5 lihtsat soovitust, kuidas saunalinu õigesti hooldada

Helen Perk, 16. september 2020

Et lemmikrätik püsiks pehme ja ilus aastaid, tuleks seda õigesti hooldada. Kuidas seda teha, annab nõu tekstiiliettevõtte Lindström Eesti tootmiste juht Katrin Maisa.

1. Enne kasutamist pese läbi!

Käteräti vintsutused algavad hetkest, kui selle poest koju tood, sest see tuleks kindlasti enne esimest kasutamist läbi pesta. Põhjus on lihtne: uus materjal on sageli kaetud erinevate kemikaalide ja pesupehmenditega. Nendest vabanemine aitab avada kanga kiu, muutes selle paremini imavaks. Et saunalina oleks ka poole aasta ja aasta pärast sama ilus nagu ostes, kasuta esimestel pesudel jahedat või külma vett – nii püsivad värvid kauem erksad.

2. Pesemisel jälgi rätiku materjali!

Enne pesemist heida pilk tootesildile. Nii saad teada, millist temperatuuri ja pesuprogrammi kasutada ning kuidas hiljem kuivatada ja triikida. Üldreegel on, et bakterite hävimiseks peab käterätikuid pesema 70kraadise veega vähemalt 10 minutit. Puhtus on võimalik tagada ka madalamal temperatuuril pesemisega, kui kasutad spetsiaalseid desinfitseerivaid pesuaineid.

Kindlasti jälgi, mis materjalist on rätik valmistatud. Enamasti on need puuvillast. See talub hästi pesu, kõrgemaid temperatuure ja tugevamaid pesuvahendeid. Popp on ka linast kangas. Selle miinus on aga kalduvus kortsuda, mistõttu miksitakse seda polüester- ja viskooskiudude või elastaaniga. Puhas lina talub väga hästi kõrgeid temperatuure. Segumaterjale aga tuleb kindlasti pesta ja triikida madalamatel kraadidel.

3. Sordi!

Kõiki kangaid on vaja enne pesu vastavalt värvile sortida. Eriti kehtib see puuvillase materjali kohta, sest see annabki sageli värvi. See on ka põhjus, miks valged rätikud ei püsi väga kaua säravvalgetena. Valge saunalina kasutamisel tuleb veel silmas pidada, et sellega kuivatataks ainult puhast keha. Igasugune mustus, olgu siis määrdunud kätest või meigisest näost, tolmusest põrandast, pesujääkidega kraanikausi ääre pühkimisest, tungib kiirelt kangakiudude vahele ja rikub rätiku.

Eriti halb mõte on kasutada valget rätikut meigieemalduslapina, sest jumestuskreemid ja muud kosmeetikatooted on sageli valmistatud õli baasil ning sellist mustust on tavapesumasinas äärmiselt keeruline eemaldada. Kui valge rätik siiski määrdub, tuleks see kohe pessu panna, sest mida vähem aega on mustusel kiudude vahele tungimiseks, seda kergemini tuleb see pesus välja. 

Valget annab valgena hoida ka pesemine kõrgel temperatuuril. Paljud perenaised kasutavad valge rätiku sära taastamiseks kloori, kuid see odav abivahend lühendab tekstiili eluiga märkimisväärselt. Kui soovid oma rätikuid kasutada kaua ja hiljem taaskasutadagi, tasub kloorist hoiduda.

Meeles võiks pidada, et froteetekstiile ei tasu pesta koos rõivastega, millel on ees tõmblukud, sest need võivad rätikust niite välja kiskuda.

4. Ära pesemisega viivita!

Vannitoa või sauna niiske keskkond soodustab bakterite vohamist, seega tuleks märg rätt enne pesukorvi viskamist ära kuivatada. Kui see jääb kasvõi paariks päevaks pesukorvi, on paljunenud bakteritest vabanemiseks vaja teha juba hügieeniline pesu 90 kraadi juures. Ka juhul, kui käterätik on kuivas keskkonnas ega puutu kokku märkimisväärse niiskuse ega mustusega, tuleks seda vähemalt iga kahe nädala tagant pesta.

5. Raputa!

Pesuloputusvahend rättidele head ei tee – see vähendab rättide kuivatusomadusi. Masinast võttes võiks rätikuid paar korda raputada. Nii annad neile tagasi esialgse kuju ja vähendad samas ka kuivamisaega. Kui armastad pehmeid froteerätte, kasuta triikimisel auruprogrammi.

Taaskasutus on panus tulevikku

Kas teadsid, et ühe saunalina valmistamiseks kulub umbes 5000 liitrit vett? Sama koguse veega saaks lausa üheksa tundi duši all mõnuleda! Seega tundub täitsa loogiline otsida võimalusi, kuidas oma kasutatud käterätile või närtsinud saunalinale uus elu kinkida.

  • Hea nipp on lõigata saunalinast käepärase suurusega tükid ja kasutada neid edasi koristuslappidena. Neid läheb majapidamises ju alati vaja! Puhastamiseks pese need vaid pesumasinas läbi ning kasuta taas.
    Kas lapitehnikat valdad? Kogu kõik aegu näinud rätikud ja saunalinad kokku, lõika neist ühesuurused tükid ning õmble need nägusaks vannitoavaibaks.

  • Õmble suupuhastuslapikesi või pudipõllesid hoogsalt toitu lennutavale beebile.

  • Pehmest froteest magamisaluse üle tunnevad rõõmu kõik lemmikloomad. Kasside turvakodud on kindlasti tänulikud, kui annetad vanad rätikud nende hoolealustele kasutamiseks.

Kas teadsid?

Kui oled ostmas uut käterätikut või saunalina, uuri tootesildilt frotee tihedust ruutmeetril – eriti mõnus ja pehme on tihedusega 500–600 g/m2 frotee. Kvaliteettoodetele on see info kindlasti märgitud.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?