Margus Vaher annab naistele suhtenõu: „Hädavale on nõrkadele, soovitan hädatõde!“

Naisteleht, 7. oktoober 2020

Inspireerituna Margus Vaheri värskest raamatust «Aga miks mehed sellised on?» küsisime sel korral autorilt just suhteküsimusi.

Milline on kõige parem hädavale, kui tahad kohtingut varem lõpetada?

Hädavale on nõrkadele, soovitan parem hädatõde! (Naerab.) Kui on tunne, nagu oleksid kohtingule sattunud enda unistuste printsi poolfabrikaadi või tema mitte kõige terasema kaksikvennaga, siis ma ei näe põhjust, miks enda elust tunnise lõunaga 3600 sekundit maha kanda. Ausus on ilus.

Olen ise minevikus säärases olukorras öelnud neiule: «Aitäh sulle, et minu jaoks enda graafikus aega leidsid. Oled väga huvitav ja atraktiivne naine. Siiski tunnen, et võngume veidi liiga erineval lainepikkusel ja meie eesmärgid elus on erinevad. Veel kord – oli väga meeldiv. Soovin sulle edu enda väljavalitu leidmisel!»

Tundub liiga otse ja karm? Võib-olla. Aga neiu, kellele nii ütlesin, tänas mind aususe eest ja ütles: «Vau, ma ei teadnudki, et nii otsekoheseid mehi leidub. Aitäh, et sa niisama ei ghost’inud ega sõnumitele mitte vastates ära ei kadunud.» Väike kallistus, põsemusi ja lahkusime teineteisest heade emotsioonidega.

Millist sahtlit peaks salaja esimesena kontrollima veendumaks, et tegemist on normaalse mehega?

Mineviku kapi kõige alumist sahtlit ja aju ülemist. Esimesest saad aimu, kas mees on enda mineviku valukehad neutraliseerinud või käib ikka eksnaisi kirudes ohvrirollis ringi nagu pilves selgimistega sügisilmad, ennast seejuures pühakuks pidades. Kui mees on oma minevikuga rahu teinud, on ta valmis uueks ja ilusaks. Muul juhul selgub ilmselt üsna pea, et järjekordne lapsmees või meeleheitel koduperemees otsib naist, kelle energial pikka liugu lasta.

Kui see sahtel korras, tasub mõne lihtsa testküsimusega kaardistada ka mehe intellektuaalne ja emotsionaalne võimekus. Kui see valdkond muljet avaldab, siis edasised vaatlused võivad jätkuda juba kasvõi linade vahel.

Kuidas panna mees oma tunnetest rääkima?

Iga inimene avaneb, kui tunned ta vastu siirast huvi ja oled temaga õrn ning hooliv. Armastus on ainus alkeemiline element, mida tean. Kui ei mõju, siis lihtsalt lisa annust. Julgusta, tunnusta ja toeta meest. Ava ta mitmetasandiliselt – nii vaimselt kui ka seksuaalselt ja emotsionaalne avanemine on vaid aja küsimus.

Kui mees ja naine vestlevad, siis miks räägib mees pigem endast või millest tahes, aga naise mõtete ja huvide kohta peaaegu üldse ei küsi?

Emotsionaalselt ebaküpseid, nartsissistlikke ja isekaid ambaale on terve maailm täis – tasub lihtsalt vältida selliste «rehade» otsa astumist. Kui sügisel vihmasel ajal tänaval käid, on ka valik, kas astuda ilusa kingaga otse lompi või sellest üle. Õnneks leidub ka piisav hulk ägedaid ja empaatilisi mehi, kes on vestluskunstis viimase level’i lõpubossid ning oskavad pingutamata vestluspartneriga sisukat dialoogi pidada. Leia nad üles!

Miks mehed kardavad eneseteadlikke, aktiivseid ja põhimõtetega naisi?

Mulle tundub, et suur osa meestest on veel sisemiselt poisikesed ja eneseteadlik naine mõjub neile nagu puhastustuli, mille kuumust suudab taluda vaid heal juhul kümnendik. See kümme protsenti meestest on ka ise suunatud enesearengule, väljakutsetele ning sestap naudivad võrdse partneri lummavat leeki. Teised aga tõmbavad vaikselt varvast ja valivad pigem naise, kes neilt ega endalt väga palju ei nõua, et saaks süüdimatult vabakäigul ilma liigselt pingutamata edasi kulgeda.

Kas sajandeid kestnud meeste mõttemall, et naine võiks olla pigem lastekasvataja ja kodumasina rollis, hakkab muutuma, või on 21. sajandi mehe «kupli all» enam-vähem kõik endine?

Mulle väga meeldib ütlus «Tuhat munka, tuhat usundit». Samuti meeldivad mulle ambitsioonikad ja ennast teostavad naised ning pole kunagi naist isegi mõttes soovinud sellesse rolli suruda, mis küsimuses mainitud. Kõik on meie endi valikute küsimus – ei tasu endale partneriks valida iganenud arusaamadega šovinisti või vaimset vägivaldurit, siis ei ole ka probleem leida koos partneriga elukorraldus, mis mõlemale sobiv ja toetav.

Tundub, et valdav mentaliteet on selgelt teisenemas ning üha rohkem on eneseteadlikke ja end väärtustavaid naisi, kes oskavad end kehtestada ega lase end tahtevastaselt suruda ühtegi rolli, millega nad rahul pole.

Kui ema ja pruut omavahel ei sobi, kuidas peaks mees käituma?

Aktsepteerima, et ema ja pruut ei meeldi teineteisele, ning selgitama mõlemale, et see on okei. Aga kuna ema armastab poega ja pruut sedasama poega kui meest, võiksid nad tolle suure ühisosa tõttu mõlemad pingutada ning suhtuda teineteisesse lugupidavalt. Kui üks seda palvet ei austa, tuleb sellest järeldused teha ja ka valikud suhtlemistiheduse ning -tasandi osas.

Milline suhtenõuanne mõjub meestele n-ö kõige valgustavamana?

Küllap see, et naise jaoks on emotsionaalne ja vaimne side tõeliselt rahuldust pakkuva seksi eeltingimus. Miks see mehele üllatav on? Sest neile on tihti seks tõelise emotsionaalse avanemise eeltingimus. Natuke nagu nokk-kinni-saba-lahti-olukord, aga mis oleks elu ilma ägedate vimkadeta!

Kas mehele meeldib, kui naine teeb talle kingitusi?

Gary Chapman on kirjutanud võrratu suhtekäsiraamatu «Armastuse viis keelt». Tema sõnul on viis peamist armastuse tajumise viisi: tunnustussõnad, teenimiskunst, füüsiline lähedus, kvaliteetaeg ja kingitused. Autor väidab, et igal inimesel laias laastus domineerivad neist kaks. Kui nende hulka kuulub kingituste olulisus, siis täitsa võimalik, et mees viskab kingituse peale alati hundirattaid. Ja kui mitte, siis ilmselt ei viska, sest see pole tema jaoks kuigi oluline. Lihtne!

«SuhteVimkad»

Peagi näeb Margus Vaherit ka teleekraanil saatejuhina – «Suhtevimkad» stardib 23. oktoobril Kanal 2s. Kaassaatejuht on Triin Lellep.
Margus räägib saate sünnist: «Olime Triinuga lõunal ja arutasime ühte muusikalist projekti, kui äkki tuli telesaate idee. Pakkusime Kanal 2 programmijuhile välja. Talle see meeldis ja palus teha pilootsaate, et meie nägemusest aimu saada. Palkasime Triinuga operaatorid ja väikese tiimi ning tegime esimese saate enda nägemuse teostamiseks ära. Näitasime Kanal 2 meeskonnale ja programmijuht Kaspar Kaljas andis meile rohelise tule. Ülejäänud saated salvestasime juba kanali toel. Julgust ja pealehakkamist on vaja, siis on kõik võimalik! Triinuga on lõbus saadet teha – saame teineteisele puid alla panna ja tögada, samuti on saatekülalisteks sümpaatsed inimesed alates Anne Veskist, Laura Põldverest, Seidi Voogrest kuni strippar Marconi välja.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?