SUURUS EI LOE! Kaire ja Dagmar julgustavad naisi keha pärast mitte põdema

Dali Karat, 7. oktoober 2020

Eesti armastatuim taustalauljate duo – Kaire Vilgats ja Dagmar Oja on vallutanud eestlaste südamed oma rõõmsa, humoorika ja siira olekuga. Samal ajal on nad silma torganud ka volüümikate kehadega, mis meelelahutusmaailma justkui ei sobitu. Kuidas nad on hakkama saanud kriitikaga ja mismoodi ise endasse suhtuvad?

Kui Kaire Vilgats (44) telesaate «Su nägu kõlab tuttavalt» esimesel hooajal poolalasti lavale astus ja lauljatar Sabrinat parodeerides basseinis hullas, ahmisid õhku nii televaatajad kui saalis viibijad. Milline julgus sellise volüümika kehaga nii napis riietuses rahva ette astuda! Tavaliselt naised ju pelgavad oma suurust ning püüavad voldikesi ja ülekaalu iga hinna eest peita. Sabrinat kehastanud Kaire oli aga kõike muud kui tagasihoidlik …

Depressioon, psühholoog ja teraapia

Naise mõnus huumor, nakatav naer ja muhe olek on läbi aastate jätnud mulje, et ta on endaga suur sõber ning armastab ja väärtustab end just sellisena, nagu ta on.

Tegelikkus on aga midagi muud. Säravate silmade ja laia naeratuse taga on naine, kes on põdenud depressiooni, käinud aastaid regulaarselt psühholoogi juures ning tegelenud oma suhte- ja mõttemustrite uurimise ning muutmisega erinevate meetodite kaudu. «Kogesin lapsepõlves enda suhtes hinnangulisust ja seetõttu uskusin, et ma polnud piisavalt hea. Põhikooli lõpus hakkas mu kehakaal hormoonide tõttu tõusma ja tundsin üha enam, et ma ei ole väärtuslik, mind ei taheta ning ma ei sobi,» meenutab Kaire oma noorusajal tekkinud väärtusetuse tunde algust.

Lauljanna kehakaal on korduvalt kõikunud 20 kilo piires, väljendades otseselt tema emotsionaalset ja vaimset seisundit. «Olen käinud pika tee, et jõuda eneseväärtustamise ja enda armastamiseni,» tunnistab naine ausalt ja lisab, et «kohal» ta veel pole, kuigi olukord on juba palju parem kui varem.

Isiklik areng ja töö iseendaga on järjepidevad ning tänu psühholoogile ja erinevatele teraapiatele on ta juba suhteliselt kaugele jõudnud. «Minu vanad mõttemustrid on teraapia tulemusena muutuma hakanud ja vaatan elu teise pilguga. Olen teadlikum, oskan end rahustada ja oma mõtteid suunata. Olen õppinud end elust mitte isoleerima ja minu südamesse on tulnud palju rõõmu ning tänulikkust,» loetleb Kaire boonuseid, mida enesearengu teekond talle on andnud.

Tema lavapartner ja 20 aastat parim sõbranna olnud Dagmar Oja (39) tõdeb, et tema lapsepõlv oli rõõmurohke ja kehakaaluga seotult tal valusaid hingehaavu, salvavaid kommentaare või halastamatut enesepiitsutamist ette näidata pole. Kommentaare on tulnud pigem nüüd, täiskasvanuna, aga õnneks on praeguseks enesekindlus juba sedavõrd suur, et erinevalt Kairest ta neid endale südamesse ei lase.

(Olga Makina)

Kaire ja Dagmar ehk kaos ja kord

Üleüldse on täiesti lahutamatud sõbrannad teineteisest totaalselt erinevad. Kaire on emotsionaalsem ja esindab «kaost», nagu nad ütlevad, alatasa hilinedes-unustades-sassi ajades. Dagmar seevastu on «kord» – alati õigel ajal kohal, teab täpselt, kuhu on vaja minna ja mida teha ning oma olemuselt kahe jalaga maa peal.

Peale töö ja sõpruse ühendab neid nüüd aga veel üks asi. Nimelt ilmus naistel äsja esimene ühine raamat «Ilusad suured tüdrukud», kus nad räägivad ausalt ja avameelselt oma elust volüümikate naistena laval ja lava taga.

Nii nende raamatu kui ka sõpruse teeb põnevaks tõsiasi, et kuigi mõlema laulja kohta võib öelda «suure kondiga», on nende elukogemused ja endasse suhtumine väga erinevad. Kaire on ennast näinud lausa inetu, paksu ja väärtusetuna, Dagmar on end aga alati armastanud ja väärtustanud. «Ma meeldin endale sellisena, nagu olen. Olen enamasti kogu aeg endast heal arvamusel. Tean, et olen töökas ja andekas ning «mis nüüd mina» on pigem olnud võltstagasihoidlikkus,» ütleb Dagmar mitte-eestlaslikult julgelt välja.
Tänu erinevustele nad sobivad ja toetavad teineteist. Kaire ülistab ja jumaldab Dagmarit ning vastupidi – Dagmar ütleb, et ta poleks jõudnud elus sinna, kus praegu on, kui poleks olnud Kairet ja tema vahel lausa uskumatuna tunduvat julgust. Ei saa üks ilma teiseta!

Ühiskondlik surve väsitab

Naised on märganud, et paljudel nende eakaaslastel on iseenda kohta kehv arvamus. Ollakse kriitilised oma keha suhtes, voldid siin-seal on tabuteema ning kaalust ja riiete suurusest ei julgeta rääkida. Õli viskab tulle ka ühiskondlik surve näha välja parasjagu moes olevatele standarditele ja normidele vastavana või mahtuda teatud mõõtudesse. «Naised peaksid end armastama sellisena, nagu neid on loodud!» ütlevad Kaire ja Dagmar kui ühest suust.

Siiski ei propageeri nad logelemist, valimatut söömist ega välimusele käega löömist. Vastupidi – enda armastamise üks olulistest komponentidest on oma tervise eest vastutuse võtmine ja enese eest hoolitsemine. Vahenditeks klassikaline komplekt: treeningud, söömisharjumuste parendamine, piisav puhkus ja uni ning emotsioonide vabastamine. Nii on nemadki kaks korda paastulaagris käinud ja treenivad juba mitmendat aastat eratreeneri käe all. Lisaks individuaalsed kõndimismaratonid ja toitumise jälgimine.

«Ma olen oma keha suhtes olnud ikka väga halastamatu! Meenuvad hetked, kus ma ei lasknud oma mehel oma keha ega rindu hellitada, sest pidasin neid koledaks,» meenutab Kaire aastatetagust aega. «Praegu olen ma sellises staadiumis, kus püüan oma keha ja enda isiku suhtes olla leebem ning austada iseennast.»

Kaire on mõistnud, et kuna iga naise ilu algab seestpoolt, tuleb jõuda sinnamaani, et hakata end ise ilusana nägema. Või kui kohe ilusana ei näe, siis vähemalt lõpetama enese kritiseerimise ja halvustamise. Sest on ju tõsi: kaal on vaid number. Ja kuigi meelelahutustööstus ja moemaailm panevad naistele peale karmid tingimused «ideaalile» vastamiseks, siis tegelikult teeb naise ilusaks säravad silmad, lai naeratus ja rahulolu iseendaga.

(Olga Makina)

Ilu ei küsi suurust

Kord luges Kaire netikommentaare ja vannub, et enam ta seda oma vaimse tervise huvides kunagi ei tee. «See oli mulle šokk! Võõraste inimeste halvad kommentaarid minu kohta ajasid mul südame lausa pahaks ja ma olin mitu kuud emotsionaalselt halvatud,» ütleb muusik, kelle sisemine kriitik korrutab pidevalt, et ta ei saa hakkama …

«Minule pole keegi kunagi öelnud, et vaata õige peeglisse. Kui mu elukaaslane seda ütleks, saadaksin ta kohe pikalt,» põrutab Dagmar emotsionaalselt. Tema 15aastane suhe Kristjaniga on püsinud just tänu sellele, et teineteist aktsepteeritakse just sellistena, nagu ollakse. «Kristjan ütleb mulle vahel isegi, et ma ei käiks nii palju kõndimas, sest äkki lähen liiga peenikeseks. Talle meeldivad natuke suuremad naised,» muheleb Dagmar, kel pole oma suurema kehatüübi pärast midagi tegemata jäänud.

Kehakaalu pärast põdemise asemel julgustavad naised hindama hoopis nii enda kui ka teiste häid isikuomadusi. «Enese eest hoolitsemine pole mingi ülbus! Tehke trenni, muutke oma toitumisharjumusi, hellitage ja poputage end ning armastage end just sellisena, nagu teid on loodud!» julgustavad Dagmar ja Kaire.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?