestid) ja seejärel hõõru terasvillaga. Vahepeal loputa pinda ja pühi mustus köögipaberiga kokku. Jätka hõõrumist seni, kuni pind on puhas. Terasvilla kasutamisega hoiad muidu leotamisele ja küürimisele kuluvat aega kõvasti kokku. Kasutatud terasvill viska ära.

Svinto terasvill seebiga (200 g)
Hind veebipoes Ehitusmaterjal24.ee 6.26


7. Hügieeniline nõudepesuhari
Kõige mustem koristustarvik köögis on pesunuustik. Selle asemel kasuta hügieenilist nõudepesuharja. See ei kogu endasse mikroorganisme ega hakka ebameeldivalt lõhnama.
Nõudepesuhari on mitmekülgne tarvik, mida saad kasutada nõude pesemiseks, aga ka koristamisel näiteks trappide, kraanikausi, liistude jms küürimiseks. Tee erinevaks otstarbeks kasutatavatel harjadel vahet – näiteks roheline hari nõude pesemiseks, punane trappide puhastamiseks jne. Hügieenilise nõudepesuharja harjased ei sula ega kooldu kuuma vee mõjul, seega võid harja vabalt nõudepesumasinas pesta.

Vikani nõudepesuhari
Hind veebipoes Byroomaailm.ee 4.94


8. Kraanihari
Kraanihari on väike tore vidin, millega saad läikima nühkida kitsad kohad, näiteks kraaniümbruse. Pärast harjaga pesemist loputa ja kuivata pind. Pärast kasutamist pese hari voolava vee all ja kuivata.

Kraani- ja vuugihari
Hind Decoras 3.15

9. Aknapesur
Akende pesemist alusta aknaraamide puhastamisega, nii ei levi mustus klaasidele edasi.
Klaaside puhastamine läheb libedalt, kui kasutad mikrokiudplüüsiga aknapesijat ja kuivatit. Mikrokiudplüüs tagab parema vee imavuse ja vähendab vee tilkumist, lisaks aitab see tõhusamalt eemaldada klaaspinnal olevat mustust.
Hõõru pinda seni, kuni see on puhas. Seejuures jäta klaas täiesti märjaks, et saaksid kuivatit kasutada. Jälgi, et kuivatuskumm liiguks mööda klaasi ja ära seda vahepeal pinnalt tõsta. Enne järgmist klaasi kuivata kumm mikrokiust lapiga.
Klaasipesurit saad lisaks akende pesemisele kasutada uste, seinte, duširuumi vaheseinte ja siledapinnaliste mööbliesemete pesemiseks. Niisutatud klaasipesuriga on kerge puhastada ka lagesid.

Sini aknapesija mikrokiudplüüsiga
Hind Prismas 11.29


10. Kuivati
Parima koristustulemuse ja püsivama puhtuse saavutad, kui kuivatad kõik pinnad, mis jäävad märjaks üle 30 sekundi. Kui veepiisad ja ainejäägid jäävad pinnale kuivama, tekib neist aja jooksul sete. Vertikaalpindadel, näiteks seintel, dušinurga vaheseinal ja saunauksel, on palju abi aknakuivatist. Vannituba on kerge puhtana hoida, kui pärast iga dušikorda ka kõik pinnad kuivatad.

Kroni aknakuivati (35 cm)
Hind Prismas 2.39

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?