Üheksa korda proovi, üks kord osta: valesti valitud kingad teevad jalad haigeks

Liis Ilves, 16. september 2020

Lääne-Tallinna Keskhaigla ortopeed dr Irja Maripuu rõhutab, et labajala tervis on äärmiselt tähtis – seisab ju terve keha labajala peal püsti. Sestap tuleb jalanõudesse investeerida.

Täiskasvanueas avalduvate labajala probleemide ja deformatsioonide põhjuseks on tihti valesti valitud jalanõud. Kui nooremas eas tekkinud probleemid on tavaliselt ajutised, siis 40–50ndates võib valesid jalanõusid kandes tekkida väga tüütu ja püsiv probleem. Ka vanemas eas kujunenud deformatsioonid ei kao enam ise ära ja labajala vaevustest vabanemine võib võtta aastaid. Nii ei maksa jala otsa lükata jonnakalt pitsitavaid kuldkingakesi, vaid tuleb meeles pidada, et jalamurede, luude deformatsioonide ja muutuste ennetamine algab õige jalanõu valimisega.

Eespöia muutused

Kõige levinumad labajalgade probleemid on eespöia deformatsioonid. Suure varba nukk (meditsiiniline nimetus hallux valgus) on aeglaselt arenev suure varba jalalabapoolse liigese piirkonnas esinev luuline väljavõlvumus. See võib põhjustada valu ja raskusi jalanõude valikul.

Sarnaselt suure varbaga võib ka väike varvas deformeeruda ja hakata sissepoole vaatama. Labajala deformatsioon, kus nii suur kui ka väike varvas eri suundadesse pöördub, on päriliku fooniga. Kui eespöia deformatsiooni tekkepõhjus on küll geneetiline, millest omakorda tuleneb anatoomiline eelsoodumus, siis kõrge kontsaga ja kitsad jalanõud paraku süvendavad seda.
Niisiis, kui märkad, et suur varvas tahab end viltu lükata, saad väliste vahenditega operatsiooni edasi lükata. Siis on äärmiselt oluline jälgida, et sa kitsaste kingadega pöida rohkem viltu ei suru. Lisaks on saadaval väikesed varbaortoosid ehk varbaeraldajad, millega asendit korrigeerida.

Eespöia operatsioon

On tavapärane, et 20ndates kantakse palju kõrge kontsaga ja kitsaid kingi, mistõttu hakkavad labajala deformatsioonid tekkima 30ndates. Abi hakatakse otsima 40ndates ja enamasti opereeritakse 50ndates.

Operatsiooni vajadus otsustatakse koos ortopeediga. Patsientide vajadused on väga erinevad – ühe jaoks on oluline kosmeetiline väljanägemine, teine patsient nõustub lõikusega vaid siis, kui deformatsioon põhjustab rohkelt vaevusi.

Üldiselt on õige aeg suurvarba deformatsiooni opereerimiseks siis, kui märkad, et suur varvas hakkab viltuse asendiga püsti lükkama teist varvast. Siis pole veel deformatsioonide ulatus liiga suur ja lõikus lihtsam nii arstile kui ka patsiendile.

Jäik suur varvas

Ebamugavaks labajala probleemiks võib olla ka suure varba jäikus. See viitab varba põhiliigese artrootiliseks muutumisele ehk kulumisele. Probleem põhjustab valu ja jäikust liigeses ning aja jooksul muutub varba painutamine aina raskemaks. Probleemile õigel ajal jälile saades on võimalik aga jalanõude valikuga kaebusi suuresti vähendada.

Vali paindumatu tallaga jalats, millel on nina pisut ülespoole. Sellise jalanõuga ei pea kõndimise ajal jalg painduma pöiast, vaid jalg justkui rullub jalanõuga koos edasi. Esialgu on kõndides tunne veider, aga tasapisi harjud ära. Ja siis ei pruugi selline suurvarba deformatsioon operatsiooni vajada.

(Pexels)

8 olulist soovitust

  • Jalg peab jalanõu sisse vabalt ära mahtuma.
  • Liiga pehmed ja kitsad jalanõud pole mõistlik valik.
  • Tald olgu toestav (eriti vajalik on see suure varba deformatsioonide puhul, üldiselt tuleb aga kasuks kõigile).
  • 40ndatest võib väike konts kasuks tulla. Vanemas eas hakkab kannakõõluse elastsus vähenema. Paarisentimeetrine konts aitab kannakõõluse koormust vähendada.
  • Kui igapäevane töö nõuab jalgel seismist või kui labajalaga on probleeme, paku jalgadele lisatoestust tallatugedega.
  • Järelturult ära jalanõusid osta – need on keegi teine sisse käinud ega sobi sinu jalale.
  • Hea jalanõu on mugav, kvaliteetne, kuid paraku mitte kõige odavam.
  • Paljajalu kõndimine on kasulik – see aitab jalal paremini funktsioneerida, tagab parema infovahetuse labajala ja peaaju vahel ning paneb tööle jalalabalihased, mõjudes nii hästi kogu organismile.

Allikas: Dr Irja Maripuu

Paku jalgadele tuge

Ortopeedilised sisetallad tagavad jalalaba õige asendi ja aitavad ennetada liigesevalusid, parandada pöialuu asendit ja tagada jalavõlvi füsioloogilise kumeruse.
Kui labajalg on väga moondunud või standardne tallatugi muul põhjusel ei sobi, lase endale valmistada individuaalsed tallatoed.
Uuringutulemuste põhjal arvestavad individuaalsed tallatoed jalalaba iseärasustega ja aitavad koormust jaotada võimalikult optimaalselt. Hind 65–100 eurot.

Ortopeedilised sisetallad jalavõlvi ja -pöia toestamiseks

Ortopeedilised sisetallad jalavõlvi ja -pöia toestamiseks. Hind veebipoes Omaking.ee 9.00 (Tootja)
Ortopeediline pehme täistald risti-ja piki­võlvi toestusega. Hind veebipoes ­Apotheka.ee 14.64 (Tootja)
Ortopeediline tallatugi piki- ja ristivõlvi toestamiseks. Hind veebipoes Jalakabinet.ee 14.00 (Tootja)

Suure varba nuki leevenduseks

Varbaortooside ehk -eraldajatega saad varba asendit korrigeerida ja pidurdada muutuste protsessi. Esimese ja teise varba vahel kandmiseks mõeldud geelist tooted takistavad suure varba vajumist teisele varbale. Neid tuleb kanda iga päev, kuid jalakuju päriselt tagasi enam ei muutu.

Hind veebipoes Jalakabinet.ee 5.00 (Tootja)
Hind veebipoes Sudameapteek.ee 6.56 (Tootja)
Hind veebipoes Apotheka.ee 9.92 (Tootja)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?