Neeme Raud peab Tallinnat seksikaks: see on kõige väiksem suurlinn, kus tahan elada

Helle Rudi, 7. oktoober 2020

«Vaadake ringi, Tallinnas on hea elada,» ütleb saatejuht Neeme Raud, kelle vestlussaade keskendub pealinna muredele ja rõõmudele.

Suurlinna tuled ei ole kogenud ajakirjanikule võõrad. Aastakümneid elas Neeme New Yorgis ja on peatunud pikemalt teisteski metropolides. Tema viimane reis jäi aga märtsi, Tokyost naasis mees just samal ööl, mil Eestis kuulutati välja eriolukord. «Praegu on null reisihuvi. Kuhu sa siin ikka reisid,» mainib ta hetkeolukorrale mõeldes.

Oma eluga Tallinnas on armastatud saatejuht väga rahul ja siit ära kolida ei ole tal vähimatki plaani.

«Tallinn on kõige väiksem suurlinn, kus tahan elada,» tõdeb mees.

Koroona ajal tekkis Neemel tunne, et tema kodul peaks olema rõdu. Nõnda vahetaski ta hiljaaegu korterit ja kolis Kadrioru lähedalt Politseipargi juurest südalinna – Vabaduse väljaku lähistele.

«Ma ei ole kunagi nii kesklinnas elanud,» möönab ta ja ütleb, et on leidnud imelise paiga. «Seni, kuni ilm lubab, ma põhimõtteliselt elangi terrassil. Seal on täielik vaikus,» kiidab mees.

Muide, selleks, et kodulinn ka edaspidi häid sõnu vääriks, annab Neeme iga päev ka enda panuse. «Mul on eesmärk korjata iga päev üles natuke tänaval lebavat väikest prügi. Nii-öelda kolm paberit päevas maast üles,» selgitab ta plaani.

5 põhjust Tallinna jumaldamiseks

Kodulinna iseloomustamiseks kasutab Neeme korduvalt sõna «seksikas». See ei viita kuidagi seksitööstusele, vaid võluvatele omadustele, mis teevad elamise nauditavaks. Mis ikkagi muudab Neeme Raua arvates Tallinna seksikaks?

1. Lennujaam on linnas sees

Tallinna lennujaam (Erki Pärnaku)

Kesklinnalähedane lennujaam ei pruugi erilise luksusena tunduda. Pigem on tegemist pideva närvikõdiga, kui Ülemiste järve lähedal lennukid järsult kõrgust kaotavad. Kel aga üksjagu lennukilomeetreid selja taga, oskab lühikest teekonda lennujaama hinnata. «See on suur pluss. New Yorgis kulus mul mõnikord kolm tundi, et lennujaama minna. Siin 20 minutit,» võrdleb Neeme.

2. Kand ja varvas

Tallinn on jalutamise linn. Miski ei ole siin nii kaugel, et ei võiks jala minna. Kondiauruga saab kesklinnast liikuda nii Mustamäele kui ka Lasnamäele. «Eestisse tagasi kolides mõtlesin, et ei saa kuidagi kümmet kilomeetrit päevas täis, sest siin pole pikki vahemaid. Aga siia-sinna käies saab kokku küll,» tõdeb ta.

3. Provintsi tihe kultuurielu

Puhas virin on nuriseda, et Tallinnas ei toimu piisavalt kultuurisündmusi. Tuleb lihtsalt silmad lahti hoida. «Samas on ka palju võimalusi, mida lihtsalt ei kasutata,» tõdeb Neeme. Näiteks mõne väärtfilmi leiab hoopis kunstimuuseumi kinokavast. See info paneb mõnikord üllatuma isegi kõige hoolsamad kultuurisõbrad. Pole siis ime, et saalid on pooltühjad. «Ega New Yorgis valgu ka kultuur lihtsalt peale, pead ikka ise ka tööd tegema,» innustab Neeme kultuuri otsima.

4. Head aega vana, tere uus

Reidi tee (Robin Roots)

Võrreldes Vilniuse või Riiaga, on Tallinnas vähe rusuvat nõukogudeaegset arhitektuuri. «Teistes Baltimaade pealinnades on sisse sõites nõukogude hõngu rohkem tunda. Meil on linnapilt muutumas skandinaavialikumaks,» võrdleb Neeme. Kes pole veel jõudnud, neil soovitab ajakirjanik uudistada Reidi teed, Põhjala tehast ja Noblessneri linnakut. «Enne algas meri Russalkast. Nüüd aga on suured laevad ja meri tallinlastele ligidal,» iseloomustab Neeme oma lemmikut Reidi teed.

5. Metsad linnas

Kadriorg (Martin Ahven)

On ikka vahe, kas silgata oma igapäevast jooksuringi kõnniteedel jalakäijate ja ratturite vahel või sörkida metsarajal. Neeme soovitab Pirita terviseradu, kus männiokkad vetruvad tossu all ja jõgi lookleb kaasa. «Mul on veel avastamata Järve metsad ja Paljassaare,» mainib ta. Metsa mõõdu annab välja isegi Kadrioru park, mis on paljude tervisesportlaste lemmik.

«Tallinna kodanikud» on TV3 eetris kolmapäeviti kell 22.30.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?